Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com

Pomoc dla najbiedniejszych rodzin jest niewystarczająca. Część z nich nie ma do niej dostępu bo przekracza kryterium dochodowe. A jednocześnie żyje na granicy ubóstwa.

Rodziny, które osiągają poziom dochodu pokrywający tylko i wyłącznie wydatki związane na przykład z zakupem żywności i utrzymaniem mieszkania, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.

Zdaniem ekspertów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.

Czytaj w Money.pl
Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.
Będą rodzinne domy pomocy społecznej
Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.
Po 600 zł na dziecko? Posłowie mówią "nie"
Za odrzuceniem projektu PiS było 240 posłów, 180 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.
ubóstwo, pomoc społeczna, zasiłek, socjal
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Andndnd
31.1.12.* 2015-11-25 11:45
Witam jestem mamą dwójki dzieci , synek ma 3 latka corka ma rok i 3 miesiące, może ktoś by chciał im zrobić niespodziankę pod choinkę?
Ndzia
31.1.12.* 2015-11-25 11:31
Witam jestem mamą dwójki dzieci sam będzie mieć 3 latka w styczniu a córka ma rok i 3 miesiące może zrobi ktoś im paczkę na święta?
2015-11-23 22:46
Witam.Trafiłam tu przez przypadek i postanowiłam pomóc jakiejś biedniej rodzinie z Krakowa lub okolic,Mogę podarować ciepłą odzież w bardzo dobrym stanie ,żywność,słodycze i książeczki dla dzieci środki czystości itp.Idzie zima i święta więc może komuś się przyda???Proszę by napisała do mnie jakaś potrzebująca pomocy rodzina lub osoba samotna.Pozdrawiam.
Zobacz więcej komentarzy (87)