Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Afera LFO. Wiesław Kaczmarek uniewinniony

Afera LFO. Wiesław Kaczmarek uniewinniony

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Wyrok wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Spółka LFO, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 roku na budowę fabryki kredyt w wysokości 32 mln dolarów, a gwarancji udzielił ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Spółka dostała 32 mln dolarów pożyczki, z czego wykorzystała 21 mln. Zamiast fabryki wybudowano jednak tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła.Kaczmarek został w 2005 r. oskarżony przez tarnobrzeską prokuraturę, że jako minister gospodarki w rządzie Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu LFO poręczenia Skarbu Państwa, mimo braku podstaw co do jego celowości. Groziło mu do 5 lat więzienia. W procesie, który zaczął się w październiku 2006 r., nie przyznawał się do zarzutu.

Prokurator wnosił dla niego o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 50 tys. grzywny i 5 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji. Podsądny i jego obrona chcieli uniewinnienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Na wyznaczenie terminu procesu czekają główni oskarżeni w aferze LFO: Zygmunt N. (jest w areszcie od wydania go Polsce przez Wielką Brytanię w 2007 r.) oraz Włodzimierz W. Trwa już zaś proces oskarżonej w sprawie poręczenia dla LFO byłej wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner, obecnie członka Rady Polityki Pieniężnej.

wasilewska-trenkner, mielec, kaczmarek, afera, cimoszewicz, lfo, osocze, wiesław kaczmarek, halina wasilewska-trenkner, włodzimierz cimoszewicz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2009-04-24 07:46 Tysiącznik na forum
Prawo zawsze było, jest i będzie dla "małych". Niezależnie od systemu władzy! Niesprawiedliwe? - a kto powiedział, że ma być inaczej? Raj na ziemi już był. Podobno...
Ob-Server
83.5.248.* 2009-04-24 00:09
A u mnie upomnieli się o brak opłaty parkingowej z przed 6 lat, a sobie przydzielają wysokie premie, a straż miejska kupiła gadżety reklamowe za 100 tysięcy, a nikt nie rozliczył afery mostowej w Stolicy, afer z aneksami podpisywanymi na wykonanie małej obwodnicy tj, al. Prymasa, co z basenami na Warszawiance (110 mln wydanych z budżetu Warszawy i jakaś fundacja się na tym uwłaszczyła), co z rozliczeniem tunelu pod Wisłostradą? Tunel za sto-kilkadziesiąt milionów i 3 pasy ruchu w każdą stronę z prędkością 50km/h. A miało być tak pięknie!>
2009-04-23 13:30 Tysiącznik na forum
Opinie Kaczmarka wogóle nie miały żadnego znaczenia dla nikogo.
Zatem ja, jako podatnik i PRACODAWCA ministra (czyli sługi) Kaczmarka, stanowczo ŻĄDAM, żeby zwrócił pieniądze które brał jako minister!
Bo skoro o niczym nie decydował i nic ne robił, to ZA CO BRAŁ MINISTERIALNE WYNAGRODZNIE???
Zobacz więcej komentarzy (6)