Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Fot. tmankartz/CC BY-SA 2.0/flickr

Rośnie zainteresowanie hodowlą ślimaków - Instytut Zootechniki w Balicach otrzymuje średnio 150-200 zapytań dotyczących warunków chowu tych mięczaków. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że taka działalność wymaga wiedzy i odpowiednich inwestycji.

Prof. Maciej Ligaszewski z Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach wyliczył, że do produkcji ślimaków potrzebne są m.in. hale z klimatyzowanymi, dobrze oświetlonymi pomieszczeniami, z dostępem do wody, najlepiej pitnej.

W halach powinny być pomieszczenia do hibernowania reproduktorów i rozrodu; wylęgarnia, pomieszczenie do podchowu ślimaków oraz wysokie tunele dla starszych osobników. Do tego pole obsiane roślinami, na którym trzeba ustawić specjalne paśniki z desek. Całość musi być zabezpieczona m.in. przed gryzoniami.

Przedstawiciel fermy Helixia na Opolszczyźnie - jednej z największych i najnowocześniejszych ferm ślimaków w kraju - Robert Nabrdalik zastrzegł z kolei, że przede wszystkim potrzebna jest wiedza. - Jeden błąd, na przykład zbytnie wychłodzenie młodych sztuk, może być bardzo kosztowne. Cykl produkcyjny ślimaków trwa rok i nie ma w nim miejsca na poprawki i odrabianie strat - dodał.

Według Krzysztofa Żychlińskiego z Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy (Wielkopolskie), który od 20 lat zajmuje się skupem i przerobem winniczków oraz reprodukcją, hodowlą i przerobem ślimaków afrykańskich i śródziemnomorskich (potencjał zakładu to 150 ton rocznie), aby nabrać doświadczenia w hodowli ślimaków, najlepiej zacząć od produkcji niewielkiej ich ilości. - Dlatego nowym producentom podpowiadaliśmy, aby zaczynali od na przykład 100 tysięcy sztuk małych ślimaków. To dobre poletko doświadczalne, by zdobyć umiejętności i zweryfikować wiedzę teoretyczną - praktyką - stwierdził Żychliński.

Ligaszewski zaznaczył, że jedynym gatunkiem hodowlanym ślimaków jadalnych przydatnym do dochodowej produkcji w Polsce jest ślimak szary, mały i duży. Chów odbywa się od maja do września-października. Jesienią, w wieku 6-7 miesięcy, ślimaki osiągają dojrzałość handlową.

Nabrdalik zapewnił, że hodowla ślimaków może być rentowna. Wyliczył, że wyprodukowanie 1 kg ślimaka nie powinno kosztować więcej niż 3 zł 80 gr. Na kwotę składają się koszt paszy, pracy, mediów i stada reproduktorów. - Natomiast ceny skupu przez trzy lata naszej działalności wahały się od 7 zł 50 gr do nawet 12 zł za kilogram - powiedział.

Producenci i eksperci podkreślają jednak, by jeszcze przed rozpoczęciem produkcji zadbać o zbyt. RKS Łubnica swoje ślimaki eksportuje do Francji (90 proc. produkcji), Hiszpanii, Niemiec, Włoch czy Grecji; Helixia w ostatnim czasie do Czech, Włoch i na wschód. - Ostatecznie i tak na końcu łańcucha pokarmowego jest konsument z Francji - dodał Nabrdalik.

Instytut Zootechniki w Balicach szacuje, że wielkość produkcji ślimaków w Polsce może wynosić około1000 ton. Główny Urząd Statystyczny ma tylko informację o zezwoleniu na redukcję, czyli zbiór ślimaka winniczka, który w Polsce jest gatunkiem objętym częściową ochroną. W roku 2011, według GUS, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zezwolił na odłów 126 ton winniczka w kraju, a regionalni dyrektorzy ochrony środowiska na 1653 tony. Zdaniem Krzysztofa Żychlińskiego produkcyjne hodowle winniczka nie są prowadzone.

Dane GUS dotyczące importu i eksportu ślimaków mówią o prawie 400 kg ślimaków trafiających do Polski i ponad 6 tys. kg eksportowanych (żywych, mrożonych czy wędzonych). - Produkcja ślimaka ciągle jest u nas niszowa, dlatego nie jest objęta szczegółową statystyką - wyjaśnił brak danych rzecznik prasowy prezesa GUS Artur Satora.

Czytaj więcej w Money.pl
Hodowla ogierów się nie opłaca. Co dalej?
Państwowe Stada Ogierów, zajmujące się hodowlą koni, nie mogą same się utrzymać.
Tak ratują kozy przed wyginięciem
65 sztuk, w tym 37 matek, liczy stado ginącej rasy kóz karpackich, odtwarzane koło Sanoka.
hodowla, ślimak
PAP

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Kuba533 / 217.99.170.* / 2015-04-01 19:48
W sezonie 2015 firma P.P.H.U. MARGO kupi każdą ilość ślimaków winniczków na terenie całej Polski. Zapraszamy na strone internetową www.skupslimakow.pl. Więcej informacji pod numerem telefonu- 600 851 982.

Re: Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

antyTroll / 91.241.5.* / 2014-10-31 11:45
Moim zdaniem juz samo zestawienie negatywnego słowa takiego jak "piramida", "amber gold " z jakąkolwiek firmą co do której nie ma pewności i w sprawie której nie zapadł wyrok ociera się o przestępstwo i naruszenie dóbr osobistych. Nie bez powodu pisze się tu "panowie potentaci" , "liderzy" itp. aby przypadkiem autor nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Pan rozsądny pisze : nie polecam bo czytałem że! nie wie tego , tylko gdzieś wyczytał , może na innym forum , a może usłyszał od konkurencji, ale mówi to dalej! Pan nabity w muszelkę, szybko zreflektował się, że jego pierwsza opinia to domysły i jego prywatne zdanie - wypowiedziane natomiast na forum i możliwe że krzywdzące w/w firmę, za co może zapłacić.
Jakie to nasze polskie : w internecie i na forach same trolle, i sami eksperci z zakresu sportu, polityki, stosunków międzynarodowych, hodowli, prawa i zdrowia.

Re: Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

Snails / 178.180.63.* / 2014-08-01 19:48
Ty Domino zadzwoń do powiatowego to zobaczysz jaki bedzie zdziwiony ze ma na swoim terenie przetwornie slimakow. Jak firma kłamie już w takich kwestiach na samym starcie to co to bedzie pózniej. Puszki kolego to zrobiła im przetwórnia rybna. Wiec skończcie już to pisanie po publikę. Ludzie już nis sa tacy głupi.
 
rozsadny / 78.8.22.* / 2014-07-03 06:40
Nie polecam firmy PSH! Czytalem ze robia szkolenia na ktorych podstawiają swoich ludzi po to aby wygladalo ze tyle osob jest zainteresowanych ich firmą. Teraz pisza wlasne forum gdzie wpisy moga tylko robic wybrancy pod roznymi nickami, to widac ze to jedna i ta sama osoba pisze pochwały. Ludzie nie dajcie sie nabierac! To samo z przetwornia. Nie maja zadnej przetworni slimakow to chwyt marketingowy! Sprawdzie Wykaz zakładów zatwierdzonych zgodnie z rozporządzeniem (WE) . Brak etyki biznesu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
nabity w butelkę / 83.13.240.* / 2014-12-01 13:57
zdecydowanie się zgadzam. Zdecydowanie odradzam robieni interesów z firmą PSH, w tej firmie chodzi tylko o to żeby sprzedać na początku ślimaki za grubą kasę. Nie ma żadnego wsparcia, żadnej pomocy, to wszystko to wolne żarty. Straciłem na tym interesie 200 tyś zł. Podpisujecie umowę że tyle a tyle wyprodukujecie a to wcale nie jest takie proste najczęściej kończy się kompletnym fiaskiem. Odbiór ślimaków to też fikcja, trzeba do nich dzwonić 1000 razy, nie odbierają, tragedia. Absolutnie odradzam!!!

