Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni
2010-03-11 18:12

Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni

Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni
[fot: prezydent.pl/GFDL]

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak (na zdjęciu) powiedział, że polskie MSZ kilkakrotnie informowało stronę rosyjską o udziale Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach 10 kwietnia w Katyniu. Potwierdził to również rzecznik tego resortu Piotr Paszkowski.

Rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko powiedział, iż Moskwa nie otrzymała dotąd oficjalnych informacji od strony polskiej na temat wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik, odnosząc się do tych słów, powiedział , że Kancelaria Prezydenta przyjęła je z zaskoczeniem. - Będziemy chcieli wyjaśnić tę sprawę - zapowiedział.Stasiak podkreślał z kolei, że przygotowaniem wizyty prezydenta w Katyniu zajmuje się MSZ. - Mamy potwierdzenie ze strony przedstawicieli MSZ, że już kilkakrotnie było przedstawiane stronie rosyjskiej, że będzie delegacja prezydencka (w Katyniu) - powiedział Stasiak. Jak przypomniał, MSZ skierowało do Lecha Kaczyńskiego oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału i przewodniczenia polskiej delegacji na uroczystości rocznicowe, które się odbędą 10 kwietnia w Katyniu.

Stasiak poinformował, że otrzymał potwierdzenie od wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera, że już kilkakrotnie w rozmowie ze stroną rosyjską ta sprawa była przedstawiana.

- Jesteśmy w kontakcie z naszą administracją rządową, mamy potwierdzenie (...) ze strony naszego MSZ, że ten temat (udziału prezydenta w uroczystościach w Katyniu - jest pilotowany, poruszany - powiedział minister.Kaczyński: Do Katynia wolałbym lecieć z Tuskiem

Także rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział wczoraj, że strona rosyjska wie o intencji uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu zarówno prezydenta, jak i premiera, gdyż - jak powiedział - jest to przedmiotem toczących się rozmów.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z ambasadą Federacji Rosyjskiej, trwają cały czas rozmowy mające na celu ustalenie kwestii osobowych, scenariuszowych, praktycznych, logistycznych odnoszących się do uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu pana premiera i oczywiście pana prezydenta - powiedział Paszkowski.

Jak podkreślił, w odpowiednim momencie zostanie złożona oficjalna notyfikacja, wraz z listą delegacji i innymi wymaganymi w takiej sytuacji szczegółami.

Prezydent Kaczyński przyjedzie do Katynia 10 kwietnia. Będzie tam przewodniczyć uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach organizowanym przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 7 kwietnia w Katyniu będzie premier Donald Tusk, który wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez rząd Rosji.

Po raz pierwszy temat braku informacji na temat udziału polskiego prezydenta w uroczystościach w Katyniu pojawił się pod koniec lutego. Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin mówił wtedy dziennikarzom, że jego placówka nie otrzymała z Kancelarii Prezydenta informacji o tym, że Lech Kaczyński chce wziąć udział w uroczystościach w Katyniu.

Następnego dnia służba prasowa ambasady Rosji w Polsce wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że polskie media błędnie zinterpretowały wypowiedź ambasadora Rosji.

Według służb prasowych ambasady w swojej odpowiedzi na pytanie dziennikarzy Grinin powiedział jedynie, że ambasada nie otrzymała żadnych konkretnych propozycji w sprawie udziału prezydenta Polski w uroczystościach w Katyniu.

- Jak również nie było ich w piśmie Kancelarii Prezydenta Polski. Co dotyczy zamiaru L. Kaczyńskiego do złożenia wizyty w Katyniu, o tym oczywiście wiemy - napisano na stronie rosyjskiej placówki.

Następnie pojawiło się oświadczenie Kancelarii Prezydenta, w którym przypomniano, że 27 stycznia Kancelaria przekazała listy do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika oraz wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera informujące o udziale prezydenta w uroczystościach w Katyniu.

Poinformowano wtedy, że dodatkowo przekazany został, adresowany na ręce rosyjskiego ambasadora w Polsce Władimira Grinina, list z informacją o uczestnictwie Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach katyńskich.

ZOBACZ TAKŻE:


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni

Wapniak/b/ / 87.207.158.* / 2010-03-12 08:47
...A może nie wróci?....
159 / 62.21.106.* / 2010-04-17 23:21
No i nie wrócił

