Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

Fot. Zhang Lianxun/Dreamstime.com
Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego - wynika z 20. raportu UNDP o rozwoju społecznym. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego HDI zrównaliśmy się z Portugalią.

Z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że najbardziej rozwinięte pod względem rozwoju społecznego państwa to: Norwegia, Australia, Nowa Zelandia, USA i Irlandia. Polska w tym rankingu zajmuje 41. pozycję, tę samą co przed rokiem, ale awansowała z grupy państw o wysokim poziomie rozwoju do grupy państw najbardziej rozwiniętych.

Jak wyjaśnia dr Kamil Wyszkowski z biura UNDP w Warszawie, awans Polski do wyższej grupy wynika z zmiany metodologii liczenia HDI. W tym roku wzięto pod uwagę nieco inne wskaźniki niż w poprzednich latach, co pozwoliło na dokładniejszy pomiar społecznego rozwoju. Najważniejsze dane brane pod uwagę przy obliczaniu HDI to oczekiwana długość życia, wskaźnik skolaryzacji, wskaźnik umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania oraz dochód narodowy brutto per capita.

Spośród państw, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską w 2004 r., wyżej znalazły się Czechy (28. miejsce), Słowenia (29.), Słowacja (31.), Malta (33.), Estonia (34.), Cypr (35.) i Węgry (36.). Polska ma natomiast taki sam poziom HDI jak Portugalia.

Koniunktura najlepsza od ponad sześciu lat

Z kolei najsłabiej rozwinięte pod względem społecznym państwa świata to: Mozambik, Burundi, Niger, Demokratyczna Republika Konga oraz Zimbabwe.

Ranking uwzględnia 169 państw; w tym roku w grupie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego znalazły się pierwsze 42; nasz kraj jako przedostatni. W ubiegłym roku do grona tego zaliczono 38 państw.

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju m.in. porównuje ścieżki rozwoju państw od 1970 r. Zdaniem autorów opracowania, ludzie na całym świecie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wyedukowani niż 40 lat temu. W raporcie wyróżniono kraje, które najszybciej rozwijały się pod względem społecznym - na czele są Oman, Chiny, Nepal, Indonezja, Arabia Saudyjska, Laos, Tunezja i Korea Płd. UNDP zwraca uwagę, że większość z nich to państwa, w których poziom HDI jest relatywnie niski.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
raport, gosppodarka, rozwój społeczny
PAP

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-11-05 01:35
..

Szanowny Panie Redaktorze Dyżurny money.pl,

a cóż tak dziś szybko, zdejmuje Pan z pierwszej strony, interesujące tematy gospodarcze?

Nie podobają się Panu komentarze?
Przecież są na temat. Rzeczowe, z argumentacją, z duża dozą ironii, to i owszem, ale : żadnych wyzwisk!

A niedawno , artykuł o Palikocie wisiał na pierwszej stronie chyba ze dwa dni, aż się niektórzy forumowicze nie mogli doprosić, żeby go wreszcie zdjąć.

Mógłby Pan robić naprawdę dobrą robotę dziennikarską, a Pan goni tylko za tanią sensacją!

Z poważaniem

Re: Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

tesa1959 / 2010-11-04 20:16 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Pani minister spała na lekcjach matematyki. 41 miejsce nijak nie da się wcisnąć do pierwszej czterdziestki. Nie wiem, czy jest powód do dumy, skoro nie zmieniliśmy miejsca, tylko dopuszczono większą ich liczbę. A czytanie ze zrozumieniem - mam wątpliwości czy coś w tym względzie się poprawiło. Obserwuję gimnazjalistów - tragedia. A matura podstawowa z matematyki - przecież nie wszyscy zdali, a była nieprzeciętnie łatwa -2 zadania uczeń 6 klasy umiał rozwiązać. Przecież właśnie w matematyce wychodzi umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale nie lepiej jest na testach gimnazjalnych z historią, językiem polskim.
 
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-11-04 23:54
...

Nie wiem , co robiła Pani minister na lekcjach matematyki, ale inna Pani minister i pewni sędziowie, z artykułu w money.pl , na pewno spali, cytuję (fragmenty) :

" Money.plWiadomościArtykuły Fedak o ekspresowej reformie: Nie tylko rolnicy
2010-11-04 14:07
Fedak o ekspresowej reformie: Nie tylko rolnicy

- Zmiana przepisów w sprawie składek zdrowotnych płaconych przez budżet państwa za rolników powinna być przeprowadzona przez Sejm w trybie pilnym - powiedziała w minister pracy Jolanta Fedak.

