Notowania

wojna w syrii
25.09.2012 18:56

Barack Obama ostrzega Syrię i grozi Iranowi

Prezydent USA wypomniał muzułmańskim demonstrantom, że jeśli protestują przeciw obrażaniu swojej religii, powinni także zabrać głos przeciwko prześladowaniu chrześcijan i Żydów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prawie całe swoje przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA Barack Obama poświęcił napiętej sytuacji w świecie muzułmańskim w związku z protestami antyamerykańskimi, kryzysem w Syrii i konfliktem z Iranem na tle jego programu nuklearnego.

W dzisiejszym przemówieniu prezydent USA wypomniał muzułmańskim demonstrantom, że jeśli protestują przeciw obrażaniu swojej religii, powinni także zabrać głos przeciwko dyskryminacji oraz prześladowaniu chrześcijan i Żydów w niektórych krajach islamu.

Mówił, że antyislamski film, który wywołał protesty w krajach muzułmańskich, _ jest obraźliwy nie tylko dla muzułmanów, ale i dla Ameryki _. Stwierdził, że żadne treści _ nie usprawiedliwiają bezmyślnej przemocy _.

Obama stanowczo potępił też atak na konsulat USA w Bengazi w reakcji na ten film. Prezydent nazwał _ atakiem na Amerykę _ zajścia w Bengazi, w których zginął 11 września ambasador USA w Libii. Szef państwa zaznaczył, że jego zdaniem islamistyczne i antyamerykańskie tendencje reprezentują mniejszościowy nurt na fali rewolucji w krajach arabskich.

Położył nacisk na sukcesy arabskiej wiosny, mówiąc o przeprowadzanych tam wolnych wyborach, i przypomniał o demokratycznych przemianach w innych regionach świata, np. w Birmie i krajach czarnej Afryki. Prezydent powtórzył również znane stanowisko USA wobec napięć w stosunkach z Iranem, kryzysu w Syrii i konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Przypominając, że Iran wspiera dyktatorski reżim w Syrii i sponsoruje terrorystów, w zawoalowany sposób ostrzegł Teheran, że USA mogą nie ograniczyć się do dyplomacji, aby pokrzyżować jego plany atomowe._ - Ameryka pragnie rozwiązać rozbieżności z Iranem poprzez dyplomację, ale czas na to nie jest nieograniczony _ - powiedział.

Dodał, że Iran uzbrojony w broń atomową _ może wywołać nuklearny wyścig zbrojeń _ na Bliskim Wschodzie, i podkreślił, że _ nuklearny Iran nie jest wyzwaniem, z którym można sobie poradzić przez politykę powstrzymywania (ang. containment) _.

Chodzi tu o politykę prowadzoną w okresie zimnej wojny - powstrzymywania przed ekspansją metodami dyplomatycznymi uzbrojonego w broń nuklearną ZSRR.

Obama ponownie oświadczył, że _ reżim Baszara el-Asada w Syrii musi się skończyć _, ale nie przedstawił nowych inicjatyw, które miałyby przybliżyć osiągnięcie tego celu.

Potwierdził też poparcie USA dla rozwiązania konfliktu bliskowschodniego przez powstanie niepodległego państwa palestyńskiego i zagwarantowanie przez to państwo bezpieczeństwa Izraelowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Proszą Irak by przeszkodził w dostawie broni Wiceprezydent USA Joe Biden interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego.
Google nie odpowie za antyislamski film Garcia wczoraj wniosła pozew cywilny przeciwko koncernowi Google i należącemu do niego serwisowi YouTube, w którym umieszczono fragmenty _ Niewinności muzułmanów _.
Boją się o swoich pracowników. Grozi im... Nagranie, rozpowszechnione w sieci, pokazuje Mahometa jako kobieciarza. Wywołało wściekłość w świecie muzułmańskim.
Tagi: wojna w syrii, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz