wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com

Pomoc dla najbiedniejszych rodzin jest niewystarczająca. Część z nich nie ma do niej dostępu bo przekracza kryterium dochodowe. A jednocześnie żyje na granicy ubóstwa.

Rodziny, które osiągają poziom dochodu pokrywający tylko i wyłącznie wydatki związane na przykład z zakupem żywności i utrzymaniem mieszkania, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.

Zdaniem ekspertów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.

Czytaj w Money.pl
Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.
Będą rodzinne domy pomocy społecznej
Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.
Po 600 zł na dziecko? Posłowie mówią "nie"
Za odrzuceniem projektu PiS było 240 posłów, 180 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.
ubóstwo, pomoc społeczna, zasiłek, socjal
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2017-02-11 05:09
Witam czy jest ktoś,kto chciałby mi pomóc?
2017-01-26 17:06
Witam jestem mama czwórki dzeci jedno z niepełnosprawnoscia ja po operacii kregos.i tarczycy rełmatoidalne zapalenie stawów .Mamy dom który jest w bardzo złym stanie dach i brak łazienki to najwiekszy problem .Wszystkich ludzi prosze o pomoc potrzebne materiały budowlane Zgóry serdecznie dziekujemy moj e-m flis29@wp.pl
Danna99
83.23.143.* 2016-11-29 17:35
Witam jestem samotną mama dwóch córek jedna niepełnosprawna miałam do października świadczenie pielęgnacyjne w listopadzie była komisja dali tylko sam zasiłek pielęgnacyjny 153 zł córka wymaga stałej opieki będę się odwoływać ale nie wiem co z tego wyjdzie. Jak by znalazła się dobrą duszyczka co by nam pomogła szczególnie żywność na święta. Odpowiem na wszelkie pytania prześlę dokumenty na maila o swojej sytuacji. Danna32@interia.pl
Zobacz więcej komentarzy (153)