Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

Fot. MEDEF/CC/Flickr

Do krakowskiego sądu wpłynął pozew córki Lecha Wałęsy, (na zdjęciu) Anny o ochronę dóbr osobistych przeciwko spółce Arcana, wydawcy książki o Lechu Wałęsie.

Anna Domińska z domu Wałęsa uznała, że książka Pawła Zyzaka Lech Wałęsa. Idea i Historia narusza jej dobro osobiste, jakim jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do osoby ojca, oraz jej poczucie godności osobistej.

W uzasadnieniu pozwu Anny Domińskiej, reprezentujący ją adwokat Ryszard Rydiger napisał m.in.: powódka z całą mocą twierdzi, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był obszczymurkiem!!! Zapewnia ona, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był miałki intelektualnie, a wręcz przeciwnie, co pokazuje historia!! Z całą mocą wskazuje na prawomocne orzeczenie Sądu Lustracyjnego, podnosząc, że jej ojciec nigdy nie był PRL- wskim agentem SB, TW Bolek czy też jakimkolwiek innym agentem!!!.

Książka Lech Wałęsa. Idea i historia jest oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika Arcana. Jak podano w książce, została ona wydana przez wydawnictwo Arcana.
W pozwie córka Wałęsy domaga się od spółki Arcana wydrukowania przeprosin za zawarte w książce inwektywy i kłamstwa na temat jej ojca. Wydawca powinien również przeprosić - według jej żądań - za to, że w wydanej książce nie podpisał się swoją prawdziwą nazwą (chodzi o to, że istnieje spółka, a nie wydawnictwo Arcana - red.); i za wszelkie sugestie zawarte w książce, mogące wywołać wrażenie, że osoba Lecha Wałęsy jest osobą niegodną szacunku.

W przeprosinach powinno znaleźć się ponadto stwierdzenie, że wszelkie takie sugestie są nieprawdziwe i obraźliwe i naruszają dobra osobiste Anny Domińskiej, jakimi jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do ojca oraz jej poczucie godności osobistej.

Autorka pozwu domaga się też zakazania wydawcy druku i rozpowszechniania książki w formie redakcyjnej, w jakiej została wydrukowana, oraz sprzedaży komu innemu praw do druku. Chce także, by wydawca zapłacił 20 tys. zł należnego jej za krzywdę i cierpienia moralne zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku.

Córka Lecha Wałęsy prosi też sąd o przyłączenie jej sprawy do pozwu, jaki w tej samej sprawie kilka miesięcy wcześniej złożył do krakowskiego sądu adwokat Ryszard Rydiger, który jest także jej pełnomocnikiem w tej sprawie.

Rydiger pozwał wydawcę, ponieważ stwierdził, że książka obraża jego dobra osobiste, czyli pamięć o symbolu, którym jest dla niego Lech Wałęsa - przywódca ruchu Solidarności, lider niosący wiarę, symbol Polski demokratycznej i niepodległej. Początek procesu w tej sprawie wyznaczono na 20 października.


Płaskoń: Prezydent Kaczyński dla Wałęsy jak Bruner
Pełny tekst pozwu publikuje adwokat Ryszard Rydiger na założonej przez siebie stronie internetowej www.wobronielechawalesy.pl, powołując się na zgodę zainteresowanej i podając jej nazwisko.

- Jestem głęboko przekonany, że prawa dziecka do ochrony jego dóbr osobistych zostaną uznane przez sąd. W uzasadnieniu powołuję się na wyroki sądowe w podobnych sprawach - powiedział mec. Rydiger.

Publikacja tej książki wzbudziła wiele kontrowersji. Autor napisał w niej m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko, sikał do kropielnicy i był nożownikiem z kompleksem Edypa.

Lech Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiedział m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju.

Naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.

PAP

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

karopauli / 2009-10-20 13:35 / Bywalec forum
widocznie corka pana Walesy nie zostala o wszystkim poinformowana przez tatusia Walese.
naturalnie to boli, ale taka jest prawda i nie mozemy uprawiac w stosunku do klamcow polityki milosci.
Kazde klamstwo predzej czy pozniej wyjdzie na jaw, chociazbys dostal nagrode NOBLA - klamales.
Gdzie sa te strony, brakujace z akt TW BOLEK?? Jest czarno na bialym, pan Walesa zwrocil
nie kompletna dokumentacje. Prosze powolac na swiadkow panow CENCKIEWICZA I GONTARCZYKA
z IPN(ktore Tusk by zlikwidowak jak najszybciej) to specjalisci w sprawie TW BOLEK.
A czemu BOLEK tak nienawidzi PIS-U. To BOLEK jest zrodlem tego co teraz mamy w Polsce.
To on wprowadzil zamiast ich odsunac, komuchow dalej do zloba.
To on trzasl portkami przed dekomunizacja swoich towarzyszy.
Dlatego teraz te niedobitki walcza z ABW, IPN, PIS itp. bo oni stoja na strazy prawdy
i niemoga sie pogodzic z dominacja komuny i ich mediow.

