Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bahrajn: Król znosi stan wyjątkowy

Bahrajn: Król znosi stan wyjątkowy

Fot. PAP/EPA
Król Bahrajnu, szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa, zarządził zniesienie 1 czerwca stanu wyjątkowego w kraju. Stan wyjątkowy wprowadzono w połowie marca dla stłumienia protestów w królestwie rządzonym przez sunnicką mniejszość.

Informację o nowym dekrecie królewskim ogłoszono w dniu, gdy przed sądem stanęło 21 przedstawicieli opozycji, głównie aktywistów szyickich, oskarżanych o próbę obalenia monarchii.

Bahrajńska państwowa agencja informacyjna podała, że podsądni są oskarżeni o udział w próbie obalenia rządu i pozostawanie w kontakcie z organizacją terrorystyczną pracującą dla obcego państwa. Stanęli przed specjalnym sądem utworzonym na mocy dekretu o stanie wyjątkowym.

Co najmniej 30 osób zginęło od chwili, gdy szyicka większość rozpoczęła w lutym antyrządowe protesty w Bahrajnie. Opozycja domagała się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chciała też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących ok. 70 proc. ludności.

Władze Bahrajnu oskarżają o zorganizowanie protestów szyicki Iran oraz libańskie ugrupowanie Hezbollah.

Czytaj w Money.pl
Nad Zatoką Perską widmo nowych rebelii
Władze Bahrajnu zamknęły opozycyjna gazetę. W Omanie zwolniono 57 więźniów.
Kuwejt przywróci pokój w Bahrajnie?
Szyici chcą, by Kuwejt został mediatorem między nimi a rządem.
Bahrajn - ostro wobec opozycji. Są aresztowania
Władze Bahrajnu jako powód uwięzienia podały kontakty z obcymi państwami i nawoływanie do przewrotu.
zamieszki, rebelia, bahrajn, godzina policyjna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie