Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Ewakuowano 800 osób z terenów zagrożonych powodzią [GALERIA]
2010-05-17 07:40

Ewakuowano 800 osób z terenów zagrożonych powodzią

Autor: (IAR), (PAP), (EI), (AF)

1 / 2
Ewakuowano 800 osób z terenów zagrożonych powodzią
[fot: PAP/Andrzej Grygiel]

Po intensywnych opadach deszczu na terenie województw m.in. małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego doszło do lokalnych podtopień piwnic, garaży, dróg lokalnych, ulic oraz pól. Ewakuowano mieszkańców z najbardziej zagrożonych powiatów. Do Krakowa w związku z zagrożeniem powodziowym pojedzie dziś premier Donald Tusk. MSWiA przekazało ministrowi rolnictwa 5 mln zł na wykonanie oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych w Polsce.

aktualizacja: godz. 19.45

Ocena ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, które z nich wymagają modernizacji - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Szef MSWiA Jerzy Miller wystąpił do ministra finansów o środki na ten cel już na początku marca br. Miało to związek m.in. z raportem NIK, dotyczącym systemu ochrony przeciwpowodziowej w dwóch województwach - małopolskim i świętokrzyskim.

Kontrolerzy NIK stwierdzili m.in., że samorządy zaniedbują kontrole wałów przeciwpowodziowych, a strumienie, potoki i przydrożne rowy nie są w odpowiedni sposób utrzymywane. Ostrzegli równocześnie, że każda kolejna powódź może spowodować duże straty.

Ocenili także, że w Małopolsce połowa wałów powodziowych nie gwarantuje bezpieczeństwa mieszkańcom, a oba województwa nie mają przemyślanej i realistycznej strategii, ani też planu ochrony przeciwpowodziowej.

- Z budżetu państwa co roku przekazywane są pieniądze na przeciwdziałanie zagrożeniom powodziowym w tym m.in. na modernizacje, naprawę wałów czy regulacje potoków. Problem w tym, że niektóre z wałów mają już 40 lat - powiedziała Woźniak. Jak dodała, ocena techniczna wałów ma odpowiedzieć na szereg pytań m.in., które trzeba wybudować od początku, a które wymagają kompleksowej modernizacji.

Rzeczniczka zaznaczyła również, że w sumie, od 2002 r. ma ochronę terenów w dorzeczu Odry wydano 3,5 mld zł, ok. 250 mln przeznaczono dla górnej Wisły i ponad 800 mln zł na naprawę urządzeń melioracyjnych.

- Od 2002 do 2009 r. tylko w ramach Programu dla Odry-2006 zmodernizowano i wybudowano ponad 152 km wałów przeciwpowodziowych, wyregulowano przeszło 880 km rzek i potoków i wyremontowano 12 jazów i pięć śluz żeglugowych. Wybudowano też siedem zbiorników retencyjnych, a na ponad 40 innych przeprowadzono prace konserwacyjne oraz budowlane - dodała Woźniak.

Jak podkreśliła, podobne działania prowadzone są w dorzeczu górnej Wisły. W 2010 r. mają zostać m.in. rozbudowane 4 km wału przeciwpowodziowego Wisły w dolinie Janiszowskiej (woj. lubelskie), wybudowanych ma zostać 2,7 km nowych obwałowań wzdłuż Popradu w Muszynie (woj. małopolskie) oraz zabezpieczone mają być wały rzeki Nowy Breń i potok Zgórsko (woj. podkarpackie).

- Alarm powodziowy obowiązuje już w sumie w 73 gminach oraz w miastach Kraków i Nowy Sącz, a pogotowie powodziowe w 37 gminach - wyjaśnił rzecznik małopolskiej straży, młodszy brygadier Andrzej Siekanka. Rano alarm obowiązywał w 49 gminach, a pogotowie w 44 gminach.

Wojewoda małopolski przerwał podróż zagraniczną i wraca do Krakowa.

Według służb kryzysowych wojewody małopolskiego, najtrudniejsza sytuacja panuje w powiatach: bocheńskim, brzeskim, wielickim, oświęcimskim i nowosądeckim.

Z zalanych terenów zostało tam ewakuowanych ponad 400 osób. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Pcim, Łapanów, Dobczyce. Strażacy układają worki z piaskiem, wypompowują wodę z mieszkań i gospodarstw.

