Na skróty
Money.plWiadomościArtykuły Ujawniono zarobki premiera i ministrów
2009-05-16 13:00

Ujawniono zarobki premiera i ministrów

Ujawniono zarobki premiera i ministrów

Na stronie internetowej Kancelarii Premiera zamieszczone są oświadczenia majątkowe szefa rządu i jego ministrów.

Donald Tusk zarobił w ubiegłym roku 240 tysięcy złotych, w tym nieco ponad 200 tysięcy jako premier, pozostałe zarobki są z tytułu bycia posłem.

Dwóch PSL-owskich ministrów zarobiło na gospodarstwach rolnych. Gospodarstwo ministra rolnictwa Marka Sawickiego przyniosło mu 90 tysięcy złotych dochodu, a wicepremierowi, ministrowi gospodarki Waldemarowi Pawlakowi - 35 tysięcy.

Niektórzy ministrowie zadeklarowali nad wyraz skromne oszczędności. W przypadku ministra Michała Boni jest to 100 dolarów i 100 EURO. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zaoszczędził 2 tysiące złotych i 200 dolarów. Nie ma też domu ani mieszkania, podobnie jak minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Ten ostatni zaoszczędził 12 tysięcy złotych, ma natomiast 3-letnie Audi A4, 11-letnią Toyotę Corollę we współwłasności z synem, oraz udział we współwłasności łodzi żaglowej. Jednak do 2011 roku na ministrze ciąży kredyt.

Dużo bogatsze i znacznie bardziej zróżnicowane oszczędności ma minister finansów Jacek Rostowski - 39 tysięcy złotych, 50 tysięcy euro, 41 tysięcy funtów oraz 855 tysięcy forintów. Minister zadeklarował również trzy domy, w tym jeden, który jest własnością żony i jeden we współwłasności, a także 5 mieszkań - w tym trzy własne, jedno żony i jedno we współwłasności.

Bogata jest kolekcja pojazdów ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Ma on do dyspozycji 8-letniego Jeepa Liberty i Volkswagena Golfa oraz 5-letniego Volkswagena Phaetona. Ma także motocykl MW-650. Żadnego pojazdu nie ma natomiast minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Zdecydowanie najłatwiej odczytać wydrukowane oświadczenia minister nauki Barbary Kudryckiej czy ministra finansów Jacka Rostowskiego. Dużo gorzej wygląda niemal nieczytelne pismo minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

(IAR)
Tagi:pensje, tusk

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Ujawniono zarobki premiera i ministrów

starsza pani / 87.207.35.* / 2012-02-21 14:20
Panie premierze -a moja wyplata miesięczna-emerytury wynosi-676,32 zł. I co mam powiedzieć?
Astro / 2012-02-21 15:05
Pana premiera nie interesują takie przyziemne rzeczy jak dobro obwyateli, On jest stworzony do wyższych celów, do władzy nad całym światem...wszak taka kwota jaką zarabia prawie mu nie wystarcza, wyprawy do Peru czy do Chin wszak dużo kosztują!!

Re: Ujawniono zarobki premiera i ministrów

Yanekkk / 195.116.98.* / 2009-07-31 13:33
Według mnie zarabiają za mało.Prezydent i premier kraju należącego do UE powinni otrzymywac godne wynagrodzenie
...
www.tnij.org/snot2009
maruda2 / 2009-08-02 05:29
za to jak wywiązują się z tego co zapowiadali, a dlatego wygrali wybory to raczej powinni dopłacać a nie dostawać pieniądze

