Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy
2010-01-03 09:04

Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy
[fot: MON/isaf.wp.mil.pl]

Sztab Generalny Wojska Polskiego szykuje się do kolejnego zadania - utworzenia Narodowych Sił Rezerwowych. Będzie to zupełnie nowa służba, złożona wyłącznie z ochotników.

Sztab Generalny przygotowuje się do tego zadania już od wielu miesięcy. W połowie roku rozpocznie się nabór do NSR i do końca 2010 armia ma dysponować 10 tysiącąmi żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Będzie wtedy w sumie 110 tysięcy żołnierzy w służbie czynnej.

Osoby wchodzące w skład NSR będą miały obowiązek raz w roku szkolić się przez miesiąc. Wojsko za ten czas będzie wypłacane uposażenie, takie jak każdemu żołnierzowi zawodowemu. Wypłata żołdu ma zrekompensować to, że w czasie szkolenia żołnierz NSR nie będzie mógł pracować. Rekompensatę będzie też dostawał pracodawca.

ZOBACZ TAKŻE: Armia ma strategię na Afganistan
Za nabór do Narodowych Sił Rezerwowych będą odpowiadać dowódcy poszczególnych jednostek, którzy dostali ze Sztabu Generalnego limity przyjęć na poszczególne stanowiska.

MON chce w NSR zatrudnić przede wszystkim fachowców - takich jak informatycy czy inżynierowie. Żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych będzie podpisywał z armią kontrakt. Na co dzień będzie wykonywał swoją pracę, a jeśli zajdzie potrzeba, to zostanie wezwany do konkretnej jednostki.

Zgodnie z planami w tym roku ma odbyć się pierwsza część naboru do NSR - 10 tysięcy osób, a w roku 2011 wojsko ma znaleźć kolejnych 10 tysięcy ochotników.

Raport Money.pl
10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej
Minęła 10 rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W tym czasie polskie wojsko zostało odchudzone o blisko 40 proc. Jeden żołnierz kosztuje nas jednak prawie trzy razy więcej niż w 1999 roku.

Czytaj w Money.pl
(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Olo334 / 188.117.134.* / 2011-08-17 20:17
czyim kosztem???

http://samorzad.infor.pl/forum/5088,stszer-a-jego-przyszla-szansa-na-emeryture-wojskowa-po-15-latach.html

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Panek Kabanek / 81.190.170.* / 2011-06-07 14:41
Co do nsr to odwaliłem Sp 4 miechy skończyłem z nagrodą za wyniki,odwaliłem ćwiczenia rotacyjne i dziś zdałem egzamin na żołnierza zawodowego w jednostce w której jest 250wolnych etatów na koniec wyszedł do nas pan mjr i powiedział:)---------Przykro mi ale etatów nie mogę wam przydzielić:) Może tak za 2-3 miesiące a przypominam ze SP skończyłem 4 miesiace temu;/ Ludzie nie ma szans na zawodostwo po NSR nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!! A za te bajery to powinno się KLicha itp powybijać!!!!!!!! Nie dajcie się w to wciągnąć! Było jedno wcielenie NSR do armii zawodowej w celach pokazowych i narazie jest to koniec. Dziękuje:)

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

fischer15 / 88.156.116.* / 2011-03-09 17:12
Panowie przykro mi że licytujecie się na rodzaje jednostek . obojętnie ile ma wart jaki rodzaj jednostki ,przychodzi rozkaz i wszyscy idą w bój , a praktyka zweryfikuje kto ma jakie umiejętności [może się okazać że ten co gra na plejstejszyn dzień cały ma większe jaja od tego co rzekomo ćwiczy sztuki walki w desancie] . A co do kucharzy w armi TO PODSTAWA I ELITA ARMI .