Pogotowie na Dolnym Śląsku

Pogotowie przeciwpowodziowe w dolinie Odry obowiązuje w powiatach: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, wołowskim, legnickim, lubińskim, górowskim, głogowskim i mieście Wrocław.

- Obecnie nie ma zagrożenia w naszym województwie, ale wody w Odrze może zacząć przybywać 19 i 20 maja. Fala kulminacyjna może przejść przez nasz region w sobotę i niedzielę. Obecnie jednak trudno powiedzieć, jak wysoka będzie i czy będzie stanowić duże zagrożenie - powiedział PAP dyżurny w sztabie kryzysowym.

Z kolei wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że obecnie większym zagrożeniem jest wzrost poziomu wody w Odrze niż rzekach górskich w Kotlinie Kłodzkiej czy Jeleniogórskiej.

- To nie znaczy, że nie monitorujemy i tam sytuacji, ale obecnie w tamtych rejonach woda w rzekach nie występuje z koryt. Także dlatego, że zapowiadane intensywne opady deszczu ominęły nieco nasz region - zaznaczył wojewoda.

Podnosi się poziom rzek

Na Pilicy i jej dopływach w ciągu najbliższej doby IMiGW przewiduje dalsze wzrosty stanu wody, w tym przekroczenie stanu alarmowego na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach.

W związku z intensywnymi opadami deszczu będzie także wzrastał poziom wody w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki oraz Kamiennej. Stan wody na rzekach jest wysoki, przekroczone są stany alarmowe - podaje IMiGW.

Poziom wody będzie także wzrastał na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki. Na tej rzece woda również przekroczyła stan alarmowy - podaje Instytut.

Trudna sytuacja na południu Polski, dwie ofiary powodzi

Jak informuje małopolski rząd wojewódzki w Krakowie w miejscowości Uniszowa (gmina Ryglice, powiat tarnowski) znaleziono dzisiaj ciało kobiety w wieku około 60 lat, prawdopodobnie porwanej przez potok. To już druga ofiara powodzi. W Małym Wiśniczu w powiecie bocheńskim wyłowiono ciało 45-letniego mężczyzny.

Strażacy poszukują mężczyzny, który wpadł w wezbrane wody rzeki Koszarawa w Przyborowie na Żywiecczyźnie. Mężczyzna obserwował nurt rzeki wraz synem, który w pewnym momencie wpadł do wody. Rodzic wskoczył za nim. Zdołał go wypchnąć na brzeg, jednak sam został porwany przez nurt. - Trwa akcja ratunkowa. Wciąż poszukujemy mężczyzny - powiedział oficer dyżurny żywieckiej straży pożarnej.

Aktualnie w 92 miejscach przekroczone są stany alarmowe na rzece Wiśle i Odrze, a w 84 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze - informuje MSWiA.

fot: PAP/Andrzej Grygiel fot: PAP/Andrzej Grygiel  <i> align=</i>absmiddle zobacz całą galerięStany alarmowe przekroczone zostały na 65 wodowskazach w dorzeczu Wisły i na 27 stacjach na rzece Odrze. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 50 miejscach w dorzeczu Wisły oraz w 34 na Odrze.

Najbardziej zagrożone powodzią są województwa małopolskie oraz śląskie. W województwie małopolskim ewakuowanych zostało ponad 280 osób, w powiatach: nowosądeckim, bocheńskim, brzeskim i oświęcimskim. W powiecie brzeskim 1500 osób jest przygotowywanych do ewakuacji. W województwie śląskim ewakuowano 70 osób, a w województwie podkarpackim 54 osoby.

Na dotkniętych ulewami terenach pracują 4 tysiące strażaków.

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji jest w stałym kontakcie z wojewodami i na bieżąco otrzymuje aktualne informacje na temat sytuacji hydrologicznej w kraju - informuje MSWiA.

Na obszarach, na których doszło do lokalnych zalań pracują sztaby kryzysowe i pogotowie przeciwpowodziowe. Wojewodowie za pośrednictwem Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego cały czas analizują aktualną sytuację i podejmują stosowne decyzje. Całodobowo dyżury pełnią Centra Zarządzania Kryzysowego.

