Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Barroso: Turcja ma przed sobą długą drogę do UE

Barroso: Turcja ma przed sobą długą drogę do UE

Fot. PAP/ EPA
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że Turcja, którą uważa za kraj w budowie, ma przed sobą długą drogę w procesie dochodzenia do członkostwa UE.

Wśród dziedzin, w których Unia Europejska domaga się od Turcji przeprowadzenia reform, wymienił wolność słowa, prawa kobiet, prawa związków zawodowych oraz swobody kulturalne i religijne.

Podczas konferencji prasowej, na której wystąpił razem z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem, Barroso wyjaśnił, że celem jego podróży do Ankary było przyspieszenie procesu reform, które mają przygotować Turcję do wejścia do Unii Europejskiej.

- Jest to wspólnym celem krajów Unii i rządu tureckiego - zapewnił przewodniczący KE.

Barroso podkreślił, że jest zadowolony, iż Turcja jest krajem w pełni zaangażowanym w budowanie swej przyszłości. - Pozostaje jednak wiele rzeczy do zrobienia, a Turcja ma przed sobą długą drogę do przejścia, zanim przystąpi do UE.

Wśród reform już przeprowadzonych dla dobra obywateli i poprawiających wizerunek Turcji w Europie Barroso wymienił zniesienie kary śmierci.

Premier Erdogan zapewnił na konferencji prasowej, że Turcja nie odstąpi od celu, jakim jest pełnoprawne członkostwo w Unii Europejskiej.

ue, unia europejska, barroso, turcja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie