Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta
2010-04-12 09:46

Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta

Autor: (PAP), (EI)

Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta
[fot: ec.europa.eu]

Aktualizacja: godz. 16.20

- Na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Swoją obecność zapowiedzieli już: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Sikorski powiedział, że w minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował go, że Miedwiedew będzie chciał przyjechać na uroczystości pogrzebowe.

- Spodziewam się, że cały świat przyjedzie do Warszawy - podkreślił Sikorski.

Po południu Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Moskwie.

Rosyjski prezydent w księdze kondolencyjnej napisał: Straszna tragedia - śmierć w katastrofie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, przywódców polskiego państwa, deputowanych, działaczy religijnych i społecznych - to strata dla narodu polskiego. Strata niepowetowana. Pogrążamy się w smutku razem z wami. Dzielimy ból utraty - dodał.

- W imieniu narodu Federacji Rosyjskiej proszę przekazać słowa współczucia rodzinom i bliskim zabitych, całemu narodowi polskiemu. Przyjmijcie nasze szczere kondolencje. Dzisiaj w naszym kraju - dzień żałoby narodowej - zakończył swój wpis rosyjski prezydent.

Przed dokonaniem wpisu gospodarz Kremla złożył bukiet czerwonych róż przed wystawioną w sali żałobnej fotografią prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Wychodząc z ambasady, Miedwiediew pokłonił się i powiedział: Moje wyrazy współczucia.

W księdze kondolencyjnej wystawionej w ambasadzie RP w Moskwie wpisali się również były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, oraz minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.


Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Szef polskiego MSZ, pytany o ewentualną obecność prezydenta USA Baracka Obamy, odpowiedział: Tego nie wiem. Wczoraj naszą ambasadę odwiedziła sekretarz stanu Hilary Clinton. - Prezydent Obama skierował list do naszego ambasadora. Nawet tego bym nie wykluczał - zaznaczył.

Do Polski na uroczystości żałobne przyjedzie delegacja najwyższych władz niemieckich. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel - wezmą udział w uroczystości żałobnej w Warszawie.

W tym dniu także w Niemczech flagi na budynkach publicznych będą opuszczone do połowy masztu.

Także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite weźmie udział w sobotę w uroczystościach - poinformował rzecznik prasowy prezydent Linas Balsys. - Prezydent na pogrzeb uda się w towarzystwie nielicznej delegacji - powiedział Balsys.

Na pogrzeb uda się też były prezydent Valdas Adamkus. O tym Adamkus poinformował już wcześniej.

Estonię będzie reprezentował prezydent Toomas Hendrik Ilves. Estoński rząd ogłosił poniedziałek dniem żałoby w całym kraju. Instytucje rządowe i publiczne zostały zobowiązane do opuszczenia flag państwowych do połowy masztu.

Także prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow weźmie udział w uroczystościach - poinformowała rzeczniczka głowy państwa Bojka Baszlijewa.

Oficjalnie swój przyjazd zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. - Znałem prezydenta Kaczyńskiego osobiście z kilku spotkań w Radzie Europejskiej, a także w Warszawie, i jestem zasmucony jego śmiercią. Polska straciła wielkiego patriotę i głowę państwa. Jego politycznym zobowiązaniem była służba polskiemu narodowi - mówił wcześniej Van Rompuy.

Na pogrzeb przyjedzie też przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, który składając kondolencje w sobotę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP, że Lech Kaczyński był prawdziwym polskim patriotą, jednocześnie oddanym Unii Europejskiej. Swoją obecność zapowiedział też szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Poniedziałek jest dniem żałoby w unijnych instytucjach. Wszystkie posiedzenia komitetów, grup roboczych, czy ambasadorów 27 w Radzie UE rozpoczynają się od dwóch minut ciszy w hołdzie dla ofiar sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Flagi Unii Europejskiej w Brukseli przed budynkiem Rady UE oraz Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztów. Do połowy zostały opuszczone też flagi Polski i UE przed wszystkimi budynkami Parlamentu Europejskiego w UE - nie tylko przed siedzibami w Brukseli i Strasburgu, ale też przedstawicielstwami w stolicach 27.

Według Sikorskiego liczba wyrazów żałoby płynących z całego świata jest olbrzymia. - Śmierć pary prezydenckiej, prezydenta na uchodźstwie, dowódców wszystkich sił zbrojnych i tak ważnej delegacji jest bezprecedensowa na świecie, a do tego cel w jakim oni tam lecieli. Katyń to jednak tragedia, która się rejestruje, jest pamiętana na świecie. Teraz zostało to światu przypomniane wielkim kosztem i w bardzo dramatyczny sposób - podkreślił minister.

