Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Armatnia salwa pożegnała parę prezydencką [GALERIA]

Armatnia salwa pożegnała parę prezydencką

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

aktualizacja: 18:20

Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich spoczęły w sarkofagu na Wawelu. Lech Kaczyński - dziękujemy - tak żegnał prezydenta tłum na krakowskim Rynku.

Po ceremonii pogrzebowej w Katedrze Wawelskiej, trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały złożone na Wawelu w sarkofagu, znajdującym się w przedsionku krypty Piłsudskiego. Do krypty zeszło tylko kilka osób, w tym najbliższa rodzina prezydenta. W ostatniej drodze prezydenckiej parze towarzyszyła salwa armatnia.

Trumny z ciałami pary prezydenckiej były przewożone z Bazyliki Mariackiej na Wawel na obsypanych kwiatami armatnich lawetach, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. W kondukcie szli między innymi członkowie rodziny, biskupi, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski.

Wkrótce po zakończeniu uroczystości krypta zostanie otwarta dla zwiedzających. Będzie czynna co najmniej do rana.

Prezydencką parę żegnało 150 tysięcy ludzi

Z Rynku Głównego orszak przeszedł na Wawel ostatnim odcinkiem Drogi Królewskiej - ulicą Grodzką. Pod Bazyliką Mariacką zebrało się około 45 tysięcy osób, by pożegnać prezydenta. Kolejne 100 tysięcy zgromadziło się na krakowskich Błoniach, a około 7 tysięcy - przy Sanktuarium w Łagiewnikach.

fot: PAP/Jacek Bednarczykfot: PAP/Jacek Bednarczyk zobacz całą galerięKonduktowi pogrzebowemu pary prezydenckiej towarzyszył dźwięk Dzwonu Zygmunta. Zabrzmiał, gdy trumny Lecha i Marii Kaczyńskich mijały usytuowany u stóp Wawelu Krzyż Katyński.

Płaczemy, bo byłeś dobrym człowiekiem

- Lech Kaczyński odszedł na wieczna wartę po długotrwałej wytężonej pracy i służbie - mówił na zakończenie mszy w Bazylice Mariackiej Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Marszałek podkreślił, że musimy wypełnić testament Lecha Kaczyńskiego, który zabiegał o prawdę o zbrodni katyńskiej.

- Solidarność upomniała się o wolność, o sprawiedliwość społeczną i o obecność krzyża w życiu publicznym. Tym wartościom dochowałeś wierności jak nikt. Dlatego jak zawsze z dumą będziemy mówić o tobie człowiek Solidarności - powiedział żegnając prezydenta szef NSZZ Solidarność Janusz Śniadek. - Świat pracy i prości, często ubodzy ludzie płaczą. Płaczemy, bo byłeś dobrym człowiekiem - zaznaczył Śniadek.

- Przez całe swoje życie, szanowny panie prezydencie, byłeś wiernym synem Kościoła i wiarygodnym świadkiem Chrystusowej Ewangelii. Twoją dewizą życiową były słowa Bóg, Honor i Ojczyzna - podkreślił prymas Polski abp Henryk Muszyński. - Honor - znakiem godności, wytrwałości i determinacji. Służba ojczyźnie - twoim powołaniem, celem i miejscem całego twojego życia. I za to dziś tu, w tym szczególnym miejscu, wypowiadamy wielkie Bóg zapłać.

Wcześniej nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał homilię przygotowaną przez kard. Sodano. Mszę koncelebruje kilkudziesięciu biskupów. - Dziś już nie zadajemy pytania dlaczego, dziś próbujemy odczytać sens tego, co się stało - mówił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Jak podkreślił kardynał Dziwisz, prezydent i jego żona zapłacili najwyższą cenę za pragnienie uczczenia pamięci pomordowanych w Katyniu bohaterów. Duchowny zaznaczył, że głębia smoleńskiej tragedii domaga się od nas szczególnej pamięci.

We mszy uczestniczy rodzina pary prezydenckiej, przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk oraz delegacje zagraniczne, w tym m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Horst Koehler, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, są też przedstawiciele parlamentów narodowych kilku krajów.

- Siostry i bracia, z wielkim wzruszeniem stajemy przy ciałach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Zginęli w katastrofie lotniczej wraz z innymi ważnymi osobami z życia publicznego naszego państwa w czasie pełnienia swej służby - mówił kard. Stanisław Dziwisz przed wprowadzeniem trumien do świątyni.

fot: PAP/Tomasz Gzellfot: PAP/Stanisaw Rozpędzikfot: PAP/Jacek Bednarczyk zobacz całą galerię- Dziękujemy dobremu Bogu za wszelkie dobro, jakiego udzielił naszemu Narodowi przez ich wierną służbę, przez postawę pełną miłości, uczciwości i dobroci - podkreślił metropolita krakowski.

Para prezydencka wylądowała w Krakowie

Po godz. 9 na lotnisku w podkrakowskich Balicach wylądował samolot, na pokładzie którego były trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich. Stąd zostały one przewiezione ulicami miasta na uroczystości pogrzebowe.

Kolumna z dwoma czarnymi karawanami po opuszczeniu lotniska poruszała się liczącą około 15 kilometrów trasą, m.in. ulicą Księcia Józefa, na krakowski Salwator. Tam kolumna wjedzie w centrum Krakowa i przejedzie ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką.

Wcześniej Ciała tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem Pierwszej Pary przyleciały z Warszawy do Krakowa wojskowym samolotem CASA, należącym do 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie.

Trumna Lecha Kaczyńskiego przykryta jest Proporcem Prezydenta RP - identycznym jak przedwojenna Chorągiew Rzeczypospolitej, którą złożono na trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trumnie Marii Kaczyńskiej jest biało-czerwona flaga.

Prezydent pożegnał się z Warszawą

Ceremonia pożegnalna rozpoczęła się w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, gdzie przez całą noc trwało czuwanie przy trumnach. Przed godz. 7.00 metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz odprawił tam krótkie nabożeństwo, po czym kondukt żałobny w asyście policji wyruszył w kierunku wojskowego lotniska Okęcie.

Trasa konduktu ułożona została tak, by przejechał on obok ważnych dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego miejsc. Jak mówił w sobotę prezydencki minister Jacek Sasin miało to być symboliczne pożegnanie pary prezydenckiej z Warszawą.


Wszystko o pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Trumny przejechały więc obok warszawskiego ratusza na pl. Bankowym, gdzie w latach 2002-2005 Lech Kaczyński pełnił funkcję prezydenta Warszawy; był pierwszym prezydentem stolicy wybranym w bezpośrednich wyborach.

Na pl. Bankowym, tak jak na całej trasie przejazdu konduktu, parę prezydencką żegnali warszawiacy. Na karawan rzucano kwiaty, głównie żółte tulipany.

Kondukt przejechał także koło Muzeum Powstania Warszawskiego, w którego tworzeniu Lech Kaczyński miał znaczący udział. Budowa tego muzeum, jednej z najnowocześniejszych placówek muzealnych w kraju, jest uznawana za jeden z sukcesów Lecha Kaczyńskiego. Jako prezydent stolicy, otworzył je w lipcu 2004 roku.

Te dwa miejsca - ratusz i Muzeum Powstania Warszawskiego - mówią o wkładzie Lecha Kaczyńskiego w dzieje Warszawy - uważa Sasin.

Na lotnisku nie było żadnych przemówień. Przy żałobnych dźwiękach orkiestry wojskowej trumny wniesiono na pokład samolotu. Po godz. 8.00 wojskowa CASA odleciała w kierunku lotniska w Balicach.
Po niespełna godzinie kondukt z trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich dojechał na Okęcie. Na lotnisku prezydencką parę pożegnała m.in. najbliższa rodzina: córka - Marta z mężem, brat Marii Kaczyńskiej - Konrad Mackiewicz. Obecny był także minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

Na płycie lotniska czekała już wojskowa CASA w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, reprezentacji Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Marynarki Wojennej. Przed lotniskiem czekali też gromadzący się od rana ludzie, którzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi z kirem.