Przypominam sobie oświadczenia posłanki Samoobrony Renaty Beger

esu / 87.105.160.* / 2009-07-30 17:48
Zanim je wypełniła pewnie tygodniami ćwiczyła bazgranie jak kura pazurem, a i tak wyszło, że miała do splacenia ponad 0,5 melona kredytów. Ale dopłaty z Unii pewnie już ją wyleczyły z długów jak wszystkich posłów Samoobrony i nie tylko, którzy uwłaszczyli się w tym czasie. Za to ma jeszcze do odsiedzenia wyrok za fałszowanie podpisów - 2 lata przejdzie jak z bicza strzelił - a po wyjsciu z więzienia czeka na nią mająteczek wart parę lat temu 2,5 mln. U nas to jest dopiero kraj ludzi sukcesu.
kon wyscigowy / 89.75.131.* / 2009-08-01 16:48
to Renata dostala do odsiadki ,nie do wiary ,znajda jej chorobe ktora wyklucza pier.... moze nawet swinska grype i bedzie git no no ale jaja a co do majateczku to zje go kryzys i to jest piękne

Re: Ujawniono zarobki premiera i ministrów

Derik / 2009-05-18 15:16

Niektórzy ministrowie zadeklarowali nad wyraz skromne oszczędności. W przypadku ministra Michała Boni jest to 100 dolarów i 100 EURO. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zaoszczędził 2 tysiące złotych i 200 dolarów. Nie ma też domu ani mieszkania, podobnie jak minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Banda nieudaczników i nierobów ! Jeżeli ktoś zajmuje takie stanowisko i ma takie oszcędości to albo jest alkoholikiem i przepija pensje, albo jest ostatnią łajzą i nie nadaje się na takie stanowisko !!!
kon wyscigowy / 89.75.131.* / 2009-08-01 16:53
dlaczego? oni napisali ze nie maja w Polsce! a moze nasze milaski wiedza ze czs sie konczy i przelaly kaske gdzies gdzie nie mozna tego skontrolować????????

Re: Ujawniono zarobki premiera i ministrów

Mirosław-senior / 83.9.176.* / 2009-05-16 17:33
Jak na tych nieudaczników to stanowczo za dużo. A pan Boni i pan Czuma pracują tylko za wyżywienie że tylko im na papierosy zostało, a może odkładają na czarną godzinę w RAJU PODATKOWYM.

Skromne pieniądze jak za odpowiedzialność, którą się ponosi

a320 / 83.4.92.* / 2009-05-16 15:24
będąc premierem
maruda2 / 2009-08-02 05:15
A za co to niby się odpowiada ??? , przynajmniej widać dlaczego nie zniesiono podatku belki od lokat,a obniżono progi podatkowe - władza dba o swoje interesy .
taki tam / 87.205.64.* / 2009-05-17 08:57
A jaką odpowiedzialność ponosi premier? Ze go nie wybiorą drugi raz?
Gdyby ponosili rzeczywistą odpowiedzialność, wtedy wysokie zarobki byłyby uzasadnione. Przy takiej odpowiedzialności premier mógłby spokojnie zarabiać dwa tysiące złotych, napsułby tyle samo.
Politycy się tłumaczą, że przy niższych zarobkach łatwiej byłoby go skorumpować. Czyżby rzeczywiście??? Z czego wynika takie przekonanie? Z subiektywnego poczucia własnej podatności na korupcję, czy z czegoś jeszcze innego?
Natter / 2009-05-16 15:36 / Tysiącznik na forum
Wstyd bo tyle samo zarabiają szefowie związków zawodowych w KGHM