Fedak dodała, że może przygotować odpowiedni projekt ustawy w ciągu tygodnia. Podkreśliła, że ubezpieczenia zdrowotne muszą być proste, tanie i bezpieczne.
....

Zdaniem sędziów rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni ponad 1 ha przeliczeniowego powinni być traktowani jak przedsiębiorcy i sami płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. " - koniec cytatu.

Życzę Pani minister i sędziom, jak najszybszego opracowania projektu ubezpieczenia zdrowotnego,dla rolników mających powyżej jednego hektara przeliczeniowego, które będzie proste, tanie i bezpieczne, albowiem :

1.) Jeden ( 1,0 ) hektar średniej klasy gruntu, to około 1,5 ha przeliczeniowego;

2. dochód ROCZNY z uprawy pszenicy z 1ha przeliczeniowego , to ok. 2250, 00 zł;

3. DOCHÓD MIESIĘCZNY na 1 osobę z uprawy 1 ha pszenicy, przyjmując , że rodzina rolnika składa się z 4 osób (2osoby dorosłe + 2 dzieci) wyniesie wyniesie : 46,88 zł. !!!

Dla ułatwienia obliczeń, przypomnę wyżej wymienionym Państwu, że średnia miesięczna pensja ( dochód) w administracji to ok. 4 700,00 zł , co przy 4- osobowej rodzinie ( 2 osoby dorosłe + 2 dzieci),
daje dochód miesięczny w wysokości : 1 175,00 zł na osobę !!!

Proste?

Pozdrawiam
 
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-11-05 00:23
..

Post scriptum.

Oczywiście, jeżeli cytowany wyżej przeze mnie rolnik , będzie miał 1 ha szklarni z uprawą pomidorów, to jego dochód ROCZNY będzie wynosił ok. 170 000,00 zł.

Wtedy DOCHÓD MIESIĘCZNY , przy 4 osobowej rodzinie, wyniesie ok. 3 540,00 zł na osobę !!!

Jest tylko jeden , mały problem :

aby wybudować 1 ha szklarni i utrzymać tok produkcji przez pierwszy rok trzeba zainwestować ok. 5 000 000,00 zł ( 5 milionów zł).

Proste, tanie, bezpieczne!

Czyż nie?
 
ojro / 91.193.208.* / 2010-11-04 20:43
Od wprowadzenia nowej matury i egzaminu gimnazjalnego w polskich szkołach promuje się bardziej zgodność odpowiedzi z kluczem, a nie umiejętność samodzielnego myślenia czy rozwiązywania problemów różnymi metodami. A już na pewno nie punktuje się wśród uczniów kreatywności i wyobraźni.
Co do czytania ze zrozumieniem, to często jest to niestety wina komputerów. Dzisiejsza młodzież w dużej mierze się już odzwyczaiła od czytania tekstów w formie papierowej i zwykle ma problemy z ich zrozumieniem, a w internecie dominują raczej teksty proste, niezbyt "zaawansowane" językowo.
 
em96 / 151.81.163.* / 2010-11-04 21:36
"...promuje się bardziej zgodność odpowiedzi z kluczem, a nie umiejętność samodzielnego myślenia czy rozwiązywania problemów różnymi metodami. A już na pewno nie punktuje się wśród uczniów kreatywności i wyobraźni...."

Wolne żarty...
Stary "beton edukacyjny" mógłby mieć problemy z "nadążeniem" za "rozwiązywaniem problemów różnymi metodami" nie mówiąc już o kreatywności, więc dla pewności i "nie wyjścia na durnia" preferują stare, sprawdzone stereotypowe metody...
 
tesa1959 / 2010-11-04 22:06 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Rzeczywiście w starym systemie nie uczono kreatywności. Była zasada :"pokorne cielę dwie matki ssie" i starsze pokolenie ma z tym dzisiaj problem, ale czytać ze zrozumieniem potrafi. Teraz można tłumaczyć wiersze na swój sposób - kiedyś trzeba było wiedzieć co autor ma na myśli, więc trzeba było znać historię, gatunki literackie, znaczenie symboli itp. Dziś bardzo często "kreatywni" bywają "niekumaty" najprostszych rzeczy, ale na rozmowach kwalifikacyjnych z łatwością przechodzą (potem w praktyce zostają zwolnieni, ale to trwa czasem kilka lat, a ktoś mniej kreatywny, ale znający temat ma problem z otrzymaniem stanowiska.
Czytaj także
Polecane galerie