kraków, prezydent, lech kaczyński, żałoba, pogrzeg

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

Tomwic / 2010-04-22 13:03 / Bywalec forum
Po kilku dniach żałoby narodowej w publicznych mediach zaczęła znikać jej prawdziwa przyczyna tj. śmierć 96-ciu osób. Aż do pogrzebu na Wawelu wmawiano nam, że naród opłakuje wyłącznie urzędującego prezydenta i jego żonę. Później pojawiły się wyrazy żalu po urzędnikach Kancelarii Prezydenta i członkach opozycji.
W sposób rzucający się mi w oczy marginalizowana była i jest nadal postać Pana Andrzeja Przewoźnika, znakomitego sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rozpatrując każdą najmniejszą krytykę skierowaną kiedykolwiek pod adresem Pana Prezydenta, zapomina się, że Pan Andrzej Przewoźnik perfekcyjnie wykonywał swoją niełatwą, a tak dla nas ważną pracę w znacznie trudniejszych warunkach. Nie był specjalnie hołubiony przez żadne środowisko.
Myślę, że polska polityka wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby to On został prezesem IPN-u. Nie dopuszczono do tego szkalując go i rzucając fałszywe oskarżenia. W jego przypadku nikt nie rozdziera szat, że spotkała go taka krzywda i podłość.
Uważam, że jego pamięć powinna nam być szczególnie cenna, a jego pogrzeb, którego terminu wciąż jeszcze nie znamy powinien zgromadzić jak najwięcej osób z Polski, a przynajmniej z samego Krakowa.
Nie zdejmujmy też flag z kirem aż do ostatniego pogrzebu.

koniec żałoby

BB84 / 82.47.204.* / 2010-04-19 01:29
więc możemy sobie oficjalnie znowu jechać, opluwać się nawzajem i gardzić każdym kto ma inne poglądy od nas bo przecież jesteśmy najmądrzejsi a ta sutyacja, w której się znalezliśmy nauczyła nas jeszcze więcej. Oby nie było gorzej koledzy i koleżanki.

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

wczoraj / 2010-04-19 00:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Mam ambiwalentny stosunek do śp. prezydenta: z jednej strony jego starania o prawdę historyczną, bycie prawdziwym patriotą, z drugiej strony to za jego prezydentury doszło do osłabienia siły państwa: katastrofa Casy i bardzo okrótna tragedia smoleńska, okrócieństwu dodaje fakt, że dwa lata wcześniej była "Casa" i zdaje się wyciągnięto znikomą naukę z tego

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

JAG1 / 83.20.205.* / 2010-04-18 23:52
Z pompatycznych zapowiedzi przybycia półtoramilionowej rzeszy pogrzebników, zjawiła się ledwie ich dziesiąta część. Wśród nich sporo związkowych klakierów. Delegacje zagraniczne też głównie z Trzeciego Świata. W dużych miastach, przy telebimach było więcej policji i innych służb niż widzów. Czuję, że Kaczyńscy nie zaznają spokoju na Wawelu.

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

sUYQXQ / 83.19.198.* / 2010-04-18 23:20
To jest kpina mam nadzieje ze szybko będzie para ekshumowana bo wawel to miejsce dla najwiekszych a nie dla tych co szczują i dzielą Polaków. Jarosław pokazał ze ma w d... wszystkich nie chcieliście dac honorowego obywatelstwa to teraz będziecie go mieli na wawelu.
 
wizardwawa / 2010-04-18 23:22
Półtuski do boju!
Można jeszcze nakraść

PATRIOTYZM JEST GDY KRAJ DZIĘKI SWOIM OBYWATELOM

4YOU / 83.24.73.* / 2010-04-18 22:30
JEST ZAMOŻNY , DOBRZE ZORGANIZOWANY , MA SPRAWNĄ I SILNĄ ARMIĘ I DOBRE STOSUNKI Z SĄSIADAMI ORAZ WSPARCIE SOJUSZNIKÓW. PATRIOTYZMEM NIE JEST SAMO STAWIANIE POMNIKÓW ORAZ CIĄGŁE MÓWIENIE JESTEŚMY PATRIOTAMI I PRAWDZIWYMI POLAKAMI - SZLACHTA POLSKA TEŻ BYŁA PATRIOTYCZNA A STRACIŁA POLSKĘ NA 200 LAT ZABORÓW.

SKANDAL - oficjele UNINY DALI ciała !

DOOPAZBITA / 83.10.144.* / 2010-04-18 21:28
Jak bardzo musieli NIENAWIDZIĆ ś.p. LK.
PYŁ wulkaniczny to największy PIC od czasów WIELKIEGO WYBUCHU. Juz się podnoszą głosy, ze te prognozy nie MAJĄ NAUKOWEGO PODŁOŻA> http://www.euronews.net/
 
Marek 19.53 / 62.109.36.* / 2010-04-18 21:36
Najmniej ciała dało chyba to państwo, za którym bracia tak nie przepadali.
 
DOOPAZBITA / 83.10.144.* / 2010-04-18 22:11
To państwo wcześniej juz zrobiło swoje testy, i wiedziało tak jak w 1939 że na ZACHÓD zawsze może liczyć. W UE mają " europejczyków" za IDIOTÓW .
za CNN: test flights show "no impact" from ash on European Union air space, official says.
POlska była prostytutka Europy, a teraz została potraktowana jak DZIWKA>
 
Hkrista / 78.88.20.* / 2010-04-18 22:27
NIE NAROD NASZ POTRZEBNY USA CZY ZACHODOWI----TO STRATEGICZNE POLOZENIE POLSKI JEST POTRZEBNE DO OKRAZENIA ROSJI TYM TEZ KIEROWAL SIE PREZYDENT SPRZECIWIAJAC SIE NIEKIEDY . NIE PRZYJECHALI ZEBY NIE DRAZNIC TYCH RZADZACYCH W POLSCE KTORZY NAS TERAZ DO KONCA SPRZEDADZA' JESZCZE BEDZIEMY PUCOWAC BUTY CZARNYM AMERYKANCOM...............
 
Marek 19.53 / 62.109.36.* / 2010-04-18 22:26
Czyli w/g ciebie ważność danej uroczystości mierzy się ilością zagranicznych delegacji. Ciekawe spostrzeżenie.

A Obama przyleciał czy nie bo nie pamiętam?
 
bolesław b. / 83.21.176.* / 2010-04-26 11:12
Nie ma się co pieścić
to się musi zmieścić.
Wawalski pochówek ,pomysł genijalny !
Tam nie może leżeć ,ktoś zwykły ,normalny.

Czakram na Wawelu dobrze konserwuje
drogocenne szczątki, Polaków pilnuje.
Dawać mięsa ! więcej ! jeszcze !
Bohaterów wielkich co leżą na desce.

A już za niedługo doświadczymy hecę
anioł woła,trąbi już lece ,już lecę !
Będzie koniec świata, wszyscy zmartwychwstaną
za winy ,zasugi ,zapłatę dostaną.

Szacunek Panie Prezydencie!

Mmm22 / 83.24.10.* / 2010-04-18 21:21
Dziekuje za wszystko.

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

Henia z Wrocławia / 81.190.228.* / 2010-04-18 21:01
W czasie transmisji z uroczystości pogrzebowej w progr.1nie pokazano salwy armatniej i wielu wielu gości zagranicznych przybyłych na pogrzeb Pary Prezydenckiej itd,itd

Być Polakiem …

chwała mu / 83.31.129.* / 2010-04-18 20:23
Być Polakiem …

Wyśmiewani za wierność Wartościom,
opluwani za swój Patriotyzm
dziś odchodzą na wieczystą wartę,
by ją pełnić dla nas. Właśnie po to,

by nikt nigdy nie opluł Wartości,
by już nikt twierdzić się nie ośmielił,
że niemodne jest być Patriotą,
że źle trwać jest przy bieli-czerwieni.

Będą chlebem powszednim i dłonią
tak pomocną i starszym i słabym.
Będą strzec nas! By Prawdy, Wolności
i Godności nas nikt nie pozbawił!

Wiecznie służyć ofiarnie nam będą.
Po to będą na warcie nam stali…
nawet dla tych, co za Patriotyzm
i Wartości tak ich opluwali.

Więc nie smućcie się, bo tym prawdziwym
bohaterom zwykłe losy takie
- oddać życie za Godnośc i Prawdę.
To zwyczajne – gdy jest się Polakiem.

Wyśmiewani za wierność Wartościom,
opluwani za swój Patriotyzm
dziś odchodzą na wieczystą wartę,
by ją pełnić dla nas. Właśnie po to,

by nikt nigdy nie opluł Wartości,
by już nikt twierdzić się nie ośmielił,
że niemodne jest być Patriotą,
że źle trwać jest przy bieli-czerwieni.

Będą chlebem powszednim i dłonią
tak pomocną i starszym i słabym.
Będą strzec nas! By Prawdy, Wolności
i Godności nas nikt nie pozbawił!

Wiecznie służyć ofiarnie nam będą.
Po to będą na warcie nam stali…
nawet dla tych, co za Patriotyzm
i Wartości tak ich opluwali.

Więc nie smućcie się, bo tym prawdziwym
bohaterom zwykłe losy takie
- oddać życie za Godnośc i Prawdę.
To zwyczajne – gdy jest się Polakiem.