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

fischer15 / 88.156.116.* / 2011-03-09 16:54
I co niby przepustka do wojska zawodowego . Nie łudzcie się . Polska ma zawodowych szeregowych i karzdy z nich ma maturę i co o zawodowym wojsku i jakiejkolwiek karierze mogą zapomnieć . Są na kontrakcie do 12 lat i kraj im dziękuje . O emeryturze mogą zapomnieć . 12lat szkolenia idzie w błoto . KOCHAM TEN KRAJ . 15lat poświęciłem armi , miałem szczęście dożyłem emerytury . a tych chłopaków mi szkoda . tak nie postępuje się z ludzmi .
marco combat / 83.238.15.* / 2011-03-30 01:14
co ty fischer za brednie wypisujesz...kazdy szeregowy ma mature...zapoznaj sie chlopczyku z kryteriami przyjec....zbyt piekne zeby bylo prawdziwe.

Komandosi od siedmiu boleści

GAL / 213.238.80.* / 2010-12-16 21:13
Jeżeli chodzi o Armie w pełni zawodową , to moze za około 10 lat u nas sie taka zacznie pojawiać .
Zasadniczą służbe nazwać można 9 miesięcy wyciętych z życia, a obecną zawodową jedną wielką sciemą. Byłem jakiś czas zawodowym i wiem co pisze , ale naszczęscie juz nie jestem, a ciekawe i
ile bedą płacić za te Siły Rezerwy..........................................
krissKB / 31.174.159.* / 2011-05-18 15:51
słuchajc ie wszyscy NSR jedna wielka sciema .. wiem co pisze od 16.05.2011 mialem cwiczenia w ten poniedziłek jest jeszcze gozej nie dali nam wyzywienia kazli sie zywic na miescie spac niema gdzie to znaczy pytali sie czymamy swoje spiwory!! powiedzieli ze dadza nam 12 zł i my sie wyzywic na miescie . aw kontrakcie jest zagwarantowane wyzyzwieniei nie ma tego!!
po drugie mielismy dostac 110 złoty na dzien okazuje sie ze jest 70 zł. po trzecie o jakich kolwiek szkoleniach zapomnijcie i o jakiejs przepustce do zawodostwa jak niemasz koklegi lub wójka to zapomnijcie . ja sie juz wczoraj wypisalem chcilem słóuzyc byc przydatnym a tam kazuy mówi ze jestescie tylko potrzebni do sypania worów z piaskiem i lepiej zeby nas tam nie było bo przeszkadzamy panowie lepiej było za wojska zasadniczego pozdrawiem i nie dajcie sie robic w balona !!

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Rapacholin / 88.220.108.* / 2010-09-21 20:51
Czytając te posty stwierdziłem, że nie idę do armii. Kretyni i imbecyle.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

ździcho / 213.238.65.* / 2010-09-12 07:45
Ciekawe, czy są jakieś limity wiekowe. Najbardziej garną się do wojaczki wujkowie po siedemdziesiątce. Szczególnie jak sobie popiją przy okazji świąt patriotycznych.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

kemotanorw / 83.15.220.* / 2010-07-28 17:33
to będzie taki sam nie wypał jak zawodowi szeregowi ,wiem bo zdawałem egzaminy i niby się dostałem ale kryzys i h** z tego .mocą tylko młodym chłopakom w głowach dobrymi zarobkami i emeryturą ,prawda jest taka że cały czas są cięcia w trzynastkach , mundurówkach ,a emerytury tylko dla zawodowych z umowami o prace moze sobie spokojnie odejść po 15 latach,szeregowi na kontrakcie nie maja na co liczyć ,wiec drodzy koledzy ja ich mon p******* ,choc nie mówie że w zecie było żle ,fajna przygoda,znalazłem prace ,poszedłem na studia i mam ich wszystkich w dupie.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

