Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com

Pomoc dla najbiedniejszych rodzin jest niewystarczająca. Część z nich nie ma do niej dostępu bo przekracza kryterium dochodowe. A jednocześnie żyje na granicy ubóstwa.

Rodziny, które osiągają poziom dochodu pokrywający tylko i wyłącznie wydatki związane na przykład z zakupem żywności i utrzymaniem mieszkania, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.

Zdaniem ekspertów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.

Czytaj w Money.pl
Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.
Będą rodzinne domy pomocy społecznej
Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.
Po 600 zł na dziecko? Posłowie mówią "nie"
Za odrzuceniem projektu PiS było 240 posłów, 180 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.
ubóstwo, pomoc społeczna, zasiłek, socjal
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Aniolm
2.123.219.* 2016-01-19 23:23
Witam moze ktos potrzebuje ubranek, zabawek, kocykow itp rzeczy dla dziecka, moze jakas mama potrzebuje takiej pomocy? Prosze o maila, chcialabym aby sie komus to przydalo bo wiem ze jest bardzo duzo osob ktore potrzebuja pomocy ale ciezko jest do nich dotrzec. aniolmarta1986@gmail.com
Maria 340
178.42.248.* 2016-01-13 12:20
Witam serdecznie.Proszę o pomoc dla rodziny która ma czwórkę dzieci. Dawid 8 lat Patryk 7 lat Bartek 6 lat Nikola 2,5 lat.Brakuję na wszystko dlatego proszę o pomoc typu żywności ubrań śr czystości jak i mebli.Mieszkają na stancji w Kocku .Po opłaceniu rachunków zostaję bardzo mało na jedzenie.Dzieci często chorują.Bartek i Nikola w lutym mają zabieg usunięcia migdała.Bardzo bym prosiła ludzi o dobrym sercu o pomoc.
2015-12-06 16:30
Witam serdecznie. Mieszkam na małej wiosce wynajmuje mieszkanie. Staramy się dbać z mężem o dzieci i nasze życie, ale jest coraz trudniej. Mąż jest na bezrobotnym bez prawa do zasiłku a ja opiekuje się trójką dziećmi niepełnosprawnymi. Na utrzymanie mamy świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne, jest to kwota 860zł z opieki społecznej synowie niepełnosprawni (bliźniaki) otrzymują 500zł. Jest coraz trudniej, mam już zaległy czynsz i grozi nam wypowiedzenie. Nie wiem co robić, nie robimy opłat bo musi być jedzenie dla dzieci. Jeżeli mogę prosić o pomoc to zgóry dziękuję. Nr. konta: 67 1940 1076 6378 2480 0000 0000 nr. Telefonu: 510250601
Zobacz więcej komentarzy (110)