Napisał MKD … w godzinie pogrzebu Prezydenta RP na Wawelu…

All right reserved!


kopia ze stron MKD Poezje ( http://www.wierszemkd.pl/?p=2782 )

Re: Pogrzeb prezydenta: Bije Dzwon Zygmunta

IWONA AGNIESZKA CIMOCHOWSKA / 91.182.67.* / 2010-04-18 17:58
Niech..
.Płonie..........
Światełko Pamięci
............▄█▄
..............█
___+_________+
___+____۩۩_____+
__+____۩__۩_____+
_+____۩____۩____+
_+___۩__۩۩__۩___+
_+____۩_۩۩_۩___+_
__+_____۩۩___+___
_____██████____


Koniec drogi...

Nie doleciał ptak do gniazda,
nie pozwolił na to los.
Nieprzytomna z bólu matka,
gdzieś ku niebu krzyczy w głos...

Mgła przykryła czubki drzew,
już nie widać żadnej z dróg.
Oni widzą drugi brzeg
gdzie już czeka na nich Bóg...

Nam już tylko żal pozostał
matki rozpacz, ojca łzy...
Oni z Bogiem mogą zostać
gdy wynurzą się z tej mgły...

             ___
____        /   \'
I   \________\   \' _______
 \    ◘ ◘ ◘ ◘ ◘ ◘ ◘  ◘I_\
  ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯/    I¯¯¯¯¯¯
              \    /
                ¯¯¯
........^v^
^v^............^v^
...`....%%% ....^v^
`,%%%%%% .........^v^
`%%;,%,%%%_ .........
%%% %%%_......`,%%%%
% \%//%%%_%_...`,%%;,%
%, %%\%/;\%%_..(%%%%%%
%%.%/%__/%%_.%% \%//%%%
/ %%;%%_%___(%%, %%\%/%
..........|.|__________%_\ %%.%/%
..........|.|___________(%%\ / %%
,,,, ,,\,|,/,,,,\,|,/,,,,, \,|,/___ |.|
,,\,|,/,,,,, ,,\,|,/,,,,\,|,/,,,,, ,,\,|,/,,, ,,
_(\ ___¤ّۣۜ¤ّۣۜ___¤ّۣۜ¤ّۣۜ
¤ّۣۜ¤ّۣۜ¯¯¯¯¯(/¯¯

Dziękujęmy Profesorze Lechu Kaczyński za wszystko co zrobiłeś!

Malekowatyy / 83.9.204.* / 2010-04-18 17:29
Byłeś, jesteś i zawsze będziesz wielkim patriotą.
Pomimo, że te chamstwo wyśmiewało Cię, za niemodny patriotyzm, pomimo tego, że walczyłeś za nich...
Walczyłeś za polskość, za naszą tożsamość, za to, żeby traktowano nas poważnie, może w końcu ktoś to doceni...
Zasłużyłeś na więcej niż Wawel!

Miejmy tylko nadzieję, że Jarosław Kaczyński zaszczyci nas możliwością głosowania na niego w zbliżających się wyborach.
 
sadsda / 86.111.97.* / 2010-04-18 18:47
Pokrój mu jeszcze palce od stóp i rozwieź po wszystkich parafiach. Tak naprawde to pierwsza najgorsza prezydentura w tym kraju, a stawiacie go na piedestał. Wszystkie kwestie jakie dla niego były istotne skonczyly sie fiaskiem. Umarl czlowiek, polak, patriota. I tyle.
 
pan władek / 89.231.123.* / 2010-04-18 19:03
przynajmniej nie potykał się o własne nogi i nie podawał nikomu nogi.

tak z ciekawości jakie były osiągnięcia człowieka chorego na chorobę filipińska?
 
Marek 19.53 / 62.109.36.* / 2010-04-18 19:11
Ja też nie podaję nikomu nogi ani nie chodzę nawalony na cmentarz, ale wątpię, że kiedykolwiek ktokolwiek mnie pochowa za to na Wawelu.
Abstrahuję od tego, że leżeć to tam bym nie chciał. Przynajmniej nie w nogach Pana Marszałka.
 
Lumen111 / 95.160.94.* / 2010-04-18 22:02
Kto wie może zostaniesz prezydentem i zasłużysz się dla ojczyzny.
Wszystko zależy od Ciebie...
 
Marek 19.53 / 62.109.36.* / 2010-04-18 22:19
Nawet gdybym został prezydentem to wolałbym spocząć trochę skromniej. No chyba, że cały Naród życzyłby sobie czegoś innego. Cały = wszyscy oprócz kardynała Sapiehy.
Czytaj także
Polecane galerie