ZMORA / 79.162.129.* / 2010-07-05 18:19
TAK PAN SIERz L..... CZYLI PIEGOWATA POSTRACH OICERÓW PODOFICERÓW I SZEREGOWYCH

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

ŚP HALINKA / 79.162.129.* / 2010-07-05 17:57
UWAGA NA CÓRE PIEGOWATOM MAJORA STRASZY ZÓŁNIERZY ZE STARAGARDU

złudzenie ochrony

dcm_Marecheq / 95.48.127.* / 2010-07-01 22:10
W telewizji mówią że to gratka dla chcących sobie dorobić bo będą mieli ochronę. W praktyce już niedługo na formularzach i rozmowach rekrutacyjnych pojawi się nowe pytanie: Czy należy Pan/Pani do Narodowych Sił Rezerwy. Wtedy już żaden rezerwista nie dostanie pracy na stanowisku, na którym miesięczna nieobecność choć trochę dezorganizowałaby działanie zakładu pracy.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

rafi123456 / 109.243.58.* / 2010-06-24 21:43
w suie to obry pomysł, ale brak w nim zachety finansowej, moim skromnym zdaniem owinno byc tak; pensja w pracy + żołd = motywacja i zadowolenie, a tak to ja wiem?

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

HARNAŚ / 188.147.111.* / 2010-02-26 06:15


2010-01-03 22:46:48 | 78.8.4.* | esu
Informatycy w polskim wojsku będą pisać programy kredą na tablicy. To państwo jest żałosne. [0]
Pamiętam "wojska" oparte na zasadniczej służbie. ->

Kapralu co robić?
Tradycyjnie - "akcja liść".
A jak już pozbieramy liście to co?
To rozsypcie i zbierajcie od nowa.
A czemu nie możemy pojeździć czołgami albo postrzelać?
Do czołgów nie ma części a naboje są drogie.

Co mogę powiedzieć o cytacie kolegi:))
Porostu kolega w wojsku nie był tylko w jakiejś podrzędnej jednostce !
Ja służyłem w 18 Bielskim Batalionie Desantowo Szturmowym .
Armia to była profesjonalna ,masę strzelań ,poligonów, oj nie było czasu na grabienie liści!!
Ale niestety te jednostki zarezerwowane są dla ludzi z mocną psychiką i silnych fizycznie a dla mięczaków pozostawało grabienie liści bo do niczego innego się nie nadawali.
Ale w razie wu takich elemętów to lepiej odstawić z kobietami i dziećmi w bezpieczne miejsce:))
krześ / 89.171.166.* / 2011-01-22 10:38
A Ty pewnie byłeś w tym 18-ym kucharzem !
Krześ / 89.171.166.* / 2011-01-22 10:42
Krzyś.Apropos 721 odj...ne !
marcin20700 / 84.10.181.* / 2010-12-16 14:40
ja tez byłem 18-mnastym batalionie w bielsku i nie jest tak jak pisze kolega.Profesjonalne wojsko z przymrożeniem oka:D
krzysko / 109.243.81.* / 2010-05-20 01:47
tAk wiem jacy z was komandosi nie nudzacy sie ;p w krk w 6bdsz tez jest elita ;hahah wez ogranij czlowieku ;p polska armia to sciema gracie codziennie na play station i myslicie ze sluzycie ojczyznie komandosi zakichani ? 83 warty w ciagu 9 marnych miesiecy pozdrawaiaja !!!!! wiem jak to wyglada od srodka i nie bylem w "podrzednej" jednostce ;] jak trzeba bylo jechac na poligon to nagle sypaly sie zwolnienia L4 i nie mial kto jechac z nami bo "kadra" ku....ra chora byla ! ! ! kolego bez podniety bo nie byles w super specjalistycznej jednostce tylko "udawanych" komandosach ;p
cło / 83.20.80.* / 2010-07-13 22:16
Piszesz osobie super komandosie od szusowych boleści..
ramzes76 / 87.56.2.* / 2010-06-24 13:17
krzysko tak pier... na 6bdsz a byles tam loju konski? i te twoje 83 warty co to jest? kim ty kur... jestes jedynie o czym masz pojecie to chyba o wartach i o niczym wiecej bo co mogli cie nauczyc przez marne 9 miechow przedszkola?
szwarco2345 / 31.63.45.* / 2011-11-01 22:18
w tylku byles i nic nie widziales ja bylem 24 miechy w deklach