Re: Ujawniono zarobki premiera i ministrów

JAW / 87.206.57.* / 2009-05-16 14:45
40 tys dla Tuska za bycie posłem czyli w jego przypadku za nieuczestniczenie w pracach Sejmu to fantastyczna fucha. Też chciałbym co miesiąc kasować 3300 złotych za nie robienie niczego
A min Rostowski widać czmu nie ma czasu na myślenie o finansach państwa skoro musi liczyć własne w kilku walutach i dbać o parę nieruchomości Brakuje tu natomiast dochodów mister Pawlaka. Ciekawe ile dostaje z siucht OSP i podejrzanej giełdy rolnej?
Dr.Maybach / 93.220.89.* / 2013-03-30 13:10
Przecież nic nie stoi na przeszkodzie abyś został nic nierobiącym posłem czy premierem? Wystarcza stanąć do wyborów i je wygrać.Tylko kto wybierze bezmyślnego durnia?
studenciak_wwa / 95.49.121.* / 2009-05-16 15:21
Nie bądź taki zazdrośnik :)
Nie zarabiają jakiejś super kasy. Więcej zarobią po kadencji kiedy jest czas na spłatę "długów" przez ludzi którym coś załatwili w czasie kadencji.
Te 3300 to mu płacimy za jego pracę w kampanii wyborczej, zasłużył sobie , wiesz ile rąk musiał uścisnąć? Albo szczerzyć się?
A Rostowski bardzo rozsądne oszczędności, widać że się zna.
Dywersyfikacja ;)

Nie wygląda, żeby Tusk pracował 4-5 razy wydajniej ode mnie.

ottt / 2009-05-16 13:55 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Chyba, że w psuciu innym życia.
maruda2 / 2009-08-02 05:20
Całkiem dobra kasa za jak za obietnice wyborcze.
O.Bismarck / 212.33.72.* / 2009-05-16 16:14
ty zawistny mlonie - skończ pier##lić
koprowy las / 84.38.26.* / 2009-05-17 10:04
A czego można zazdrościć temu gamoniowi? Sztuki uwodzenia osłów?
Fox / 94.254.236.* / 2009-05-16 14:16
Nie wiem po co ten news, każdy człowiek pracuje i zarabia ?!?
sokol / 2009-05-16 16:21
Co - chcielibyście żeby krajem rządzili nieudacznicy, którzy niczego w życiu się nie dorobili i niczego nie mają?
mir67 / 87.206.116.* / 2009-05-16 18:22
a niby rzada nami udacznicy ?
niby czego takiego dorobił sie her donald duck poza polityka ?
ottt / 2009-05-17 21:36 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dorobił się: tytułu słońca Peru a stoczniowcy przypomnieli mu, czym zajmował się, gdy oni lali się z milicją: roznosił posiłki - ale jak cwanie, bo nie przekraczając bramy soczni.
06:08 [link spons.]
Rząd tworzy bezrobocie, a potem z nim walczy 2014-04-23 06:00
Rząd tworzy bezrobocie, a potem z nim walczy
Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha, krytykuje Wieloletni Plan Finansowy Państwa.
Minister Bieńkowska ma dreszcze. I żal do ponuraków 2014-04-23 05:59
Minister Bieńkowska ma dreszcze. I żal do ponuraków
Obietnice politycznego hitu okazały się laniem wody - komentuje Bartłomiej Dwornik.
Prognoza cen paliw. To będzie najtańsza majówka od trzech lat 2014-04-22 06:00
Prognoza cen paliw. To będzie najtańsza majówka od trzech lat
Analitycy mają bardzo optymistyczne wieści dla kierowców.
06:59 Dodatkowe 35 miliardów złotych w cztery lata. Resort finansów ma pomysł na podatki
07:00 Za średnią pensję kupimy ponad 7,6 tysiąca jaj. Święta będą bogate
06:00 Dywidendowego drenażu nie będzie. Rząd odpuści spółkom z GPW
Raport NIK. Nadzór nad budową Stadionu Narodowego niewłaściwy 2014-04-23 09:47
Raport NIK. Nadzór nad budową Stadionu Narodowego niewłaściwy
NIK wystawiła negatywną ocenę działania poszczególnych ministrów sportu i turystyki, którzy odpowiadali za realizację budowy Stadionu Narodowego.
09:42 Dwudniowe posiedzenie Sejmu. W programie m.in. projekt ustawy o mniejszościach narodowych
09:21 Gospodarka Polski. Moody's: PKB wzrośnie o 2,9 proc.
08:18 Błaszczak: uchwała Sejmu tylko jednogłośnie
07:16 Zmiany ordynacji podatkowej. Państwo ma ufać obywatelom
Powiązane tagi