Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com

Pomoc dla najbiedniejszych rodzin jest niewystarczająca. Część z nich nie ma do niej dostępu bo przekracza kryterium dochodowe. A jednocześnie żyje na granicy ubóstwa.

Rodziny, które osiągają poziom dochodu pokrywający tylko i wyłącznie wydatki związane na przykład z zakupem żywności i utrzymaniem mieszkania, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.

Zdaniem ekspertów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.

Czytaj w Money.pl
Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.
Będą rodzinne domy pomocy społecznej
Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.
Po 600 zł na dziecko? Posłowie mówią "nie"
Za odrzuceniem projektu PiS było 240 posłów, 180 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.
ubóstwo, pomoc społeczna, zasiłek, socjal
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Małgorzata407
77.253.203.* 2016-04-14 14:38
Chętnie pomogę matce w trudnej sytuacji materialnej wychowującej dziecko lub dzieci od 0 do 3 lat. Mam do oddania wszystko po moim 3 letnim synku od łóżeczka, wózków, ciuszki, buty, akcesoria po zabawki. Najchętniej z powiatu krośnieńskiego woj. lubuskie.. chcę osobiście poznać i być może potem pomagać systematycznie. mój e-mail: gosia_o@op.pl
katarzyna993
37.47.160.* 2016-03-20 20:47
Witam wszystkich bardzo sedzecznie. Chciała bym opisać swoją sytuacje mam 23 lata mam synka rocznego i męża. jakiś czas temu zostaliśmy wyżuceni z domu w którym mieszkalśmy z rodzicami mojego męża mój synek jak nas wyżucono miał zaledwie pieć miesięcy. Ciężko było bo z dnia na dzień musieliśmy znalezć dla nas dom pomógł mi mój brat przygarnoł nas ale niestety on nadużywał alkoholu i musielismy szukać dalej wkońcu znalezlismy dom jednorodzinny ale w opłakanym staniee bez łazienki bierzącej wody do tej pory co udało nam sie zrobić w tym domu to na tyle ze da sie mieszkać choć nadal nie ma tej łazienki nie ma dobrego ogrzewania bo mój mąż dostał stary piec jak to sie teraz nazywa koza. nie mamy ciepłej wody trudno jest naprawde staramy sie jak możemy płacimy wynajem prad woda jak wiadomo tez trzeba kupować opał to wszystko jest drogie. to co udało sie nam juz dostać to meble do pokoju łużko dla dziecka meble kuchenne kuchenke i tak żyjemy. MOPS oczywiście odmówił pomocy bo nie jestesmy tu zameldowani prosze ludzi dobrego serca o jaką kolwiek pomoc czekam na odpowiedzi.
2016-03-14 17:22
Witam . Zwracam się z prośbą żywnościową na święta Wielkanocna jetem samotną mamą dwójki dzieci.
Zobacz więcej komentarzy (124)