Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Polska uznała niepodległość Kosowa
2008-02-26 12:33

Polska uznała niepodległość Kosowa

Polska uznała niepodległość Kosowa
[fot: PAP/ Tomasz Gzell]

Rząd przyjął uchwałę uznającą niepodległość byłej serbskiej prowincji. Polska jest 11. krajem UE, który uznał nowe państwo.

Po posiedzeniu rządu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że uznanie niepodległości Kosowa, będzie kamieniem milowym na drodze zarówno Serbii, jak i Kosowa w przyszłości, do struktur europejskich.

- Kosowo nie jest precedensem, stąd nasza decyzja - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Polska ma nadzieję, że Kosowo będzie realizowało te zapewnienia, które znalazły się w deklaracji niepodległości: o poszanowaniu mniejszości narodowych, społecznych, o świeckim charakterze państwa, demokratycznym charakterze państwa, ochronie zabytków kultury.

Sikorski podkreślił, że niepodległość Kosowa jest przypadkiem, który nie może stanowić precedensu dla nnych tendencji separatystycznych.

Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego. Belgrad uznał deklarację niepodległości Kosowa za bezprawną i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległości serbskiej republiki nie uznaje też Moskwa. Kosowo uznało już natomiast 10 innych krajów UE, w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania, a sześć kolejnych wszczęło procedurę uznaniową.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Polska uznała niepodległość Kosowa

absurd / 83.11.52.* / 2008-02-26 16:51
tak oto Polska kraj który w swojej histori doznał rozbiorów

sankcjonuje rozbiór innego państwa a mianowicie Serbii

chciałoby się napisać hihot historii .. gorzki i smutny śmiech

tym bardziej że :

" Nowe państwo, to nie tyle twór jakiegoś narodowo-wyzwoleńczego ruchu, lecz sprytnego
wykorzystania idei narodowej. Miały za tym stać albańskie mafie, którym na rękę była destabilizacja
rejonu. Sporych pieniędzy dorobiły się na handlu narkotykami, bronią i żywym towarem, przemytem
ludzi. Teraz wyczuły, że jeszcze większe pieniądze można wyszarpnąć z pomocy międzynarodowej dla
nowego państwa. Przy czym Albańczycy z Kosowa, nie będą raczej chcieli połączyć się z Albanią, bo
tych z Albanii traktują z góry, jako gorzej wykształconych i stojących na niższym poziomie rodaków.
"

" Przy okazji trafiły też na podskórną rywalizację między Rosją popierającą Serbów a Amerykanów i
Niemców mających swoje interesy w tym rejonie. Sprytnie starali się wykorzystać te napięcia i udaje
się mydlić oczy hasłami samostanowienia. Relacjonującym zaś ten konflikt pismakom trudno się
wyzwolić od poprawności politycznej w relacjonowaniu konfliktu, bo wówczas musieliby się przyznać do
stronniczości, jeszcze z czasów wojny po rozpadzie Jugosławii, i ciągle wypowiadają banialuki."

to cytaty z blogu .. "Banialuka, czyli słowo o niepodległosci Kosowa" z Blogi Money.pl

nic bardziej mylnego, nie Polska, a tymczasowy rząd w Polsce

mapi / 2008-02-26 16:24
"Kosowo nie jest precedensem, stąd nasza decyzja" ... właśnie, że jest precedensem, kto dalej? śląsk? kaszuby? pomorze? pożyjemy zobaczymy...
i jeszcze wyślemy 200 żołnierzy, przecież tam zaraz wojna będzie....Tusk zajmij sie budową stadionów Polsce, a nie odbudową Kosowa...
"uznanie niepodległości Kosowa, będzie kamieniem milowym na drodze zarówno Serbii, jak i Kosowa w przyszłości, do struktur europejskich" ... zapewne, razem w zjednoczonej europie, co za bzdura...
piskorze / 2008-02-26 16:27
tak, też jestem za tym żeby śląsk odłączył się od Polski.
proponuję jeszcz żeby Radom przyłączył się do Mongolii, a Zławieś Wielka ogłosiła się terytorium autonomicznym
mapi / 2008-02-26 18:35
daj sobie i obecnemu rządowi więcej czasu, a nie takie cuda zobaczysz...
Ławrow ostro o Sikorskim za uwagi na temat Rosji 2014-06-14 17:50
Ławrow ostro o Sikorskim za uwagi na temat Rosji
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej skrytykował szefa dyplomacji Polski, określając niektóre z jego wypowiedzi na temat Rosji jako niestosowne.
14:19 Posiadacze Karty Polaka szybciej uzyskają obywatelstwo?
07:11 Kosowo: Minister sprzeniewierzył 1,2 mln dolarów?
07:34 Będzie wojna z Londynem o zasiłki?
23:12 Polska ambasada w Libii zawieszona. Dyplomaci ewakuowani samolotem
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Straciłeś na GPW w lipcu? Zobacz 10 hitów na sierpień 2014-07-31 06:00
Straciłeś na GPW w lipcu? Zobacz 10 hitów na sierpień
Pierwsza część wakacji była dla inwestorów bardzo trudna. Zobacz, na jakie spółki stawiają analitycy w drugiej połowie lata.
06:00 OFE czy ZUS? Wybór Polaków zdecyduje o nastrojach na giełdzie
06:01 Oto czym jeżdżą posłowie. Poznaj polityków, którzy posiadają najdroższe auta
06:00 Marek Falenta udzielił wywiadu Money.pl: "Rafał Baniak chciał, żebym mu sprzedał Składy Węgla. Jego żona była w radzie nadzorczej Hawe"
Przystanek Woodstok. 450 tys. osób bawi się festiwalu w Kostrzynie 2014-08-01 21:10
Przystanek Woodstok. 450 tys. osób bawi się festiwalu w Kostrzynie
Występy na dużej scenie rozpoczęły się już o godz. 15, kiedy to wystąpił laureat Złotego bączka zespół Tabu. Publiczności zaprezentowali się także m.in. Lao Che oraz Acid Drinkers.
20:12 Emerytury w Polsce. NIK: może zabraknąć na wypłatę emerytur
19:00 Szef NFZ w Bydgoszczy usłyszał 14 zarzutów, zrezygnował z funkcji
18:54 Embargo na jabłka. Sawicki rozmawiał z przedstawicielami UE
18:38 Błędy urzędników. 1 mln 90 tys. zł odszkodowania za błędne decyzje w sprawie Optimusa