Re: Hodowlą ślimaków kusi. Bo się opłaca

nabity w muszelke / 217.97.254.* / 2012-10-12 21:24
Bez urazy, ale chyba autor zostal zasponsorowany przez tzw"potentatow".?! To jest piramida podobna do Amber Gold. Drobni ( czasem nawet do 10 ton planowanego tuczu) hodowcy utrzymuja kilka duzych firm przez rok, kupujac material zarodowy, osprzet, pasze, amidy dla nowych reproduktorow itd, po czym okazuje sie ze przy skupie ich towar spelnia kryteria tylko w 10 do 20 procentach zbioru. a reszta nie jest skupowana, bo nie spelnia wymogow, o ktorych dowiadujemy sie tydzien przed zbiorami! Znam juz piec osob, ktorzy w ten sposob zostali nabici w " muszelke", tylko z jednej grupy, bedacej na darmowym szkoleniu. Darmowe..., jak zalaciles stawke 2 tysiaki za reproduktory w ilosci 15 kg na 1 tone tuczu. Panowie potentaci wcale nie sa zainteresowani skupem slimaka w innym gatunku niz w jedynce, bo uzywaja jedynki ode mnie jako material reprodukcyjny dla innych przyszlorocznych do nabicia. I tak sie interes kreci. I oczywiscie OSTRZEGAJA, ZE TO JEST TRUDNA HODOWLA, tylko tak naprawde wiele bledow popelnia sie z powodu dezinformacji lub jej braku na czas. Po prostu nie odbieraja telefonow. Moze by sie autor zainteresowal, ile naprawde wyeksportowali Panowie z Oldrzyszowic slimaka rzeznego za granice? Smiem twierdzic, ze oprocz reproduktorow na Litwe lub Czechy nie zostal wyslany ani jeden kilogram. A puszeczki z tuszkami moga pochodzic tylko z mieska ich slimakow z drugiego gatunku, lub kupionego od zdeterminowanych, umeczonych pierwszorocznych hodowcow drugiego gatunku tuczu za grosze... Jakos na rynku nie ma hodowcow innych niz te 2 wiodace firmy, ktorym sie powiodlo hodujac tucz a nie reproduktory. Czy to nie jest zastanawiajace? Co ciekawe PSH nie wydaje swoim hodowcom swiadectwa pochodzenia, wiec biedaki nie moga nawet sprzedac miesa na wlasny rachunek. A to juz chyba podlega pod jakis paragraf.
 
Domino123456 / 93.105.165.* / 2014-07-27 20:01
Same kłamstwa.
Świadectwa wydają.
Ślimaki kupują po 10 a nawet 12 zł, po co pisać bzdury takie, chyba tylko jesli jest sie konkurencją.
Ile płacą za kg łatwo jest sprawdzić odpowiednim organom i wyjdzie że piszecie bzdury.
Towary czyli puszki są w sklepach, wiec sa produkowane.
Robią to i sprzedają, wiec gdyby było to mieso nielegalne czyli bez tych zaświadczeń to by nigdy ich nie mogli sorzedawać w sklepach. Stuknij sie i zastanów!
 
piotr1984 / 88.156.157.* / 2014-06-11 23:58
Witaj autorze powyższego postu. Jestem w takiej samej sytuacji. Jednak biorę też sprawy w swoje ręce. Mam do przygotowania wraz zjedną z dużych gazet ( ogólnopolskich ) artykuł, który właśnie pokaże jak to wszytko wygląda. Mam nadzieję, że po tym czasie się jeszcze odezwiesz, lub odezwie się ktoś z tym samym doświadczeniem.

