Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będzie nowe państwo? Wyniki 14 lutego

Będzie nowe państwo? Wyniki 14 lutego

Fot. PAP/EPA
Referendum w sprawie niepodległości południowego Sudanu zakończone. Frekwencję szacuje się nawet na 90 proc. Pierwsze wyniki są jednak oczekiwane dopiero w lutym. Sondaże sugerują, że wyborcy zdecydowanie opowiedzieli się za niepodległością Południa.

- Referendum przebiegło spokojnie - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Dżubie przewodniczący komisji referendalnej południowego Sudanu prof. Mohammed Ibrahim Khali.

W wojnie domowej między arabską północą a afrykańskim południem Sudanu, która trwała 22 lata, zginęło ponad 1,5 mln ludzi.

Referendum, które rozpoczęło się 9 stycznia, jest wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku, podpisanych przez rząd Sudanu i rządzący na południu kraju Ruch Wyzwolenia Sudańczyków SPLM.

Liczenie głosów zakończy się 31 stycznia. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 14 lutego w Chartumie. Jeśli większość spośród 3,9 mln głosujących wybrała kartę z rysunkiem jednej dłoni, co oznacza głos popierający niepodległość Południa, południowy Sudan będzie sto dziewięćdziesiątym siódmym państwem na mapie świata.

Czytaj w Money.pl
Chrześcijanie decydują o separacji w Sudanie
W Sudanie trwa referendum decydujące o podziale kraju. Obama: To historyczne głosowanie.
W Afryce pojawi się nowe państwo?
Chrześcijańskie południe Sudanu może oderwać się od muzułmańskiej północy.
referendum, niepodległość, sudan, sudan południowy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
djey
109.78.73.* 2011-01-16 13:08
nowy kraj stara bieda kogo to obchodzi..