Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie? [DŹWIĘK]
2011-04-18 07:58

Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?
[fot: prezydent.pl/GFDL]

Maria i Lech Kaczyńscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia ubiegłego roku, spoczęli na Wawelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Dziś mija pierwsza rocznica pogrzebu Pary Prezydenckiej. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że Jarosław Kaczyński weźmie udział w dzisiejszych uroczystościach rocznicowych w Krakowie. W programie uroczystości jest m.in. msza święta, koncert i marsz pamięci.



Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli wraz z 94 innymi osobami na pokładzie rządowego samolotu, którym lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

POSŁUCHAJ SZEFA KLUBU PiS:

Uroczystości pogrzebowe wszystkich ofiar katastrofy trwały wiele dni. Żałoba narodowa zakończyła się oficjalnie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej. Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały w Krakowie dziesiątki tysięcy ludzi i delegacje z kilkudziesięciu państw.

Niektórzy, jak amerykański prezydent Barack Obama, czy premier Włoch Silvio Berlusconi, nie przybyli z powodu pyłu wulkanicznego, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie.
Uroczystości, które relacjonowało blisko 3 tysiące dziennikarzy z całego świata, rozpoczęły się o 14-tej mszą świętą w Bazylice Mariackiej. O tej samej porze zabrzmiał Dzwon Zygmunta, a w Warszawie biły kościelne dzwony i słychać dźwięk syren. Tak uczczono wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Gdy oficjalne delegacje opuszczały Kraków, na Wawelu pozostały tłumy rodaków, którzy chcieli oddać ostatni hołd Parze Prezydenckiej.

Sarkofag z miodowego onyksu, w którym spoczywa Para Prezydencka ma prostą formę prostopadłościanu. Na jego górnej płycie jest wykuty znak krzyża, a na dłuższym boku został umieszczony napis: Lech Aleksander Kaczyński, Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska. W późniejszym czasie w krypcie została umieszczona tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Dziś na sarkofagu ma być umieszczony wieniec z kremowo-żółtych tulipanów. Jest to specjalna odmiana kwiatów nazwana na cześć Marii Kaczyńskiej jej imieniem. Pierwszą na świecie cebulkę Pierwsza Dama otrzymała w 2008 roku i przeznaczyła na szczytny cel wspierania paraolimpijczyków.

Czytaj w Money.pl
Spór o fakturę za pogrzeb pary prezydenckiej
3,7 mln zł kosztowały krakowskie uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich.
(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Dokąd?

Liberał65 / 79.189.36.* / 2011-04-18 11:16
To jakaś paranoja.
Proponuję jeszcze rocznicę rocznicy w każdą rocznicę.
Gości z PIs-u pogięło już dokumentnie.
Próbują zrobić z bardzo słabego prezydenta męża stanu. Niezła szkoła propagandy. Czym więcej takich zagrywek tym większe obrzydzenie Pis-em. Tak trzymać.

Re: Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

Ceneo / 83.19.80.* / 2011-04-18 09:53
Nareszcie ktoś z wierchuszki politycznej ma cywilną odwagę powiedzieć to co wielu z nas myśli: dosyć rekolekcji związanych z Tragedią w Smoleńsku, realnie, w wyważony sposób oceniajmy prezydenturę tragicznie zmarłego Prezydenta Kaczyńskiego [nawiązuję do dzisiejszego wywiadu - wypowiedzi Schetyny].
Ciekawy jest też wątek Wawelu jako miejsca pochówku. Szkoda jedynie, że na odwagę Schetyna zdobył się dopiero teraz. Szkoda, że PO zaakceptowała metodę faktów dokonanych, w tragicznych dniach ubiegłego roku. Wtedy trzeba było politycznej odwagi, a nie kunktatorstwa i chłodnych wyborczych kalkulacji. Choć z drugiej strony lepiej późno niż wcale.
Dosyć rekolekcji Smoleńskich. Przywróćmy normalność. 38 milionowy naród musi myśleć o przyszłości w kategoriach losu wielkich grup społecznych, a nie tragedii osób i rodzin. Przecież każdemu z nas każdego dnia ktoś umiera, wielu ludzi ginie w nie mniej tragicznych okolicznościach, pozostając bez wsparcia i opieki państwa...
Może jednak Smoleńsk/Katyń stanie się polskim Verdun, stanie się symbolem tego czym Verdun jest dla Niemców i Francuzów?
Chce przy tym powiedzieć wyraźnie: stała się rzecz straszna o tragicznych skutkach dla wielu rodzin. Nie może nam to jednak przesłać faktu że 38 milionowy naród musi myśleć i patrzeć w przyszłość, a nie sprowadzić się do roli zbiorowego żałobnika na dziesięciolecia!!!
Szerzej na ten temat kilka tekstów na: frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-04-18 10:41
Odpamiętujesz, co usłyszałeś na tvn?

Od powietrza, głodu, ognia, wojny, TVN i Platformy - wybaw nas Panie.
Rudylisek / 83.31.149.* / 2011-04-18 10:26
Wygląda to tak: dosyć cierpiętnictwa, żałoby smoleńskiej, trzeba iść do przodu.

