Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie? [DŹWIĘK]
2011-04-18 07:58

Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?
[fot: prezydent.pl/GFDL]

Maria i Lech Kaczyńscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia ubiegłego roku, spoczęli na Wawelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Dziś mija pierwsza rocznica pogrzebu Pary Prezydenckiej. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że Jarosław Kaczyński weźmie udział w dzisiejszych uroczystościach rocznicowych w Krakowie. W programie uroczystości jest m.in. msza święta, koncert i marsz pamięci.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli wraz z 94 innymi osobami na pokładzie rządowego samolotu, którym lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

POSŁUCHAJ SZEFA KLUBU PiS:

Uroczystości pogrzebowe wszystkich ofiar katastrofy trwały wiele dni. Żałoba narodowa zakończyła się oficjalnie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej. Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały w Krakowie dziesiątki tysięcy ludzi i delegacje z kilkudziesięciu państw.

Niektórzy, jak amerykański prezydent Barack Obama, czy premier Włoch Silvio Berlusconi, nie przybyli z powodu pyłu wulkanicznego, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie.
Uroczystości, które relacjonowało blisko 3 tysiące dziennikarzy z całego świata, rozpoczęły się o 14-tej mszą świętą w Bazylice Mariackiej. O tej samej porze zabrzmiał Dzwon Zygmunta, a w Warszawie biły kościelne dzwony i słychać dźwięk syren. Tak uczczono wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Gdy oficjalne delegacje opuszczały Kraków, na Wawelu pozostały tłumy rodaków, którzy chcieli oddać ostatni hołd Parze Prezydenckiej.

Sarkofag z miodowego onyksu, w którym spoczywa Para Prezydencka ma prostą formę prostopadłościanu. Na jego górnej płycie jest wykuty znak krzyża, a na dłuższym boku został umieszczony napis: Lech Aleksander Kaczyński, Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska. W późniejszym czasie w krypcie została umieszczona tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Dziś na sarkofagu ma być umieszczony wieniec z kremowo-żółtych tulipanów. Jest to specjalna odmiana kwiatów nazwana na cześć Marii Kaczyńskiej jej imieniem. Pierwszą na świecie cebulkę Pierwsza Dama otrzymała w 2008 roku i przeznaczyła na szczytny cel wspierania paraolimpijczyków.

Czytaj w Money.pl
Spór o fakturę za pogrzeb pary prezydenckiej
3,7 mln zł kosztowały krakowskie uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich.
(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą 2015-02-19 10:40
Ustawa o OZE. Prosumenci to nie górnicy. Strajkować nie będą
Skoro jako obywatele mamy zainwestować własne pieniądze w tworzenie OZE, to dlaczego rząd tak bardzo niechętnie godzi się na kupowanie od nas energii po godziwych cenach?
Wojna w PZ Cormay może zniszczyć wynalazek wart miliardy złotych 2015-04-17 05:56
Wojna w PZ Cormay może zniszczyć wynalazek wart miliardy złotych
Siemens i Phillips biły się o polskie urządzenie do badania krwi. BlueBox nie powstał, w zamian dostaliśmy batalię między byłym i obecnym prezesem o władzę w giełdowej spółce.
06:00 Prognoza walutowa. Euro i dolar zrównają się pierwszy raz od kilkunastu lat
06:00 OLX kazał płacić internautom za ogłoszenia. Ich reakcja była zaskakująca
06:01 Konkurs na nowego prezesa ZUS zakończy się fiaskiem?
System podatkowy w Polsce. Duda chce tworzyć przepisy na nowo 2015-04-18 17:07
System podatkowy w Polsce. Duda chce tworzyć przepisy na nowo
To jedna z kilku propozycji kandydata na prezydenta, który chce stworzenia nowego systemu podatkowego w Polsce.
15:00 Coachowi zapłacisz 500 złotych za godzinę, ale rozwiązanie problemu wymyślasz sam
14:34 Bank Pocztowy będzie bardziej mobilny. Chce też sprzedawać ubezpieczenia
14:19 Likwidacja Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Będzie więcej zmian?
14:02 Dofinansowanie do OZE w ramach programu "Bocian"