Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?
2012-04-12 13:35

Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?

Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?
[fot: East News]

Wiceminister skarbu Rafał Baniak zapowiedział w Sejmie, że będą zmiany w radzie nadzorczej Bumaru. Trwa przesłuchanie 14 kandydatów na nowego prezesa spółki - poinformował wiceminister.

- W niedługim czasie dokonamy zmian, korekty w składzie rady nadzorczej Bumaru. Nie ukrywam, że nie wszystkie zachowania rady nadzorczej były właściwe - powiedział posłom Baniak.

Wiceminister odpowiadał dziś w Sejmie na pytania Pawła Szałamachy i Marka Suskiego (PiS) w sprawie sytuacji w Bumarze - wiodącym przedsiębiorstwie sektora zbrojeniowego. Poprzedniego prezesa, Edwarda E. Nowaka, rada nadzorcza odwołała 20 marca bez podania przyczyny swojej decyzji.

- Mam nadzieję, że jeśli nie dziś, to jutro albo w najbliższych dniach rada nadzorcza wyłoni prezesa Grupy Bumar - powiedział wiceminister. W ocenie Baniaka prezesem powinna zostać osoba, która będzie w stanie w sposób menedżerski zrealizować zawarty przez poprzedniego prezesa kontrakt na dostawę sprzętu do Indii.

Bumar podpisał w styczniu br. z Indiami kontrakt na dostawę 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3. Powstały one na bazie podwozia czołgu PT-91. Ich głównym przeznaczeniem jest obsługa techniczna czołgów uczestniczących w działaniach bojowych.

- Oczekuję większej aktywności grupy Bumar na rynkach trzecich, która będzie pochodną lepszej oferty produktowej i wykorzystania obecnych możliwości dostępu do tych rynków - podkreślił Baniak. Naszą wspólną ambicją jest to, by wokół Bumaru budować polski holding zbrojeniowy i tak się dzieje - dodał.

Wiceminister pytany o odwołanie poprzedniego prezesa, który przygotował kontrakt indyjski, powiedział, że niepokojące było, iż zarząd grupy Bumar nie potrafił w sposób wiarygodny przekonać co do szczegółów kontraktu, co do zasadności ekonomicznej i zasadności logistycznej jego podpisania.

Zarząd Grupy Bumar zawarł kontrakt w styczniu 2012 r., nie uzyskując wcześniej zgody rady nadzorczej - podkreślił Baniak. Po zawarciu umowy nie występuje obowiązek autoryzacji tej umowy przez radę nadzorczą. Kontrakt stał się ważny i wymaga realizacji - powiedział.

Czytaj więcej Wojskowe zakłady częścią Bumaru? Sejmowa komisja obrony zaapelowała dziś o ponowne rozważenie celowości włączenia do Grupy Bumar wojskowych zakładów remontowo-produkcyjnych. Baniak poinformował ponadto, że minister skarbu otrzymał z Bumaru zapewnienie, iż kontrakt jest rentowny ekonomicznie, ale nie poznał jego szczegółów. Zarząd zasłonił się tajemnicą przedsiębiorstwa i przedstawił stosowną opinię prawną; prawo wglądu ma organ nadzorczy - poinformował.

Rada nadzorcza miała określone wątpliwości co do umowy wykonawczej między Bumarem a Bumarem Łabędy, miała wątpliwości co do tych zależności. Natomiast nie tylko postępowanie zarządu w sprawie kontraktu legło u podstaw decyzji rady o zmianie prezesa Bumaru - wyjaśnił wiceminister skarbu.

Zaznaczył jednak, że w żadnym momencie nie nastąpiło blokowanie kontraktu indyjskiego przez radę. Rada nadzorcza przyjęła zawarcie kontraktu do wiadomości, dała też zarządowi niezbędne zgody do zawierania umów z bankami na finansowanie kontraktu - mówił.

Powiedział też, że sam kontrakt indyjski nie jest jedyną aktywnością, której resort skarbu oczekiwał od Grupy Bumar. Jest to de facto jedyna większa aktywność Grupy Bumar poza Polską, w mojej ocenie niewystarczająca - zaznaczył.

Odwołanie poprzedniego prezesa nastąpiło po niespełna roku od chwili, gdy w kwietniu 2011 r. wybrano go na kolejną trzyletnią kadencję. Pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Mariuszowi Andrzejczakowi, który w połowie 2011 r. wygrał konkurs na stanowisko członka zarządu ds. badań i rozwoju.

Grupa Bumar jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Tworzą ją 23 spółki zależne, w tym dwie handlowe, sześć spółek zagranicznych oraz 11 stowarzyszonych. Dostarczają one m.in. radary, systemy dowodzenia, broń i amunicję oraz specjalistyczne wyposażenie wojskowe: hełmy, celowniki optyczne, kamizelki ochronne i maski przeciwgazowe.

Strukturę Bumaru tworzą produktowe dywizje: Bumar Amunicja, Bumar Żołnierz, Bumar Elektronika i Bumar Ląd. W 2011 roku Bumar miał 2,36 mld zł przychodów ze sprzedaży, 34,4 mln zł zysku ze sprzedaży, 24,6 mln zł zysku brutto i 11,5 mln zł zysku netto.

Czytaj więcej o Bumarze
Takie są nowe priorytety polskiej armii
Minister obrony narodowej powiedział, że polska armia przesuwa punkt ciężkości z misji zagranicznych na zadania związane z obroną kraju.
Science-fiction w polskiej armii. Zobacz!
Już za rok polski żołnierz będzie miał możliwości jak Robo-Cop. Karabin zmieści w kieszeni, a laserem prześwietli wroga. Program Tytan już ruszył.
Polska spółka ma kontrakt za setki miliardów
Zgodnie z tym kontraktem Bumar dostarczy Indiom 204 wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3, warte około 275 mld dolarów.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?

Nam tu larum grają / 178.37.135.* / 2012-04-12 15:06
Jest taka firma, z Katarem co prawda.
Budowa polskiej tarczy rakietowej. Polski przemysł się włączy? 2014-03-03 07:14
Budowa polskiej tarczy rakietowej. Polski przemysł się włączy?
Modernizacja obrony powietrznej, tak by mogła zwalczać też zagrożenia rakietowe, to priorytet modernizacji polskiej armii.
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Kredyt gotówkowy może być droższy, pomimo niższego oprocentowania. Zobacz, jak zmieniła się oferta banków po decyzji RPP 2014-11-25 06:00
Kredyt gotówkowy może być droższy, pomimo niższego oprocentowania. Zobacz, jak zmieniła się oferta banków po decyzji RPP
Niższy procent to nie zawsze niższa rata kredytu.
10:21 286 godzin rocznie tracimy na rozliczenia z fiskusem
07:00 Produkcja tego paliwa kosztuje 25 groszy za litr. "To będzie rewolucja"
05:58 Zajrzeliśmy do portfeli ministrów Ewy Kopacz. Rekordzista ma prawie 4 miliony złotych
Prawo unijne. Polska uniknęła pozwu do Trybunału 2014-11-26 13:22
Prawo unijne. Polska uniknęła pozwu do Trybunału
Unia chciała pozwać Warszawę za niewdrożone w pełni przepisy dotyczące praw pasażerów autobusów i autokarów.
13:21 Ekspert: Za mało czasu by być pewnym systemu informatycznego PKW
13:04 Rząd ujawnia, co z obiecamy miliardami z Unii
12:56 Wrocław: Kandydatka PiS na prezydenta z poparciem SLD
12:48 Pozew zbiorowy przeciw Credit Agricole
Powiązane tagi