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

HARNAŚ / 188.147.111.* / 2010-02-26 06:07
Ja tam osobiści chętnie przystąpię do szeregów Narodowych Sił Rezerwy.
A co mi tam! Zamiast siedzieć w domu można będzie się rozruszać a może i pomóż ludziom w razie jakichś klęsk żywiołowych lub tym podobnych akcjach .
Pomysł niezły bo można robić swoje w życiu a przy okazji być żołnierzem. A jak będzie wojna to i tak wszyscy pójdą nawet jak karabinu w rękach nie trzymali. LICZY SIĘ SZTUKA:) Tylko że nam wtedy będzie łatwiej bo nie będziemy laikami:)


Pomysł świetny i ja się piszę:)

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

SW-12 / 93.105.92.* / 2010-01-21 21:17
Informatyk też w wojsku potrzebny,tylko kto będzie biegał z karabinem w polu? Sierżant rezerwy

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

kasz27 / 83.27.22.* / 2010-01-08 16:00
Ja tam chętnie.
Z domu człowiek by się wyrwał, kości rozruszał, przypomniał sobie strzelanie z armaty czy AKM.
Dobrze by było gdyby przydział bł terytorialny. Nie trzeba daleko jechać, a i kumlpi można by spotkać .
Popiło by się i ruszyło na germańca albo bolszewików.
szwarco2345 / 31.63.45.* / 2011-11-01 22:22
to ty jestes asem co
marco combat / 83.238.15.* / 2011-03-30 00:00
czytam te wasze wypociny i takich bzdur dawno nie widzialem,zaloze sie ,ze 80 procent z was nie bylo w ,,syfie'',ale sami eksperci wojskowi-gowniazeria....
adolsul / 85.128.107.* / 2010-03-05 11:42

Popiło by się i ruszyło na germańca albo bolszewików.

Kasz 27czytając Twoją wypowiedź odnoszę wrażenie że jesteś zwolennikiem starych sowieckich metod walki,upić a później rzucić na pierwszą linię.A odnośnie ruszania na germańców i bolszewików to o ile przypominam sobie w przysiędze składanej ,będąc w armii przysięgałem bronić granic ,niepodległości i t.d.,ale z całą pewnością nie było mowy o ruszaniu na... .

Sam też chętnie zgłoszę się do rezerwy ,ale z innych powodów.
Przede wszystkim po to aby zachować minimum gotowości ,ponieważ przy miesięcznym szkoleniu trudno mówić o przygotowaniu na wypadek zagrożenia nie tylko militarnego ,oraz dlatego że czuję taki obowiązek .

Informatycy w polskim wojsku będą pisać programy kredą na tablicy. To państwo jest żałosne.

esu / 78.8.4.* / 2010-01-03 22:46
Pamiętam "wojska" oparte na zasadniczej służbie. ->

Kapralu co robić?
Tradycyjnie - "akcja liść".
A jak już pozbieramy liście to co?
To rozsypcie i zbierajcie od nowa.
A czemu nie możemy pojeździć czołgami albo postrzelać?
Do czołgów nie ma części a naboje są drogie.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

777c / 149.254.224.* / 2010-01-03 21:00
czyli z motyką na czołg ;)

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

jjjjjjjjjjjj / 78.131.140.* / 2010-01-03 19:35
to pewnie beda to marni specjalisci,wiekszosc wyjechala,a politycy dalej snia nie wiem o czym stworzcie lepiej wojsko na wzor legii cudzoziemskiej

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Adam P. / 89.73.210.* / 2010-01-03 14:52
Najemni Informatycy ? Nie za bardzo rozumiem, co taki informatyk ma robic w wojsku przez ten miesiąc ?:)
marcin20700 / 84.10.181.* / 2010-12-16 14:47
Taki informatyk moze np.grac w black opsa,albo counter strike:D
ky2345788 / 213.108.8.* / 2010-05-17 16:43
Jak to co beda pisac konspekty
bbbbbbbb / 77.115.224.* / 2010-01-11 20:30
raj dla szpiegow

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

pan władek / 89.231.102.* / 2010-01-03 14:07
to chyba fajny pomysł. Ja rzadko zgadzam się z psychiatrą ministrem, ale skoro nie ma żadnego przeszkolenia wojskowego dla obywateli, tak jak w Izraelu, to zwiększenie potencjału liczebnego naszej armii chociaż w ten sposób jest bardzo interesujące.

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

szwejkk / 83.31.213.* / 2010-01-03 11:32
Kończą sie zasoby najemników na misje "stabilizacyjne" więc jest pomysł na nowe źródło mięsa armatniego

Re: Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

mrówka123 / 83.28.109.* / 2010-01-03 10:24
coś na kształt ORMO. ;-) Mam nadzieję że wiecie co to za skrót.
adolsul / 85.128.107.* / 2010-03-05 11:55
Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej czyli podwórkowi specjaliści od pałowania ,p************* i kopania leżącego bo stojącemu nie dali by rady,przebrani w mundury dla łatwiejszego rozpoznania celem uniknięcia burd we własnych szeregach.
piejos / 78.155.115.* / 2010-03-04 15:28
Jak czytam te opinie, to wydaje mi się że większość z nich piszą starzy, stetryczali goście, którzy albo nie byli w wojsku albo robili tam za ostatnie łamagi i płakali do mamusi.
Ja swoje odsłużyłem w Kawalerii Powietrznej w Glinniku i uważam ten czas za spędzony ciekawie. Strzelałem z wielu rodzaju broni ręcznej: Kałasz, KMPK, RKMD, RPG7, Rak, Glauberyt, Tantal oraz broń krótka, itp.; polatałem śmigłowcami, przeszkolono mnie ze wspinaczki skałkowej, oraz z jazdy na nartach. Żałuję tylko, że nie było mi dane skoczyć ze spadochronem. Choć było ciężko pod względem fizycznym, wspominam ten czas bardzo mile i chętnie wstąpię do NSR żeby sobie to wszystko przypomnieć i nauczyć się czegoś nowego, a maminsynki niech siedzą w domu przy kompach i płaczą jaki to MON jest zły.
rezerwa / 188.147.12.* / 2010-09-11 18:59
czolem zolnierzu...plakac sie chce jak sie czyta wypowiedzi tych zasranych "komandosow"..niejakia namiastka jest tylko GROM.
Wiem co czujesz bo sluzylem na okretach jak jeszcze je mielismy...linia pierwszego uderzenia...ciezka sluzba szczegolnie zima i gdybym mogl bylbym tam jeszcze raz...meska sprawa
kemotanorw / 83.15.220.* / 2010-07-28 17:40
a z KP 700l strzelałeś? kuchnia polowa 700l cieniasie