Oczywiście, że trzeba iść, a należy też pamiętać! Tym bardziej pamiętać, gdyż Premier i PO zlekceważyło katastrofę smoleńską, sprawę zamieciono pod dywan, tzn. oddano jej wyjaśnienie sowietom oraz mediom - Gazecie Wyborczej i TVN, które co rusz, wspierały sowieckie ustalenia i publikowały kłamliwe teorie...

Po PO niczego się nie spodziewam. PO nie jest wstanie wznieść się pod jakiekolwiek podziały, uznać powagę piastowanego urzędu - be względu na osobę. Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, PO traktuje nadal jako wroga własnej formacji, któremu należy odebrać godność i pamięć. Wszystkie te działania są wmyśl nowej strategi PO, zaproponowanej przez światowych doradców od PR, by nadal atakować śp. Prezydenta i Prawo i Sprawiedliwość...

http://www.youtube.com/watch?v=rGMQLZNW8W0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=rGMQLZNW8W0&feature=related

Re: Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

~Kris / 2011-04-18 09:44 / Tysiącznik na forum)
a jeszcze:
1. rocznica postawienia krzyża przed pałacem w Warszawie
2. rocznica wmurowania tablicy w krypcie
3. rocznica poprawienia błędu na tablicy w krypcie
4. rocznica usunięcia krzyża przed pałacem w Warszawie
5. rocznica przykręcenia tablicy na kamieniu w Smoleńsku
6. rocznica odkręcenia tablicy na kamieniu w Smoleńsku
7. rocznica odsłonięcia tablicy w Warszawie
8. rocznica odsłonięcia pomnika na Powązkach
...
Moja fantazja jest chyba zbyt uboga - jestem przekonany, że politycy wymyślą dużo więcej.
krysza / 87.205.171.* / 2011-04-18 11:25
Kris znów nudzi się w pracy...

Re: Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

rozwado / 2011-04-18 09:43 / Tysiącznik na forum
Pozniej przyjdzie rocznica dolozenia pezydentowi stopek.

Re: Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

jake 1 / 93.105.64.* / 2011-04-18 09:38
Prezes skacze przez barierki przed pałacem i nie ma czasu jechać na grób brata.
wojens / 109.243.101.* / 2011-04-18 10:16
Pisiaki chcą może przejść do historii. Ale to się nie uda. Jeden jest tylko taki co dzięki temu, że przeskoczyl przez plot przejdzie do historii.
facet 100lica / 87.205.199.* / 2011-04-18 12:54
Znany jako bolek
tade / 83.2.33.* / 2011-04-18 10:29

Jeden jest tylko taki co dzięki temu,
że przeskoczyl przez plot przejdzie do historii.

nie możliwe by przeskoczył,
płot w koło stoczni ma ponad trzy metry
wrzucili lub przywieźli go łódką
jak twierdzi TW Bolek
i to jest prawdopodobne.

Ale było też o dwóch takich co zwędzili jabłka,księżyc
oszukiwali w biegu .....

Umknęła nam pamiętna rocznica ustalenia przez Dziwisza miejsca pogrzebu

Nie było mszy i koncertu / 195.117.255.* / 2011-04-18 09:06
Umknęła nam pamiętna rocznica ustalenia przez Dziwisza miejsca pogrzebu

Re: Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

tade / 83.2.33.* / 2011-04-18 09:02
Bronek!
na litość boską!
weź udział w przewidzianych uroczystościach.
Wystawcie tylko sarkofag na widok publiczny
bo wielu by chciało w tym dniu pożegnać............
wojens / 109.243.101.* / 2011-04-18 10:20
Może przy okazji zrobić publiczną ekshumację.

Rocznica pogrzebu ?

zmierzch bogów / 212.14.47.* / 2011-04-18 08:47
Co to jakaś Nazistowska tradycja trafi pod polskie strzechy?
ruda PIS / 109.197.68.* / 2011-04-18 15:37
Rocznica pogrzebu prezydenta !!! no to na krakowskie przedmieście z pochodniami !!!!!!!!!
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Oto czym jeżdżą posłowie. Poznaj polityków, którzy posiadają najdroższe auta 2014-07-29 06:01
Oto czym jeżdżą posłowie. Poznaj polityków, którzy posiadają najdroższe auta
Wartość każdego spośród najdroższych aut, znacznie przewyższa 200 tysięcy złotych. Wśród nich są luksusowe Land Rovery, Mercedesy i BMW.
06:00 Samochody prezydentów polskich miast. Zobacz, co trzymają w garażach i czym jeżdżą służbowo
06:00 Marek Falenta udzielił wywiadu Money.pl: "Rafał Baniak chciał, żebym mu sprzedał Składy Węgla. Jego żona była w radzie nadzorczej Hawe"
06:00 Te kraje sprzedają najwięcej broni Rosji
Restrykcje dla Rosji. Jest komentarz Radosława Sikorskiego 2014-07-29 22:32