Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?
2012-04-12 13:35

Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?

Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?
[fot: East News]

Wiceminister skarbu Rafał Baniak zapowiedział w Sejmie, że będą zmiany w radzie nadzorczej Bumaru. Trwa przesłuchanie 14 kandydatów na nowego prezesa spółki - poinformował wiceminister.

- W niedługim czasie dokonamy zmian, korekty w składzie rady nadzorczej Bumaru. Nie ukrywam, że nie wszystkie zachowania rady nadzorczej były właściwe - powiedział posłom Baniak.

Wiceminister odpowiadał dziś w Sejmie na pytania Pawła Szałamachy i Marka Suskiego (PiS) w sprawie sytuacji w Bumarze - wiodącym przedsiębiorstwie sektora zbrojeniowego. Poprzedniego prezesa, Edwarda E. Nowaka, rada nadzorcza odwołała 20 marca bez podania przyczyny swojej decyzji.

- Mam nadzieję, że jeśli nie dziś, to jutro albo w najbliższych dniach rada nadzorcza wyłoni prezesa Grupy Bumar - powiedział wiceminister. W ocenie Baniaka prezesem powinna zostać osoba, która będzie w stanie w sposób menedżerski zrealizować zawarty przez poprzedniego prezesa kontrakt na dostawę sprzętu do Indii.

Bumar podpisał w styczniu br. z Indiami kontrakt na dostawę 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3. Powstały one na bazie podwozia czołgu PT-91. Ich głównym przeznaczeniem jest obsługa techniczna czołgów uczestniczących w działaniach bojowych.

- Oczekuję większej aktywności grupy Bumar na rynkach trzecich, która będzie pochodną lepszej oferty produktowej i wykorzystania obecnych możliwości dostępu do tych rynków - podkreślił Baniak. Naszą wspólną ambicją jest to, by wokół Bumaru budować polski holding zbrojeniowy i tak się dzieje - dodał.

Wiceminister pytany o odwołanie poprzedniego prezesa, który przygotował kontrakt indyjski, powiedział, że niepokojące było, iż zarząd grupy Bumar nie potrafił w sposób wiarygodny przekonać co do szczegółów kontraktu, co do zasadności ekonomicznej i zasadności logistycznej jego podpisania.

Zarząd Grupy Bumar zawarł kontrakt w styczniu 2012 r., nie uzyskując wcześniej zgody rady nadzorczej - podkreślił Baniak. Po zawarciu umowy nie występuje obowiązek autoryzacji tej umowy przez radę nadzorczą. Kontrakt stał się ważny i wymaga realizacji - powiedział.

Czytaj więcej Wojskowe zakłady częścią Bumaru? Sejmowa komisja obrony zaapelowała dziś o ponowne rozważenie celowości włączenia do Grupy Bumar wojskowych zakładów remontowo-produkcyjnych. Baniak poinformował ponadto, że minister skarbu otrzymał z Bumaru zapewnienie, iż kontrakt jest rentowny ekonomicznie, ale nie poznał jego szczegółów. Zarząd zasłonił się tajemnicą przedsiębiorstwa i przedstawił stosowną opinię prawną; prawo wglądu ma organ nadzorczy - poinformował.

Rada nadzorcza miała określone wątpliwości co do umowy wykonawczej między Bumarem a Bumarem Łabędy, miała wątpliwości co do tych zależności. Natomiast nie tylko postępowanie zarządu w sprawie kontraktu legło u podstaw decyzji rady o zmianie prezesa Bumaru - wyjaśnił wiceminister skarbu.

Zaznaczył jednak, że w żadnym momencie nie nastąpiło blokowanie kontraktu indyjskiego przez radę. Rada nadzorcza przyjęła zawarcie kontraktu do wiadomości, dała też zarządowi niezbędne zgody do zawierania umów z bankami na finansowanie kontraktu - mówił.

Powiedział też, że sam kontrakt indyjski nie jest jedyną aktywnością, której resort skarbu oczekiwał od Grupy Bumar. Jest to de facto jedyna większa aktywność Grupy Bumar poza Polską, w mojej ocenie niewystarczająca - zaznaczył.

