Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elektroniczne papierosy też szkodzą

Elektroniczne papierosy też szkodzą

Fot. EPA/PAP

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaprotestowała przeciwko papierosom elektronicznym, które uchodzą za najnowszy środek mający pomóc w rzuceniu palenia. Według WHO zawierają one substancje toksyczne.

WHO wyraziła też oburzenie postępowaniem producentów elektronicznych papierosów, którzy bezprawnie umieścili logo i nazwę organizacji na opakowaniach, w reklamach lub na swoich stronach internetowych, by przekonać kupujących, że jest to produkt zupełnie bezpieczny.

Miało to im pomóc w konkurowaniu z lepiej znanymi na rynku plastrami i gumami antynikotynowymi.

- To stuprocentowe kłamstwo, jakoby papierosy elektroniczne miały wyleczyć kogokolwiek z nałogu - powiedział dyrektor departamentu antynikotynowego WHO Douglas Bettcher. WHO wysłało list do producentów tych papierosów, nakazując natychmiastowe wycofanie swojego logo i nazwy z wszelkich materiałów reklamowych.

Wynalezione w 2004 roku w Chinach, elektroniczne papierosy działają na podstawie procesu waporyzacji, w trakcie którego przetworzona i oczyszczona nikotyna z liści tytoniu zostaje w atomizerze skroplona, zamiast być spaloną.

- Od czasu wprowadzenia na rynek tych papierosów, żadne poważne instytucje nie przeprowadziły badań klinicznych bądź toksykologicznych, które udowadniałyby skuteczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia e-papierosa - podsumował Bettcher.

Ostatnio francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że elektroniczne papierosy mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia takie jak glikol propylenowy.

palenie, papieros, nikotyna, who, palacz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2015-04-20 19:18
Od 2010 nie palę bo przerzuciłęm sięna elektroniki. Teraz mam już spory "arsenał" - głónie mody, atomizery na siatce mesh, liquidy samoróbki ale i komercyjne. W szkodliwość e-palenia śrendio wierzę, wierzyć muszą w nie naotmiast producenci gum nikotynowych i normalnych "analogowych" papierosów.

Gdyby byla choć realna szansa za szkodliwość przemysł tytoniowy natychmiast wykorzystałby to i wyciął konkurencję w postaci e-p w pień.
minoru666
31.178.250.* 2015-03-21 18:33
Ps do redakcji. Skraplanie to zmiana stanu skupienia z gazowego w ciekły. Proszę o niewprowadzanie czytelników w błąd. Proszę użyć terminu odparowana.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
minoru666
31.178.250.* 2015-03-21 18:13
Po pierwsze cała ta afera jest jedynie zakwestionowaniem nielegalnego użycia znaku i nazwy WHO. I to ze nie podpisują się pod e fajkami nie oznacza wcale ze to trucizna zapowiadająca koniec ludzkości. Opanujcie się. Jedyne co mówi Bettcher to: Efajka to nie cudowne remedium na rzucenie palenia, i niema jeszcze kompletnych badań (ale najważniejsze już są i wykryły śladowe ilości 2 substancji szkodliwych, obecnych też w analogach, jednak w płynie jest ich 100 i 10tys razy mniej).
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (317)