wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Biedne rodziny bez szans na pomoc państwa

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com

Pomoc dla najbiedniejszych rodzin jest niewystarczająca. Część z nich nie ma do niej dostępu bo przekracza kryterium dochodowe. A jednocześnie żyje na granicy ubóstwa.

Rodziny, które osiągają poziom dochodu pokrywający tylko i wyłącznie wydatki związane na przykład z zakupem żywności i utrzymaniem mieszkania, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.

Zdaniem ekspertów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.

Czytaj w Money.pl
Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.
Będą rodzinne domy pomocy społecznej
Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.
Po 600 zł na dziecko? Posłowie mówią "nie"
Za odrzuceniem projektu PiS było 240 posłów, 180 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.
ubóstwo, pomoc społeczna, zasiłek, socjal
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Danna99
83.23.143.* 2016-11-29 17:35
Witam jestem samotną mama dwóch córek jedna niepełnosprawna miałam do października świadczenie pielęgnacyjne w listopadzie była komisja dali tylko sam zasiłek pielęgnacyjny 153 zł córka wymaga stałej opieki będę się odwoływać ale nie wiem co z tego wyjdzie. Jak by znalazła się dobrą duszyczka co by nam pomogła szczególnie żywność na święta. Odpowiem na wszelkie pytania prześlę dokumenty na maila o swojej sytuacji. Danna32@interia.pl
ewe737
185.114.93.* 2016-11-28 10:12
jestem 5 osobowom rodzinom gdzie córka jest chora od urodzenia 2 córka od 9 roku zycia choruje na padaczke a na dodatek mąż ma góza w głowie świenta to dla mnie katastrofa ale niemam gdzie sie zwrócić o pomoc bo posiadam opieke nad córkom i ona ma rente dla tego nic mi nie nalerzy od państwa to nie sprawiedliwe bo tam gdzie niema choroby a som dzieci małoletnie to dostajom 500 plus i zasiłki z gminy bo to nie wlicza się do dochodu a u mnie wszystko sie wlicza chodz leczenie jest bardzo drogie
2016-11-09 09:04
Witam serdeczni
Jestesmy radzina 4 osobowa czyli ja partner syn 2 lata i corka 7mc . Potrzebujemy pomocy w postaci rzeczy materialnych czyli ubrania dla nas dla dzieci sr higienicznych dla dzieci .Wielkimi krokami zblizaja sie swieta bozego narodzenie i mikolajki a nas nie stac na najmiejszy prezent czy ciuszek dla dzieci. Wstydze sie pisac na forum o naszej sytuacji bo nie jest za ciekawa .Bardzo Prosimy o pomoc ludzi o dobrym serduszku .
Zobacz więcej komentarzy (145)