A dziennikarze pisząc takie artykuły nie są sponsorowani. Oni po prostu nie widzą w tym podstępu i piszą to co "pajace potentaci " im dyktują.


pisz: inther@wp.pl
 
justina / 82.160.218.* / 2013-01-23 14:43
Właśnie od pewnego czasu zaczęłam się interesować hodowlą ślimaka bo piszą, że się opłaca co dziwne bo u nas przecież niby nic się nie opłaca? I trafiłam na kilka firm proponujących owe szkolenia i myślę sobie co jest? Od kiedy to Polak chce pomóc drugiemu? Czemu oni niby tacy chętni, rozumiem mogą chcieć zarobić na sprzedaży reproduktorów, na sprzedaży pojemników itp. nawet wiedzy i doświadczeń, ale czy faktycznie później odbierają i zapewniają zbyt? Bo to podstawa po co bawić się w coś rok i potem zostać z muszelkowym g...? Proszę o odpowiedzi osób które brały udział w takich szkoleniach lub spróbowały szczęścia w owej hodowli. Pozdrawiam
 
Domino1234 / 93.105.165.* / 2014-07-29 09:51
Justyno Polish Snail Holding podpisuje kontrakty i odkupuje wyhodowanie slimaki. Robi to od lat. Robi to bo ze slimakow produkuje dania i produkty.
Wszyscy nabici w muszelek wszystkich wrzucają do jednego worka , a to duże nadużycie bo ta firma rzeczywiscie prężnie działa i skupuje tucz. Jako jedyni maja przetworzone slimaki i sa one w Polsce w sieciach handlowych. Jest to duża firma międzynarodowa. Powyższe gwarantują rzetelność współpracy. Jak sie chce mozna im sprzedać całość produkcji.

Oczywiscie jest bardzo dużo hodowcow którzy zarabiają na odsprzedawaniu nowym ludziom slimakow i nie odkupują pozniej tuczu. To niestety prawda i większość nas hodowcow przez to przechodziła.
 
Snails / 213.158.216.* / 2014-08-01 19:53
Justyna otwórz oczy bo sie zdziwisz tu masz wykaz. PSH tu nie ma !,, obudź sie z tego matriksu


Wykaz zakładów zatwierdzonych zgodnie z rozporządzeniem (WE)


1 02240901 Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "ATLAS" Spółka z ograniczoną odpowiedzilnością 57-220 Ziębice
ul. Kolejowa 33 PP
sn

2 08030901 "Las-Skwierzyna-Gorzów"
Sp. z o.o. 66-440 Skwierzyna
ul. Rzeźnicka 1 CC, PP
sn

3 18040901 "POL-HELIX" Sp. z o.o.
Przetwórnia Ślimaków 37-514 Munina
Morawsko 24 PP
sn

4 28041813 "HAYKO" Haik Grigorian 82-325 Markusy
Brudzędy 35 PP PP(VIII), RW sn zawieszenie działalaności/ suspended activity

5 28170901 WARMEX Sp.z o.o. 12-160 Wielbark
ul.Kajki 3 PP
sn

6 30050901 RKS Łubnica 64-061 Kamieniec
Gospodarstwo Ujazd PP
sn

7 32020902 Pik Sp.z o.o. 73-200 Ckoszczno
ul. Kochanowskiego 18 PP
sn działalność zawieszona/ suspended activity
 
ślimak / 193.106.100.* / 2014-07-02 15:02
hodowla ślimaka na dzień dzisiejszy nieopłacalna bo problemy ze zbytem zainwestowane ponad 90 tyś i nie ma komu sprzedawać wyhodowanego ślimaka
 
Pyclik / 2012-10-12 22:44 / Tysiącznik na forum
Jeśli chcesz , aby ktoś się zajął "piramidą " , o której piszesz, musisz to zrobić zrozumiale dla czytających,laików , nie - hodowców.
PSH - to kto?
Panowie potentaci, wiodące firmy, monopoliści - to kto?
Na czym cały przekręt polega?
 
nabity w muszelke / 217.97.254.* / 2012-10-15 23:21
Chcę sprostować to że: "oświadczam, że działalność Panów przypomina w moim odczuciu piramidę. A czy nią jest, to wymaga stosownego badania przez podmioty do tego uprawnione, a nie przeze mnie".
Czytaj także
Polecane galerie