Odwołanie poprzedniego prezesa nastąpiło po niespełna roku od chwili, gdy w kwietniu 2011 r. wybrano go na kolejną trzyletnią kadencję. Pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Mariuszowi Andrzejczakowi, który w połowie 2011 r. wygrał konkurs na stanowisko członka zarządu ds. badań i rozwoju.

Grupa Bumar jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Tworzą ją 23 spółki zależne, w tym dwie handlowe, sześć spółek zagranicznych oraz 11 stowarzyszonych. Dostarczają one m.in. radary, systemy dowodzenia, broń i amunicję oraz specjalistyczne wyposażenie wojskowe: hełmy, celowniki optyczne, kamizelki ochronne i maski przeciwgazowe.

Strukturę Bumaru tworzą produktowe dywizje: Bumar Amunicja, Bumar Żołnierz, Bumar Elektronika i Bumar Ląd. W 2011 roku Bumar miał 2,36 mld zł przychodów ze sprzedaży, 34,4 mln zł zysku ze sprzedaży, 24,6 mln zł zysku brutto i 11,5 mln zł zysku netto.

Czytaj więcej o Bumarze
Takie są nowe priorytety polskiej armii
Minister obrony narodowej powiedział, że polska armia przesuwa punkt ciężkości z misji zagranicznych na zadania związane z obroną kraju.
Science-fiction w polskiej armii. Zobacz!
Już za rok polski żołnierz będzie miał możliwości jak Robo-Cop. Karabin zmieści w kieszeni, a laserem prześwietli wroga. Program Tytan już ruszył.
Polska spółka ma kontrakt za setki miliardów
Zgodnie z tym kontraktem Bumar dostarczy Indiom 204 wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3, warte około 275 mld dolarów.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Bumar będzie miał nowy zarząd. Kto pokieruje gigantem zbrojeniowym?

Nam tu larum grają / 178.37.135.* / 2012-04-12 15:06
Jest taka firma, z Katarem co prawda.
Papież Franciszek: katolicy nie muszą być jak króliki 2015-01-20 16:15
Papież Franciszek: katolicy nie muszą być jak króliki
- Ja myślę, że liczba trojga dzieci w rodzinie jest tą, o której mówią eksperci twierdząc, że jest ważna dla utrzymania populacji - powiedział papież.
08:16 W Watykanie ruszyła loteria papieska
21:09 Papież Franciszek skierował przesłanie do Noblistów
12:39 Kaplica z ptysiów. Niezwykły prezent dla papieża
07:54 Korea Płd: Papież ochrzcił ojca jednej z ofiar zatonięcia promu
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą 2015-02-19 10:40
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą
Skoro jako obywatele mamy zainwestować własne pieniądze w tworzenie OZE, to dlaczego rząd tak bardzo niechętnie godzi się na kupowanie od nas energii po godziwych cenach?
Gotówka na majówkę. Ranking szybkich pożyczek 2015-04-26 08:04
Gotówka na majówkę. Ranking szybkich pożyczek
Szybką pożyczkę pozabankową możesz mieć za darmo. Zobacz, gdzie i na jakich zasadach.
11:00 Niełatwe początki młodych przedsiębiorców
06:09 Polskie firmy zatrudniają za mało badaczy. Minister nauki ostrzega: "Możemy wypaść ze ścieżki wzrostu"
06:07 Prezes GPW o największych tegorocznych debiutach i otwarciu na rynek walutowy
Wypadek przy pracy. Coraz więcej poszkodowanych 2015-04-28 07:04
Wypadek przy pracy. Coraz więcej poszkodowanych
Do większości dochodziło w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz w transporcie i górnictwie.
06:54 Janusz Piechociński jedzie do Abu Zabi. Będzie promował polską gospodarkę
06:23 Nowy zarząd TVP. 35 osób w konkursie
06:00 Ataki hakerów na Polskę. W cyberwojnie każdy może być celem
20:05 Fundusze europejskie. 28 milionów euro od KE na jedną ulicę