Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny"

Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny"

Fot. Donat Brykczynski/REPORTER
Z początkiem roku weszła w życie akcyza na węgiel i koks do celów opałowych. Jej wysokość zależy od wartości opałowej; średnio jest to - jak wyliczają eksperci - około 30 zł na tonie. Zwolniony jest m.in. węgiel do produkcji prądu oraz dla gospodarstw domowych.

[Na zdjęciu prof. Witold Modzelewski]

Lista zwolnień od akcyzy - jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów - jest szeroka, w związku z czym podatek nie powinien spowodować ani wzrostu cen energii elektrycznej, ani dodatkowego obciążenia odbiorców indywidualnych, opalających swoje domy węglem.

- W przypadku producentów energii elektrycznej prawo do zwolnienia z akcyzy węgla nie powinno budzić wątpliwości interpretacyjnych; również warunki tego zwolnienia co do zasady nie są bardzo skomplikowane, dlatego nie powinno to wpłynąć na ceny prądu - ocenił ekspert podatkowy z KPMG Zbigniew Sobecki.

- Podobnie powinno być w przypadku węgla sprzedawanego na rzecz gospodarstw domowych, które nie będą obciążone obowiązkami związanymi ze stosowaniem zwolnienia akcyzowego, np. prowadzeniem ewidencji. Formalności leżą po stronie podmiotów sprzedających im węgiel - dodał Sobecki.

Niektórzy doradcy podatkowi ostro krytykują rozwiązania związane ze sposobem płacenia akcyzy. Zdaniem byłego wiceministra finansów prof. Witolda Modzelewskiego z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i wspólnicy akcyza na węgiel to bubel prawny, który poważnie dotknie - nie tyle pod względem finansowym, co organizacyjnym i biurokratycznym - setki tysięcy firm w Polsce.

Były wiceminister wskazuje, że zasadniczym problemem jest regulacja, zgodnie z którą akcyza ma być pobierana nie od producentów czy importerów węgla, ale jego sprzedawców, którzy będą musieli prowadzić specjalną ewidencję. To rozwiązanie odwrotne niż np. w akcyzie na paliwa, gdzie akcyzę płacą koncerny paliwowe, a nie stacje benzynowe, czy na papierosy, gdzie podatek odprowadzają wytwórcy, a nie firmy czy kioski handlujące papierosami.

- W akcyzie węglowej wszystko, co tylko można, postawiono na głowie. Skoncentrowani producenci nie będą podatnikiem albo będą nim od święta. Natomiast realnie płacić będą - odnosząc do papierosów - przysłowiowe kioski Ruchu, czyli w tym przypadku ostateczni dostawcy - mniejsze składy węgla, które bezpośrednio dostarczają węgiel do odbiorcy - wskazał prof. Modzelewski.

Gdy odbiorcą będzie gospodarstwo domowe - akcyzy nie będzie. Wyłączenia z akcyzy obejmują także m.in. organy administracji publicznej, jednostki sił zbrojnych, podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce, podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej i organizacje pożytku publicznego. Zwolnienie obejmuje również węgiel i koks do produkcji energii i wyrobów energetycznych, do łącznego wytwarzania ciepła i prądu, do przewozu towarów i pasażerów koleją, wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie czy leśnictwie, w procesach chemicznych i hutniczych, przez zakłady energochłonne oraz podmioty poprawiające efektywność energetyczną i wdrażające rozwiązania prośrodowiskowe.

Zbigniew Sobecki z KPMG wskazuje, że w niektórych przypadkach - jak w sprawie podmiotów energochłonnych czy wdrażających rozwiązania proekologiczne - mogą być wątpliwości co do tego, czy dany podmiot jest zwolniony z akcyzy. - Przyjęte tu definicje pozostawiają pole do różnych interpretacji. Może to wprowadzać niepewność, czy w konkretnej sytuacji przedsiębiorstwo zużywające węgiel może korzystać ze zwolnienia, czy też jest tego uprawnienia pozbawione - ocenił ekspert.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak po zmianie prawa wzrośnie biurokracja

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
akcyza, węgiel, koks
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
marucha
87.205.3.* 2012-07-10 09:40
słyszałem o programie comotel opał... http://www.ulisses.pl/program-akcyza-na-opal
JM134
95.160.247.* 2012-06-03 08:44
Są już programy do sprzedaży węgla i wystawiania Dokumentów dostawy i Faktur VAT z akcyzą lub ze zwolnieniem od akcyzy, np. http://www.punktskupu.com.pl/sprzedaz_wegla_akcyza.php Ten akurat łączy dwie branże: skup surowców wtórnych i sprzedaż węgla, ale można kupić licencję tylko na jedną z tych funkcji (lub obie).
Kanios
83.27.112.* 2012-01-13 10:30
Do naszej firmy (handel opałem), staruszka dzwoniła i płakała, bo koleżanka jej powiedziała żeby żadnych danych nie podawała bo kredyt na nią wezmą. Staruszka spać po nocach nie mogła. A to tylko prze 0,5t węgla i kretyński zespół polityków który nie potrafi wymyślić jak najlepszego rozwiązania dla płacenia akcyzy. Przepisy są tworzone nie dla przedsiębiorców, tylko dla biurokratów i polityków. (Gdzie tu ekologia do paragonu 4 strony a4. Nie dość iż narzekają że węgiel szkodzi środowisku, to jeszcze będą musieli więcej drzew ścinać). Ale każdy musi zarobić informatyk, notariusz etc...
Zobacz więcej komentarzy (23)