Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Armia stworzy Narodowe Siły Rezerwy

Fot. MON/isaf.wp.mil.pl

Sztab Generalny Wojska Polskiego szykuje się do kolejnego zadania - utworzenia Narodowych Sił Rezerwowych. Będzie to zupełnie nowa służba, złożona wyłącznie z ochotników.

Sztab Generalny przygotowuje się do tego zadania już od wielu miesięcy. W połowie roku rozpocznie się nabór do NSR i do końca 2010 armia ma dysponować 10 tysiącąmi żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Będzie wtedy w sumie 110 tysięcy żołnierzy w służbie czynnej.

Osoby wchodzące w skład NSR będą miały obowiązek raz w roku szkolić się przez miesiąc. Wojsko za ten czas będzie wypłacane uposażenie, takie jak każdemu żołnierzowi zawodowemu. Wypłata żołdu ma zrekompensować to, że w czasie szkolenia żołnierz NSR nie będzie mógł pracować. Rekompensatę będzie też dostawał pracodawca.

ZOBACZ TAKŻE: Armia ma strategię na Afganistan
Za nabór do Narodowych Sił Rezerwowych będą odpowiadać dowódcy poszczególnych jednostek, którzy dostali ze Sztabu Generalnego limity przyjęć na poszczególne stanowiska.

MON chce w NSR zatrudnić przede wszystkim fachowców - takich jak informatycy czy inżynierowie. Żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych będzie podpisywał z armią kontrakt. Na co dzień będzie wykonywał swoją pracę, a jeśli zajdzie potrzeba, to zostanie wezwany do konkretnej jednostki.

Zgodnie z planami w tym roku ma odbyć się pierwsza część naboru do NSR - 10 tysięcy osób, a w roku 2011 wojsko ma znaleźć kolejnych 10 tysięcy ochotników.

Raport Money.pl
10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej
Minęła 10 rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W tym czasie polskie wojsko zostało odchudzone o blisko 40 proc. Jeden żołnierz kosztuje nas jednak prawie trzy razy więcej niż w 1999 roku.

Czytaj w Money.pl
rezerwa, armia, wojsko, polskie, narodowe siły rezerwy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Olo334
188.117.134.* 2011-08-17 20:17
czyim kosztem???

http://samorzad.infor.pl/forum/5088,stszer-a-jego-przyszla-szansa-na-emeryture-wojskowa-po-15-latach.html
Panek Kabanek
81.190.170.* 2011-06-07 14:41
Co do nsr to odwaliłem Sp 4 miechy skończyłem z nagrodą za wyniki,odwaliłem ćwiczenia rotacyjne i dziś zdałem egzamin na żołnierza zawodowego w jednostce w której jest 250wolnych etatów na koniec wyszedł do nas pan mjr i powiedział:)---------Przykro mi ale etatów nie mogę wam przydzielić:) Może tak za 2-3 miesiące a przypominam ze SP skończyłem 4 miesiace temu;/ Ludzie nie ma szans na zawodostwo po NSR nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!! A za te bajery to powinno się KLicha itp powybijać!!!!!!!! Nie dajcie się w to wciągnąć! Było jedno wcielenie NSR do armii zawodowej w celach pokazowych i narazie jest to koniec. Dziękuje:)
fischer15
88.156.116.* 2011-03-09 17:12
Panowie przykro mi że licytujecie się na rodzaje jednostek . obojętnie ile ma wart jaki rodzaj jednostki ,przychodzi rozkaz i wszyscy idą w bój , a praktyka zweryfikuje kto ma jakie umiejętności [może się okazać że ten co gra na plejstejszyn dzień cały ma większe jaja od tego co rzekomo ćwiczy sztuki walki w desancie] . A co do kucharzy w armi TO PODSTAWA I ELITA ARMI .
Zobacz więcej komentarzy (62)