Prognozy pogody nie są optymistyczne

Z prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że dziś będzie pochmurno, z przejaśnieniami na krańcach zachodnich kraju i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze opady deszczu, wysoko w Tatrach śniegu. W centrum i na południu kraju opady będą okresami silne. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie po południu burze.

Według IMiGW będzie padać przynajmniej do piątku, choć nie tak intensywnie jak w ciągu ostatniej doby - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na obniżenie poziomu wody w rzekach możemy jednak poczekać do wtorku.

Dyrektor IMiGW Mieczysław Ostojski powiedział, że najbardziej deszczowo będzie na Śląsku. Również pozostałych województwach, głównie na południu kraju, opady będą obfite.

Szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że dopiero pod koniec tygodnia, może pogoda się poprawić, ale nie jest to pewne.

W niektórych rejonach Małopolski spadło 180 milimetrów wody, czyli tyle, ile średnio spada w ciągu dwóch miesięcy. Instytut prognozuje, że w ciągu kilku najbliższych dni opady nadal będą intensywne.

fot: PAP/Piotr Polakfot: PAP/Piotr Polakfot: PAP/Pawe Topolski <i> align=</i>absmiddle zobacz całą galerię

Najgorsza sytuacja na Śląsku i w Małopolsce

Na Śląsku Cieszyńskim woda wylała w wielu miejscach. Strażacy ewakuowali 35 osób z zagrożonych rejonów, między innymi w Kończycach, Marklowicach, Puńcowie i Górkach Wielkich.

Krzysztof Zaczek ze powiatowej straży pożarnej w Ustroniu powiedział, że we wszystkich gminach, poza Istebną, sytuacja jest bardzo trudna i wciąż trwają działania ratowników. Zamkniętych jest kilka dróg, w tym krajowa numer 81 w rejonie Skoczowa.

W Przyszowicach koło Gliwic rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców zagrożonych zalaniem domów. Zdezorganizowany jest ruch kolejowy.

Jak powiedział w poniedziałek rano rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, w akcji uczestniczy ponad 4 tys. strażaków, którzy uszczelniają i umacniają wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych budynków i obszarów, udrażniają przepusty i usuwają z dróg czy torów powalone drzewa.

Woda zalała odcinek drogi krajowej nr 4 przebiegający przez Ropczyce (Podkarpackie). Kierowcy muszą korzystać z objazdów - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Objazd z kierunku Rzeszowa prowadzi w kierunku na Kolbuszową i Mielec. Jadący do Ropczyc od strony Krakowa kierowani są na Dębicę - Mielec - Kolbuszowę - Rzeszów.

Jak dodała Klee, drogę zalała woda z rzeczki Wielopolka.

Na Podkarpaciu w niedzielę wojewoda wprowadził alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe w kilku powiatach.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

bóg / 83.12.36.* / 2011-07-27 10:45
a miejcie tych polityków jak ja w DUPIE

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

Smutne / 93.96.101.* / 2010-05-18 02:09
Potrzebna jest rozbudowa kanalizacjii we wszystkich miastach zagrożonych powodzią, bo bedziemy mieli te same newsy co roku

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

dor to ja! / 83.12.255.* / 2010-05-18 01:14
1 lutego 2008 roku nowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska skreśliła z listy projektów współfinansowanych przez UE wszystkie projekty "antypowodziowe" z Podkarpacia. Tak, tak, z Podkarpacia, tego tak cierpiącego dzisiaj. Było ich 10 na kwotę 400 mln euro. Największy dotyczył zbiornika wodnego k. Krępnej (wartość - ok. 170 mln euro). Był też szczególnie istotny, dotyczący z kolei zlewni rzek Wisły i Wisłoki.

Rząd Tuska wyciął też międzywojewódzki program poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Obejmował on 5 województw: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie i mazowieckie (od Koszyc w górnym biegu Wisły po Płock).

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

awtes / 195.140.236.* / 2010-05-17 20:35
Sztab Tuskowy się zbierze i powiedzą.....

1. Nie ma się czym martwić
2. Panujemy nad sytuacją
3. A nawet jeśli nie panujemy to i tak będzie dobrze.
4. Ludzie niech się nie martwią bo kasy mamy jak wody więc odbudujemy.....
5. A tak w ogóle to wina PIS że deszcz pada....