NAJNOWSZE INFORMACJE O TRAGEDII:

(PAP) , (EI)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

T. / 81.190.51.* / 2010-04-14 16:05
Mam nadzieję, że Polacy odpowiednio przywitają i docenią przyjazd prezydenta USA B.Obamy z osobami Jemu towarzyszącymi na pogrzeb naszej pary prezydenckiej .
Można to uznać za precedens w polityce amerykańskiej . Poza bardzo ważnymi interesami dotyczącymi USA , prezydent Obama bardzo rzadko wybiera się w podróże za ocean. Natomiast decyzja Białego Domu o konieczności obecności prezydenta USA na pogrzebie polskiego prezydenta z małżonką jest czymś wyjątkowym . I to należy wziąć pod szczególną uwagę.
Jest to też pierwsza Jego wizyta w Polsce ! - Szkoda tylko ,że w takich okolicznościach.
Mam też nadzieję , że nie znajdzie się kilku chorych fanatyków z nieodpowiednimi hasłami , co niewątpliwie mogłoby negatywnie wpłynąć na obraz polskiego społeczeństwa .

Postawa Wielkiej Brytanii

klaudii / 92.238.248.* / 2010-04-14 10:19
Dziwię się, że mając tylu polaków na swojej ziemi, nikt z UK nie raczył jeszcze zadeklarować swojego uczestnictwa w uroczystości pogrzebowej... Tymczasem, nawet tak odległe państwo jak Brazylia ogłosiło żałobę, jeśli się nie mylę.

Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

uczulony na Polskę / 95.108.22.* / 2010-04-13 20:41
Obojetnie kto przyjedzie. Nie zaczynajcie wojny, kto lepszym patriotą był. Dajcie czas czasowi. Byle tylko Al,Kaida sie nie dowiedziała, czy inni debilni wojownicy o Boga.

Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

ojro / 91.193.208.* / 2010-04-12 18:43
Ciekawe, że dotąd wiele krajów traktowało Polskę jak zaścianek, koniec świata albo (jak w przypadku UE) kulę u nogi, która ciągle sprawia problemy - a teraz nagle jesteśmy dla nich wielkim narodem i sojusznikiem. Ciekawe czy to chwilowe, czy na trwałe zmienią swoje nastawienie.
maxmario22@wp.pl / 83.5.6.* / 2010-04-13 20:04
Masz rację wszyscy nas mieli gdzieś a teraz nagle przyjaciele

Sikorski ?

edek345345 / 194.242.62.* / 2010-04-12 15:39
O kto to taki ?
vollta77 / 87.206.240.* / 2010-04-12 21:36
to byly minister w rzadzie Jaroslawa Kaczynskiego ,to byly desantowiec (skoczek polityczny),to byly kandydat na kandydata,toBYLY UCZCIWY czlowiek
MMXX / 94.42.79.* / 2010-04-12 22:39
Czy w ogóle był kiedykolwiek uczciwy.Powinien być odsunięty od spraw związanych z organizacją pogrzebu prezydenta.
anty_ / 109.243.48.* / 2010-04-12 23:17
a kiedy uczciwy nie byl ?
macie cos poza pustoslowiem ?
zwierzyniec i tyle.

Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

krakers09 / 2010-04-12 14:59
A ja się spodziewam, że amerykanie znów nam pokażą jak ważnym sojusznikiem dla nich jesteśmy... Jakby Obama miał przyjechać to by to po prostu ogłosił, a tak znów nam jakiegoś urzędasa wyślą. Czas się obudzić, że żyjemy w Europie, a nie w Ameryce.

Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

jurek_olsztyn / 79.190.136.* / 2010-04-12 12:30
Panowie i Panie . pisze czysto teoretycznie. Rosjanom mozna zarzucic wszystko, lecz nie brak pragmatyzmu. Moze sie okazac, że tym razem tylko im, będzie zależało na poznaniu prawdy i tylko prawdy. Jeżeli bowiem, kapitan samolotu miał naciski na ladowanie, to Decydent jest nie tylko bohaterem , lecz takze zabójca pozostałych pasazerów. Moje pytanie brzmi: czy dowódca, ktory podejmuje heroiczne, lecz błędne decyzje, jest bohaterem czy ...no, własnie prosze o poważne odpowiedzi.
uczulony na Polskę / 95.108.22.* / 2010-04-13 20:43
Jak dalece dowódca może poświęcac swoich podwładnych? W czsie wojny , do końca. W czasie pokoju nazywa się to nadętym ego.
ksm / 79.162.135.* / 2010-04-12 18:51
Kogo Pan ma na myśli pisząc Decydent ? Chyba nie kapitana samolotu, który leciał pod presją czasu i niestety prawdopodobnie uległ naciskom ....ydenta. Wszystko wskazuje jednak na to, że na podładzie samolotu powtórzyła się awantura jak podczas pamiętnego lotu do Gruzj, tylko że tym razem kapitan uległ i skończyło się to dla wszystkich tragicznie. Prawdy na pewno nie poznamy.
Każdy kto ma oczy widział jaki był koń !!!
MIIIIKKKKIII / 95.155.123.* / 2010-04-13 23:21
AWANTURY W SAMOLOCIE BYŁY DOS CZĘSTE ... TYM RAZEM PILOT ULEGŁ... I CO ZGINĘŁO NIE 1 ... 2 ALE PRAWIE 100 OSOB . CZYM KTOS TAKI ZASŁUŻYŁ SOBIE NA MIEJSCE OBOK TAK WIELKICH OSOBISTOŚCI ???? PISZE Z MIASTA KRÓLÓW POLSKI ... A TERAZ KTOŚ TO ZHAŃBI ... WSTYD MI ZA LUDZI PODEJMUJĄCYCH TAKIE DECYZJE I DAJĄCYCH PRZYZWOLENIE NA TAKIE FANABERIE BRACISZKA
Krumel / 91.53.203.* / 2010-04-14 19:53
Racja. To wstyd ,robia cyrk z tego wszystkiego. Tragedia jaka tragedia- Tragedia jest ze zamykaja szpitale dzieci umieraja bo nie ma srodkow do leczeni nowotworow. Hanba jest , ze moja matka ma w przeliczeniu 150 euro emerytury, bo Walesa spali wszystkie dokumenty z lat 80. Byli w tej samej Parti i tak pieknie wyrzadzili ze ludzie glodoja . Ile to ten pogrzeb pochlonie milionow- a szkolnictwo sl.zdrowia, stocznie szczecinska itd sa sprzedawane. Ja mieszkam w Niemczech wstyd mi za tych co okradaja moja ojczyzne. Te pienadze trzeba w co inne zainwestowac. Jemu nic juz nie pomorze.Byl w polsce nienawidzony a teraz wszyscy go kochaja. Dom wariatow.Kaczynski nie moze byc pochowany na Wawelu, bo w ten sposob nasza Historia Polski zostanie zachwaszczona i za 50 lat nasze dzieci beda sie smiac. A moze by tak mausoleum jak -Leninowi!!!!
władka / 77.253.65.* / 2010-04-12 12:52
O tym, kto zawinnił powinno być jasne tylko dla nielicznych. Po co szukać publicznie winnych ?
To niczego nie zmieni. Pozostały rodziny ofiar, a oni przeżyli największą tragedię.
Uszanujmy tych ludzi. Prawda dla zainteresowanych, by zapobiec takim tragediom.