Re: Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

wujekdobrarada / 213.158.199.* / 2009-10-16 22:01
Ha Ha Ha Wałęsa nie był TW Bolkiem :-))))))) - koniowi to mów - a kochać tatusia to nawet powinnaś - nawet tatusia-kapusia

Re: Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

man13 / 2009-10-16 18:21 / Tysiącznik na forum
I słusznie, chamom z PiSuariatu trzeba odpowiadać w ich języku.
 
haaaaaaa / 77.254.37.* / 2009-10-16 20:59
a nawet gdyby tak, to takiemu chamowi, jak ty maniuś, to zupełnie logiczne skojarzenie, natychmiast trzeba byłoby gruntownie i systematycznie skopać ryj.
 
feeeeeeeeee / 213.158.199.* / 2009-10-16 21:51
tym man-em szkoda brudzić sobie buty - to jest skończony POjeeb; wdepnąć w coś takiego to jest pech

Re: Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

http://stempski.salon24.pl/132132,bezinteresowna-obrona-wale / 140.113.252.* / 2009-10-16 16:36
Nieźle to sobie cwaniaczek w todze, niejaki Ryszard R. wykombinował:

News o pozwie córki byłego prezdenta jest póki co newsem dnia. Z czystej zawodowej ciekawości zajrzałem co tam mec. Ryszard Rydygier, krakowski adwokat -pełnomocnik powódki, wysmarował w imieniu klientki. Pomijając zarzuty co do publikacji, zainteresowało mnie zdanie drugie żądania pozwu dotyczące prawdziwosći oznaczenia wydawcy. Po co tego się adwokat powódki czepia. Qui bono?

Najpierw tytułem wyjaśnień, Arcana sp. z o.o. będaca wydawcą spornej książki Pawła Zyzaka posługuje się w obrocie nazwą handlową Wydawnictwo Arcana, wskazującą czym ta spółka się zajmuje. Zakładam, że Arcana sp. z o.o. robi to świadomie a nie jest to ich niedopatrzenie. Nie jest to nic szczególnego, praktyka jest powszechna np. taki mBank czy MultiBank to po prostu nazwy handlowe BRE Banku S.A. Reklamowane są te nazwy handlowe ( marki ), stroną zawieranej umowy jest natomiast podmiot będący właścicielem nazwy handlowej.

Wracając do pozwu przeciwko Arcanie (Acanom? ), postanowiłem poszperać w KRS-ie. Otóż z krótkiej kwerendy wynika, iż w dniu 02.10.2009 r. Sąd rejestrowy w Krakowie dokonał rejestracji spółki o nazwie Wydawnictwo Arcana sp. z o.o. Co ciekawe prezesem tejże spółki jest niejaki pan Ryszard Rydygier. Zbieżność nazwisk i termnów rejestracji oraz powództwa aż tak przypadkowa?

Teraz co z tego wynika. Jeżeli dobrze odgadłem zamysł pana mecenasa liczy, że Sąd nakaże Arcanom sp. z o.o. przeprosić za posługiwanie się w obrocie nazwą Wydawnictwo Arcana, a następnie jako prezes Wydawnictwa Arcana sp. z o.o. wystąpi z kolejnym powództwem tym razem na takiej podstawie, że Arcana sp. z o.o. naruszyły dobre imię Wydawnictwa Arcana sp. z o.o poprzez wprowadzanie w błąd klientów i sugerowanie że to Wydawnictwo Arcana sp. z o.o. jest wydawcą książki Zyzaka zawierającej nieprawdę. Myślę że pozew nie będzie opiewał na mniej niż 100 tyś. Bronimy Wałęsy, ale o własny interes też dbamy, to jest dopiero przedsiębiorczość.
 
man14 / 95.211.97.* / 2009-10-16 20:39
tu ten cwaniaczek na audiotele:
http://www.rydiger.pl/
Kancelaria Adwokacka Ryszard Rydiger świadczy usługi prawne wzakresie:
Porady przez telefon
0 703 880 880
/7,63 zł brutto za 1 min/

a tu można zobaczyć tę "budzącą zaufanie" twarz:
http://www.rydiger.info

Re: Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

...................................... / 71.96.86.* / 2009-10-16 15:25

Zapewnia ona, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był miałki intelektualnie


he he, wystarczy poczytać "bloga" tego pana (?) na platformie blogerskiej niewiele mądrzejszego pana Fołtyna, który go lansuje wśród swoich GG-debili.

to jest dobre:
http://yarrok.salon24.pl/122645,eksperymenty-z-zoologu
 
naiwny / 79.185.159.* / 2009-10-16 22:52
Gdzie ta ksiazke mozna wypozyczyc do przeczytania\?....?...
Czytaj także
Polecane galerie