Do tego Bartoszewski doda że krytyka rządu w obliczu powodzi jest barbarzyństwem i tylko kaczki są do tego zdolne.
~Kris / 2010-05-17 23:38 / Tysiącznik na forum)
Trzeba być kompletnie pozbawionym samokrytyki, żeby zarzucać innym, że zapewne będą robić to, co ty sam właśnie robisz na tym forum....

Apeluję o zdrowy rozsądek - zachowajmy dystans, i nie dajmy się wciągnąć w wojnę między partiami politycznymi. Jesteśmy jednym narodem, niezależnie od tego, na kogo głosujemy.
TakPytam / 62.77.49.* / 2010-05-17 20:39
Jedynie kaczki nie utoną.
Choć pomimo, że powinny umieć latać, niektóre spadają. Dlaczego?

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

jajajjaja / 83.30.47.* / 2010-05-17 16:04
Tona węgla kosztuje 700 zł a właśnie w tv widziałam że węglem usypują gdzieś tam wały żeby zatrzymać wode, a co robią skazani osadzeni w ZK ? leża i ogladaja telewizje, powinno sie ich zabrać tam i zagonić zeby kopali doły ale układali wały a nie żeby ludzie to robili którzy juz dom maja caly zalany :/ żałosne jest państwo !!

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

lemingi uciekaja / 192.31.22.* / 2010-05-17 15:31
Przede wszystkim po takiej zimie było wiadomo, że stan wód na rzekach będzie wysoki. Komunikaty synoptyków od dawna informują o deszczowej wiośnie. Inteligentny człowiek doda 2 do 2 i będzie wiedział, że jest szansa na powódź. Niestety, historycy widać nie mają tak dalece posuniętego logicznego myślenia. Szkoda, że ludzie muszą przez nich cierpieć. W najbliższych wyborach pokażę im nie żółtą, a czerwoną kartkę.

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

POgromca duchów / 83.31.220.* / 2010-05-17 15:17
Niech premier Tusk ze świtą przelecą się helikopterem nad zalanymi terenami,potem wysiądą i doradza jak Cimoszewicz w 1997 z ,,Ubezpieczajmy się ,ubezpieczajmy|" i bedzie po wyborach

Re: Podtopienia na południu Polski, trwa ewakuacja

et34 / 195.117.16.* / 2010-05-17 13:07
Woda wzbiera a "chłopcy z boiska" milczą. Jak zwykle nie widzą co robić. MSWiA wydało tylko oświadczenie, że zagrożenia powodzią nie ma.
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą 2015-02-19 10:40
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą
Skoro jako obywatele mamy zainwestować własne pieniądze w tworzenie OZE, to dlaczego rząd tak bardzo niechętnie godzi się na kupowanie od nas energii po godziwych cenach?
Obietnice wyborcze Bronisława Komorowskiego to tylko kiełbasa wyborcza? Sprawdziliśmy, co prezydent zrobił przez 5 lat 2015-05-04 06:00
Obietnice wyborcze Bronisława Komorowskiego to tylko kiełbasa wyborcza? Sprawdziliśmy, co prezydent zrobił przez 5 lat
Bronisław Komorowski pod względem inicjatywy wypada zdecydowanie gorzej niż jego dwaj poprzednicy.
09:07 Rekomendacje biur maklerskich. Rozliczamy analityków z giełdowych prognoz
16:55 Moda na zdrową żywność ratuje przed drogim dolarem
12:06 System podatkowy w Polsce do zmiany. Tak zrobiliby to eksperci
W porcie w Gdyni powstał magazyn na zboże i pasze 2015-05-04 20:02
W porcie w Gdyni powstał magazyn na zboże i pasze
W 2014 roku w gdyńskim porcie przeładowano 2 mln 900 tys. ton zboża a tylko w marcu br. przeładowano już ponad pół miliona ton.
19:35 Grupa CNH chce rozbudować zakład i zwiększyć zatrudnienie w Płocku
18:11 Alior Bank dał kredyt na finansowanie innowacyjnej instalacji
18:07 PCC Rokita wspiera trzystumilionową inwestycję
17:48 Trwa protest aptekarzy w sprawie systemu dystrybucji leków refundowanych