von basior / 80.51.90.* / 2010-06-06 18:38
A konno jeździłeś? Nie. To cienias jesteś.
psiko / 89.174.121.* / 2010-05-04 19:29
to jak byles taki z******** to dlaczego nie zostales w armii ?co chcesz sobie przypominac?obsluga broni jest jak jazda na rowerze,tego sie p******** nie zapomina.Czasy byly jakie byly i nie kazdy mogl sluzyc tam gdzie by chcial,a ze akurat byly vakaty w wymienionej przez ciebie jednostce to je zapychali takikmi oslami jak ty.Moim zdaniem jest to ciekawe rozwiazanie,ciekawe co z tego wyjdzie?czy burdel jak to zwykle bywa w MON-ie?czy przydatna spoleczenstwu formacja
jhslkdjfglkj / 79.175.201.* / 2010-01-04 00:06
chyba nie wyszła im reforma i srają po gaciach.Ciekawe czy to będą tacy sami "ochotnicy" jak na wojnę w iraku i afganistanie.
von basior / 80.51.90.* / 2010-06-06 18:36
Dostałem do domu ulotkę. Pojechałem i okazało się że podoficer musi mieć średnie. Problem w tym że jestem podoficerem i średniego nie mam. Mam nadzieję że na wojnę też tylko ze średnim brać będą. Bo ja teraz na to leję ciepłym moczem.
jj34 / 83.12.99.* / 2010-03-02 12:02
Emeryt wojskowy z nipełną wysługą pracujacy ,po miesięcznych ćwiczeniach dostanie kase ,a na koniec roku biuro emerytalne zabierze ją bo przekroczy limit - wiec na poligonie przez miesią bedzie dymał za darmo- panowie prawodawcy włączcie myślenie kto zdrowy na umysle wstąpi do NSR
kabuz / 87.116.213.* / 2010-03-20 00:14
ci co spiprzali przed armiom i zalatwiali sobie katekorie nie zdolne do służby teraz nagle chcą pozmieniać sobie na A i iść do oboty do armi lecz teraz kategori sie nie da zmienić i chłopaki ryczą a njak by posz li za moich czasów do desantu to by dostali tak w p**** ze by wiedziełi jaa to wyląda ja jak kiedyś zostawałem na trepa to mialem przeje... bo szłem do desantu a szkoliła mnie piechota gdyby choć jeden przerzył porzodną unitarke morze by nie naśmiewali sie z tych co słurzyli uważam że NSR to z******** sprawa pierwsza mądra decyzja rządu
marco combat / 83.238.15.* / 2011-03-30 00:57
byles kabuz w desancie i szkolila cie piechota....to ciekawe,bo ja sluzylem w 16bpd i szkolili mnie spadochroniarze....
2 fg / 83.28.235.* / 2010-06-26 20:21
kabuz-misiek. ty do zamiatania i rozrzucania liści się nadajesz. ty k........ nawet nie umiesz korzystać z takiego dobrodziejstwa jak ,, edytor tekstu" ty k............ możesz ew. gnój po koniach kawalerii wyrzucać analfabeto, a nie do NSR!!!! no i ,,spiprzaj" małymi kroczkami, a małymi literami pisze na przekór tobie inteligencie !!!
sierżant / 188.125.129.* / 2010-06-02 10:05
co ty tyle błędów ort. napisałeś służba pisze się przez ż bo wymienia się na sługa czyli ż na g a armia to nie przez ARMIOM
tylko Armią pisownia z 3 klasy chłopie ludzie czytają nie rób jaj

