Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają
2010-07-23 12:42

Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają

Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Polacy są dla Niemców najmniej lubianymi sąsiadami. Taki wynik przyniósł sondaż przeprowadzony dla niemieckiego wydania magazynu Reader's Digest.

W sondażu, opracowanym przez renomowany instytut badania opinii publicznej Emnid, jedna trzecia Niemców uznała Polaków za najmniej sympatycznych sąsiadów. Drugie miejsce pod tym względem zajęli Czesi. 26 procent pytanych, odpowiedziało, że żaden naród nie zasługuje na miano niesympatycznego.

Za najsympatyczniejszych Niemcy uznali Austriaków - tak stwierdziło 22 procent badanych, a w dalszej kolejności - Francuzów, Szwajcarów i Holendrów.



Sondaż pokauzje, że swoje oceny sąsiadów Niemcy często opierają na stereotypach. Spośród ankietowanych, którzy nie lubią Polaków, 56 procent przyznało, że nie zna żadnego Polaka, a 58 procent nigdy nie było w naszym kraju.

Najgorsze oceny Polacy zebrali nie w landach sąsiadujących z Polską, ale w odległej Badenii-Wirtembergii. - Uprzedzenia znikają przy bliższym kontakcie - komentuje te wyniki Ronald Grotz z Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Stuttgarcie. Sympatię Niemców dla Austriaków Grotz tłumaczy bliskościa kulturową i wspólnym językiem.

Czytaj w Money.pl
Skradziono auto szefa MSW Niemiec, Polak zatrzymany
Złodziej auta Thomasa de Maiziere wpadł na autostradzie A4 w pobliżu granicy z Polską.
(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają

żuczko / 83.2.33.* / 2010-07-23 14:46
Mieszkałem tam i powiem często wstydziłem się za moich rodaków nie za wszystkich tylko za ekstremę
Niektórzy zachowywali się tak jak za przeproszeniem: Wpuścić chłopa do biura to atrament wypije, a dać mu zegarek to kłonicą będzie nakręcał.
Niemcy mówią tak ogólnie to jesteście w porządku ale jednostki bardzo wypaczają opinie na Wasz temat.
Krótko wychodziłem do pracy portfel z gotówką zostawiałem w hotelu, narzędzi nie pilnowałem etc. etc.

Re: Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają

rootpl / 80.50.135.* / 2010-07-23 14:18
Polacy Niemców też nie lubią, więc jesteśmy kwita.

Z Ruskimi I szwabami

paczagankarianka / 213.238.65.* / 2010-07-23 14:03
Polacy nigdy dobrze żyć nie będą! Nie przyjmujmy niemieckiego ero! Tylko Norwegia i United Kingdom sa mądre, bo nie weszli do Niemieckiej Uni Europejskiej!

NO I BARDZO DOBRZE BO MY ICH TEZ NIELUBIMY A JA TO WRECZ ICH NIENAWIDZE

PISIOROSLAW / 188.141.63.* / 2010-07-23 13:56
PIE.... HELMUTY

Re: Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają

T. / 81.190.51.* / 2010-07-23 13:28
Przecież Niemcy od zarania ludzkości nie tolerowali Polaków ...
A dzisiaj , tymbardziej .

I..

4all.pl / 83.29.161.* / 2010-07-23 13:26
maja racje..! Pisze o tym ze szczegolami !

4all.pl

Re: Niemcy nie lubią Polaków, choć nas nie znają

matematyk / 81.219.27.* / 2010-07-23 13:22
no to dostaną PO łbie od Policji Europejskiej za ksenofobię i nietolerancję.

A ja tam nie lunie krzyzakow, szczegolnie tych w pekaesach

sassasas / 87.204.179.* / 2010-07-23 13:17
.
Zapraszamy organizacje do projektu "Budowa i wsparcie sieci organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie mazowieckim" link sponsorowany

Wszystko czego jeszcze nie wiesz o bankowości elektronicznej
link sponsorowany

Płaca minimalna. Polski rząd prowadzi rozmowy 2015-01-27 12:19
Płaca minimalna. Polski rząd prowadzi rozmowy
Od stycznia w Niemczech najniższa stawka godzinowa wynosi 8,5 euro. Zgodnie z przepisami musi ją płacić każdy przedsiębiorca i nie jest ważne, z jakiego kraju pochodzi. To uderza w polskich przewoźników.
07:20 Polska na czele antyniemieckiej koalicji? Poszło o płacę minimalną
21:41 Wasiak: niemieckie przepisy o płacy minimalnej sprzeczne z prawem Unii
06:27 Podwyżka płac dla kierowców TIR-ów w Niemczech. Polska protestuje
13:36 Niemiecka płaca minimalna dla Polaków?
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Kto zapracował na sukcesy premier Kopacz? 2015-01-27 06:00
Kto zapracował na sukcesy premier Kopacz?
Bartosz Wawryszuk pokazuje, ile pracy pani premier włożyła w spełnienie zapowiedzi z expose.
Kopaczometr Money.pl. Premier rządzi dopiero 4 miesiące, a spełniła prawie jedną trzecią obietnic 2015-01-27 06:00
Kopaczometr Money.pl. Premier rządzi dopiero 4 miesiące, a spełniła prawie jedną trzecią obietnic
Zobacz, kto tak naprawdę zapracował na statystyczny sukces pani premier.
06:02 Prognoza walutowa. Analitycy mają dobre wiadomości nie tylko dla frankowców
06:00 Kredyty we frankach. Nie wszystkie banki zrezygnują z niekorzystnych zapisów w umowach
05:52 Kłopot z kredytem we franku? Zobacz, co grozi ci ze strony banku i jak możesz się bronić
Bezpieczeństwo informatyczne w szkołach. MEN rozpoczyna prace 2015-01-30 12:00
Bezpieczeństwo informatyczne w szkołach. MEN rozpoczyna prace
Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze szkolnych sieci oraz ochrona danych - powiedziała sekretarz stanu w MEN, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach.
10:49 Wojna na Ukrainie. "Polska gotowa sprzedawać broń"
08:55 Rolnictwo w Polsce. Sprawdź ile zapłacimy za nadprodukcję mleka