wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Fot. tmankartz/CC BY-SA 2.0/flickr

Rośnie zainteresowanie hodowlą ślimaków - Instytut Zootechniki w Balicach otrzymuje średnio 150-200 zapytań dotyczących warunków chowu tych mięczaków. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że taka działalność wymaga wiedzy i odpowiednich inwestycji.

Prof. Maciej Ligaszewski z Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach wyliczył, że do produkcji ślimaków potrzebne są m.in. hale z klimatyzowanymi, dobrze oświetlonymi pomieszczeniami, z dostępem do wody, najlepiej pitnej.

W halach powinny być pomieszczenia do hibernowania reproduktorów i rozrodu; wylęgarnia, pomieszczenie do podchowu ślimaków oraz wysokie tunele dla starszych osobników. Do tego pole obsiane roślinami, na którym trzeba ustawić specjalne paśniki z desek. Całość musi być zabezpieczona m.in. przed gryzoniami.

Przedstawiciel fermy Helixia na Opolszczyźnie - jednej z największych i najnowocześniejszych ferm ślimaków w kraju - Robert Nabrdalik zastrzegł z kolei, że przede wszystkim potrzebna jest wiedza. - Jeden błąd, na przykład zbytnie wychłodzenie młodych sztuk, może być bardzo kosztowne. Cykl produkcyjny ślimaków trwa rok i nie ma w nim miejsca na poprawki i odrabianie strat - dodał.

Według Krzysztofa Żychlińskiego z Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy (Wielkopolskie), który od 20 lat zajmuje się skupem i przerobem winniczków oraz reprodukcją, hodowlą i przerobem ślimaków afrykańskich i śródziemnomorskich (potencjał zakładu to 150 ton rocznie), aby nabrać doświadczenia w hodowli ślimaków, najlepiej zacząć od produkcji niewielkiej ich ilości. - Dlatego nowym producentom podpowiadaliśmy, aby zaczynali od na przykład 100 tysięcy sztuk małych ślimaków. To dobre poletko doświadczalne, by zdobyć umiejętności i zweryfikować wiedzę teoretyczną - praktyką - stwierdził Żychliński.

Ligaszewski zaznaczył, że jedynym gatunkiem hodowlanym ślimaków jadalnych przydatnym do dochodowej produkcji w Polsce jest ślimak szary, mały i duży. Chów odbywa się od maja do września-października. Jesienią, w wieku 6-7 miesięcy, ślimaki osiągają dojrzałość handlową.

Nabrdalik zapewnił, że hodowla ślimaków może być rentowna. Wyliczył, że wyprodukowanie 1 kg ślimaka nie powinno kosztować więcej niż 3 zł 80 gr. Na kwotę składają się koszt paszy, pracy, mediów i stada reproduktorów. - Natomiast ceny skupu przez trzy lata naszej działalności wahały się od 7 zł 50 gr do nawet 12 zł za kilogram - powiedział.

Producenci i eksperci podkreślają jednak, by jeszcze przed rozpoczęciem produkcji zadbać o zbyt. RKS Łubnica swoje ślimaki eksportuje do Francji (90 proc. produkcji), Hiszpanii, Niemiec, Włoch czy Grecji; Helixia w ostatnim czasie do Czech, Włoch i na wschód. - Ostatecznie i tak na końcu łańcucha pokarmowego jest konsument z Francji - dodał Nabrdalik.

Instytut Zootechniki w Balicach szacuje, że wielkość produkcji ślimaków w Polsce może wynosić około1000 ton. Główny Urząd Statystyczny ma tylko informację o zezwoleniu na redukcję, czyli zbiór ślimaka winniczka, który w Polsce jest gatunkiem objętym częściową ochroną. W roku 2011, według GUS, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zezwolił na odłów 126 ton winniczka w kraju, a regionalni dyrektorzy ochrony środowiska na 1653 tony. Zdaniem Krzysztofa Żychlińskiego produkcyjne hodowle winniczka nie są prowadzone.

Dane GUS dotyczące importu i eksportu ślimaków mówią o prawie 400 kg ślimaków trafiających do Polski i ponad 6 tys. kg eksportowanych (żywych, mrożonych czy wędzonych). - Produkcja ślimaka ciągle jest u nas niszowa, dlatego nie jest objęta szczegółową statystyką - wyjaśnił brak danych rzecznik prasowy prezesa GUS Artur Satora.

Czytaj więcej w Money.pl
Hodowla ogierów się nie opłaca. Co dalej?
Państwowe Stada Ogierów, zajmujące się hodowlą koni, nie mogą same się utrzymać.
Tak ratują kozy przed wyginięciem
65 sztuk, w tym 37 matek, liczy stado ginącej rasy kóz karpackich, odtwarzane koło Sanoka.
hodowla, ślimak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
http://hodowlaslimakow.eu
78.10.192.* 2016-06-22 11:00
Witam wszystkich zainteresowanych hodowlą ślimaków. Zapraszam na forum http://hodowlaslimakow.eu gdzie możesz zapytać o wszystko związane z hodowlą ślimaka Helix Aspersa. Oferty kupna/sprzedaży, opinie i dyskusje.
Kuba533
217.99.170.* 2015-04-01 19:48
W sezonie 2015 firma P.P.H.U. MARGO kupi każdą ilość ślimaków winniczków na terenie całej Polski. Zapraszamy na strone internetową www.skupslimakow.pl. Więcej informacji pod numerem telefonu- 600 851 982.
antyTroll
91.241.5.* 2014-10-31 11:45
Moim zdaniem juz samo zestawienie negatywnego słowa takiego jak "piramida", "amber gold " z jakąkolwiek firmą co do której nie ma pewności i w sprawie której nie zapadł wyrok ociera się o przestępstwo i naruszenie dóbr osobistych. Nie bez powodu pisze się tu "panowie potentaci" , "liderzy" itp. aby przypadkiem autor nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Pan rozsądny pisze : nie polecam bo czytałem że! nie wie tego , tylko gdzieś wyczytał , może na innym forum , a może usłyszał od konkurencji, ale mówi to dalej! Pan nabity w muszelkę, szybko zreflektował się, że jego pierwsza opinia to domysły i jego prywatne zdanie - wypowiedziane natomiast na forum i możliwe że krzywdzące w/w firmę, za co może zapłacić.
Jakie to nasze polskie : w internecie i na forach same trolle, i sami eksperci z zakresu sportu, polityki, stosunków międzynarodowych, hodowli, prawa i zdrowia.
Zobacz więcej komentarzy (15)