Re: Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni

Oszolom / 89.229.76.* / 2010-03-11 23:33
I znów spoza POmatrixa co nieco:
"...Ministrowie przyjeżdżają do ofiar kataklizmów, instytucji regionalnych, obiecują dopomóc i nie szkodzi, że z deklaracji nic nie wynika, skoro w słowach, gestach przekazują szczere i pozytywne emocje. Uczestnicząc w programach publicystycznych nigdy nie wypowiadają się negatywnie o wyborcach, okazują stosowne do chwili odczucia. Tymczasem "roboczo" zarządzanie działalnością ministerstw wygląda właśnie tak, jak dane nam bylo zaobserwować na przykładzie Marcina Rosoła: to tacy, jak on zajmują się zarządzaniem krajem - rzutcy, sprawni, nagradzani za pracę na "mówców" przedstawiciele partii z drugiego szeregu. Spełniający polecenia szefów tak, jak im wyda się słuszne. Pamiętny pomysł jednego z rzeczywistych twórców ustawy medialnej z likwidacją TVP Info zdementowany przez premiera Tuska, byc może wkład obrończyni doktoratu z ekonomiki słuzby zdrowia Muchy w taki, a nie inny kształt ustawy zdrowotnej - ona przynajmniej jest posłanką ... ktoś te ustawy pisać musi, a skoro obecnie rządząca ekipa specjalistów ma niewielu i niechętnie ufa pomysłom niezależnych od niej fachowców, musi opierać się na wiedzy, jaką posiedli w trybie edukacji jej pewni, bo sprawdzeni "na wierność" młodzi albo wciąż młodzi działacze. Poseł to vox populi i może nie znać się na niczym, ale jego asystenci już nie - od nich oczekuje konkretnej pracy, śledzenia wytycznych, przeglądania projektów. Zajęty sprawami personalnymi, prezentacją medialną, pojedynczymi zadaniami, powierza dużą część swoich obowiązków młodszym współpracownikom. To oni realnie rządzą Polską. Przyzwyczajeni do opiekuńczych skrzydeł swoich mecenasów, jakimi ci otaczają ich wzamian za odwalanie za nich roboty, nie potrafią zachować się odpowiednio w sytuacjach zagrożeń.

Zachowanie Marcina Rosoła w związku z ujawnieniem zapisu jego instrukcji przesłuchań dla Komisji hazardowej pokazuje rzeczywistą patologię obecnej władzy - jemu do głowy nie przyszło, że ktoś to nagranie nie tylko znajdzie, ale ujawni - mimo doświadczenia z Chlebowskim uważał za bezpieczne i słuszne instruowanie komisyjnych kolegów odnośnie sposobu, za pomocą którego najlepiej będzie wybronić własną partię. Zadziwiające jest to poczucie bezkarności, absolutnej swobody. Nonszalancja wręcz, skoro sugestie zapisał w formie elektronicznej i to tak, że Służby mogły je łatwo odnaleźć. Bo to nie w efekcie założenia podsłuchu czy śledztwa je uzyskano - on to sobie sam nagrał! Zawiódł, bo "nagranie" odnaleziono, jego szef też zawiódł pozwalając sobie na opowieści o "dzikim kraju". Ale gdyby przypadek zrządził, że pendrive zaginąłby, przygarnęłoby go inne ministerstwo. Podobnie zawiedli anonimowi pracownicy ministerstwa Grada w związku z nieporozumieniami w sprawie stoczni. Ale wielu młodych aktywnych zostało i to oni tworzą obecne prawo, bo ich szefowie mają o nim jeszcze mniejsze pojęcie. Za to potrafią miło uśmiechać się do kamer i wypowiadać się przekonująco..."

Re: Lech Kaczyński w Katyniu? Rosjanie zdumieni

zzz... / 212.91.17.* / 2010-03-11 19:59
To jest żenujące ,żeby rosjanie rozgrywali swoja politykę Katyniem .Najgorsze jest to że polityka Rosji wobec Prezydenta Polski jak odczuwam jest na rekę POpaprańcom..Nie takich standartów oczekiwałem po tych wykształciuchach.
Polak nie sprzedawca / 77.112.253.* / 2010-03-11 21:51
Ze masz prezydneta d... to miej pretensje do siebie, a czego oczekujesz po jego wystapieniu w gruzji
janmarjan / 83.30.93.* / 2010-03-11 22:11
To jasne że Donald może bez najmniejszych obaw jechać do Katynia.
Prezydent jedzie na własną odpowiedzialność , nie bacząc że tam mordowali polską inteligencje,bo to było dawno przecież.
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży 2014-10-22 05:55
Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży
Resort Andrzeja Halickiego chowa do szuflady projekt zastąpienia Funduszu Kościelnego, odpisem podatkowym i o ponad 23 mln zwiększa wydatki na duchownych.
06:00 Likwidacja Straży Miejskiej? Samorządy...
06:00 Prognoza walutowa. Dolar najdroższy od dwóch lat. Frank stanieje
06:00 Wcześniejsza emerytura. Pięć sposobów, jak nie pracować do 67 roku życia
Kodeks pracy do zmiany. MPiPS: zatrudnienie na czas określony nie dłuższe 33 miesięcy 2014-10-22 09:45
Kodeks pracy do zmiany. MPiPS: zatrudnienie na czas określony nie dłuższe 33 miesięcy
Nowe prawo przewiduje, że w Kodeksie pracy utrzymane będą trzy rodzaje umów o pracę tzn. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony.
09:35 Wydobądź słodki smak za pomocą... soli
09:26 Walka z nowotworami. Postęp w terapii szpiczaka nie dla wszystkich chorych w Polsce
09:11 NIK zostanie audytorem Rady Europy. "To prawdziwe wyzwanie"
09:10 Jesteś na diecie? Oto sposoby, jak nie dać się wymówkom
Powiązane tagi