Re: Sikorski: Obama może przyjechać na pogrzeb prezydenta

internautka z Boleslawca / 79.186.89.* / 2010-04-12 11:44
glupio musi byc teraz Sikorskiemu. moze i nasz prezydent byl niski ale na pewno nie byl malym czlowiekiem.
dobBrzyński / 85.89.185.* / 2010-04-12 17:43
Komorowski przy okazji debat nad zakupem samolotów dla rządu i Kancelarii Prezydenta uspokajał nas, ze te I które mamy sa dobre, ze polski lotnik "poleci nawet na wrotach od stodoły". Nie kupili nowych samolotów, a chociaz Tupolewy chyba bardziej 'lotne" od wrót do stodoły to i tak, panie komorowski wyszedl Pan na durnia. I nadal chce Pan byc prezydentem? Bedzie Pan latal na wrotach od stodoły? Obysmy tego dozyli i to zobaczyłi - Komorowski lecący na wrotach stodoły....
A moze latajace dywany, panie prezydencie in--spe?
wikaaa / 95.175.14.* / 2010-04-13 15:46
ja na prawdę nie rozumiem dlaczego tak wiele osób naskakuje na ministra Sikorskiego. Dlaczego, dokładnie?
PATRIOTAAAAA / 67.70.43.* / 2010-04-18 23:48
Re: Krumel .......Jak ty taki patriota,to co ty w Niemczech robisz...??a poza tym to Twoje dzieci i tak nie beda wiedzialy co to Wawel ,bo chyba nie mowia po polsku!!Swoje wywody zostaw lepiej dla siebie!!!!
06:08 [link spons.]
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji 2014-06-16 06:00
Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz chwali decyzję polskiego premiera, który zapowiedział, że dopiero dziś odniesie się do sprawy ujawnionych przez Wprost taśm.
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie 2014-06-16 06:02
Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie
O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.
Nie uwierzysz, na czym zarabiają posłowie: kurczaki, nawozy, Lewandowski... 2014-07-24 06:00
Nie uwierzysz, na czym zarabiają posłowie: kurczaki, nawozy, Lewandowski...
Pięciu najbardziej przedsiębiorczych zarobiło ponad 12 milionów złotych. Czterech z nich pochodzi z jednej partii.
06:00 OFE czy ZUS. Wybór nie będzie miał dużego wpływu na wysokość emerytury, ale...
06:00 Sprawdź, kto może liczyć w tym roku na podwyżkę. Lekarze, informatycy i...
06:00 Ile rocznie wydajemy na samochód? Nawet połowę jego wartości!
KNF zdecydowała ws. nowego szefa GPW. Co go czeka? 2014-07-24 14:57
KNF zdecydowała ws. nowego szefa GPW. Co go czeka?
Po niespełna miesiącu od wyboru Pawła Tamborskiego na nowego prezesa GPW w Warszawie, zgodę na tę zmianę wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. B
14:45 Sprawa spoliczkowania Boniego do Prokuratury Okręgowej w Warszawie
14:38 Prezydent Grybauskaite: nie możemy wesprzeć finansowo Orlen Lietuva
13:56 55 osób oskarżonych ws. korupcji przy egzaminach na prawo jazdy w Lublinie
13:54 Bazy NATO w Europie Wschodniej. Kwatera główna w Szczecinie?
Powiązane tagi