sierżant z 1976r
369 / 87.205.217.* / 2010-06-24 18:27
Niema cię w pracy na 3 dni, nie zapłacone do tego po premii a ty dostaniesz wała :)
kemotanorw / 83.15.220.* / 2010-07-28 17:45
NSR jest dla ofiar ,którzy czekają na łatwy kawałek państwowego chleba i nie potrafią normalnej roboty w cywilu sobie znależć.
kapral-rezerwa / 78.8.231.* / 2010-06-30 13:15
NSR jest dla ludzi z pasją.Jak nie chcesz to nie wstępuj.Ja już znalazłem ciekawe ludzi jak wyciągnąć dość dobrą kasę na służbie a jednocześnie spełnię swój obowiązek względem narodu.Chwała wszystkim bohaterom
moro / 83.238.15.* / 2012-03-25 10:10
jesli chcesz byc 12 lat szeregowym,a nastepnie wyleciec.....do cywila,lub przez 15 lat na pagonach nosic plutonowego i modlic sie do niebios,aby przedluzyli ci kolejny kontrakt,lub zostac oficerem po cywilnych studiach i smiesznym kursie oficerskim-tez na kontrakcie i z niepewna przyszloscia wstap do polskiej armi....tam swa pasja nakarmisz rodzine,obywatelski obowiazek skieruje cie do afganistanu,a jak cie wywala do cywila bez zadnych swiadczen i zaplecza socjalnego-wtedy krzykniesz;chwala wszystkim bohaterom.........
Ogre2000 / 212.160.239.* / 2010-09-23 11:51
Czołem.
NSR jest dla ludzi z pasją. Przymierzam się do tego od dłuższego czasu. Jednak wszystko wskazuje, że nie będzie się to różniło od zwykłych ćwiczeń żołnierzy rezerwy, na których to już byłem. Co mnie do tego przekonuje?
1. Stawka dzienna jest chyba taka sama dla NSR jak i dla zwykłych ćwiczeń. (chyba, bo kilka lat temu z 5 dni dostałem koło 300 PLN, a teraz płacą 70 PLN dniówki - dla st.szer.)
2. 30 dni ćwiczeń w roku - to nie ilośc dni do wyćwiczenia tylko maksymalna ilość dni do wyćwiczenia. Więc mogą nie wezwać cię wcale.
3. Zero konkretów + nikt nic nie wie. Byłem ostatnio na festynie, było stoisko WP. Oficer był bardziej zaangażowany w rozdawanie plakatów (oczywiście z NSR) niż powiedzeniem czegoś więcej o tej formacji niż o stawce dziennej.
4. Jeżeli ktoś pracuje i chce wyrównanie to i tak pewnie musi jeszcze z jeden dzień zmarnować na załatwianie papierkologi w urzędzie gminy. A urzędnik to bardzo "pomocna" osoba.
5. Kiedy WP potrzebuje ludzi to zawsze dzwonił do mnie gość z WKU i prosił o uczestniczenie w jakiejś tam "akcji". Jeżeli chodzi o NSR - to wszyscy siedzą cicho. Znaczy - nie potrzebują ludzi, bo inaczej to zapytaliby wszystkich z kartą mobilizacyjną - tak jak robili to zawsze.
6. Jeżeli chodzi o sprawy organizacyjno + logistyczno + płacowe to tutaj nic się nie zmieniło. Dalej na ćwiczenia (jeżeli jakieś będzie) pojedziesz albo z L4 w ręku, albo dadzą mundur, stare buty, a ćwiczenia akurat odbywają się jak całą kadra jest albo na urlopie albo sama wzięła L4. I siedzisz tak w koszarach 5 dni wspominając stare czasy, chlając wódę i strasząc "młodych" jak to kiedyś bywało.
7. Brak motywacji dla pracodawców - obecnie jedyną "motywacją" jest wysłanie harmonogramu z "wielomiesięcznym" wyprzedzeniem.
8. Jeszcze wrócę do żołdu - jeżeli NSR ma działać to WP powinno przejąć na siebie zarówno wypłatę żołdu jak i wyrównania zarobków u pracodawcy - pozwoliłoby to zdjąć "obowiązek" łażenia do urzędu gminy.
Dodam, że NSR (odnoście innego postu) nie jest dla żadnych najemników i lokajów jakiejkolwiek armii) jest dla tych, którzy chcą pomóc innym oraz Krajowi. Jak na razie Kraj robi wszystko, żeby ładnie wyglądało ale żeby nie wydać na to złotówki.
Ogre2000 / 212.160.239.* / 2010-09-23 15:56
Dodam jeszcze, że pracodawca może ubiegać się o zwrot poniesionych niektórych kosztów związanych z odbywaniem ćwiczeń:
Za portalem placeonline.pl:
"Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 21 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających nadany przydział kryzysowy za okres odbywania przez tych żołnierzy ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej (Dz.U. nr 77 poz. 509)."
http://www.placeonline.pl/obliczanie_wynagrodzen_plac/zatrudniasz_zolnierza_rezerwy_sprawdz__jak_wystapic_o_zwrot_kosztow_-486.html
marco combat / 83.238.15.* / 2011-03-30 01:08
powiem krotko;kwitologia stosowana swoje-zycie swoje
madmax78 / 178.36.108.* / 2010-11-12 21:06
Witam. Wie ktoś może, jak wygląda sytuacja, kiedy jestem na ''samozatrudnieniu'' ?. W takim wypadku jestem swoim własnym pracodawcą. Czy w takiej sytuacji, będę dostawał również to co dostają inni pracodawcy ?
NJMSW / 83.20.80.* / 2010-07-13 22:20
ładnie to napisałeś ,ale zapomniałeś dodać chwała bohaterskim najemnikom ,lokajom USA.Polscy żołnierze zatrzymani za zbrodnie wojenne w Afganistanie.
Prokuratura wojskowa zatrzymała 7 żołnierzy za pacyfikację Afgańskiej wioski w sierpniu tego roku. W wyniku tego zdarzenia zgineło sześcioro cywili ,w tym kobiety i dzieci. Kilka osób zostało ciężko...Polscy żołnierze podejrzani o zbrodnie wojenne w Afganistanie
Polscy żołnierze podejrzani o zbrodnie wojenne w Afganistanie Podaje za: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...9,4673746.html Zarzut: zbrodnia wojenna Polscy żołnierze kłamali - nie bronili się przed talibami
rezerwa / 188.147.12.* / 2010-09-11 19:04
nie "bij piany" gamoniu tylko idz na wojne,a zobaczysz realia.
eugeniusz bugara / 80.51.192.* / 2012-11-26 21:56
ja sluzylem wwojskuw1953/56 lubaniu sl.w jedn.1121 w wopie .pracowalem w warsztacie samochodowym ibardzo mile wspominam a obwcnie poszukuje koegow kierowcow iwarsztatowcow z tej jednostki, dowodca tej jedn.byl polkownik banski a szew warsztatow kpt.moskwa jesli mnie pamita prosze okontakt.tel.542853128 serdecznie dziekuje klubom rezerwistow,
Pierwsze F-35 wylądowały na lotniskowcu USS Nimitz 2014-11-04 13:00
Pierwsze F-35 wylądowały na lotniskowcu USS Nimitz
Myśliwce najnowszej generacji F-35C zaczęły fazę testów na pokładzie lotniskowca. Pierwsze egzemplarze najnowszej floty powietrznej wylądowały na USS Nimitz i od 2015 roku wejdą do regularnej służby.
13:34 Siemoniak zapowiada rewolucję w armii
10:15 Wojskowi opracowali nowoczesne opatrunki, będą produkowane w Polsce
07:31 Przemysł zbrojeniowy w Polsce. Co pokażemy na targach w Kijowie?
10:13 Konflikt w Strefie Gazy. Parlament zatwierdził powołanie do służby 10 tysięcy rezerwistów
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Decyzja Szwajcarów uderzy w nasze portfele. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o "złotej inicjatywie" 2014-11-28 06:04
Decyzja Szwajcarów uderzy w nasze portfele. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o "złotej inicjatywie"
Wynik niedzielnego referendum może mieć ogromny wpływ na rynki finansowe.
06:00 Wybory samorządowe 2014 to nie wszystkie koszty. Na Komisję płacimy co roku
06:00 Kredyt gotówkowy może być droższy, pomimo niższego oprocentowania. Zobacz, jak zmieniła się oferta banków po decyzji RPP
10:21 286 godzin rocznie tracimy na rozliczenia z fiskusem
Twój Ruch znów o narkotykach. Pozostałe kluby przeciw 2014-11-28 17:18
Twój Ruch znów o narkotykach. Pozostałe kluby przeciw
Zdaję sobie sprawę, że temat jest kontrowersyjny - zapewniał w debacie reprezentant wnioskodawców Michał Kabaciński.
16:58 Wybory samorządowe 2014 sfałszowane? Kaczyński: Dostrzegam rzeczywistość