Notowania

prawo na białorusi
05.09.2012 10:26

Białoruś: Dzieci nie mogą same chodzić nocą po ulicach

Jak podkreślił przedstawiciel MSW, nie jest to godzina policyjna, tylko ograniczenie mające chronić dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/Flickr)

Na Białorusi dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia nie mogą chodzić po ulicach od godziny 23 do godziny 6 bez opieki osoby dorosłej. Przepisy tej treści weszły dzisiaj w życie.

_ - Dziecko może przebywać poza domem późną porą, ale z osobą pełnoletnią - rodzicami, dorosłymi braćmi czy siostrami, znajomymi. Najważniejsze, żeby rodzice wiedzieli, gdzie i z kim przebywają ich dzieci _ - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, cytowany przez oficjalną agencję BiełTA.

Jak podkreślił przedstawiciel MSW, nie jest to godzina policyjna, tylko ograniczenie mające chronić dzieci, gdyż osoby w młodym wieku są najbardziej podatne na złe wpływy.

W razie spotkania na ulicy osoby poniżej 16. roku życia bez opieki milicjant nie będzie go zatrzymywać, gdyż zgodnie z nowymi przepisami wykroczenia dopuścili się jego rodzice.

_ - (Milicjanci) zadzwonią do rodziców i zapytają o przyczynę, dla której dziecko jest samo. Rodzice będą mogli przyjechać w ciągu trzech godzin. W przeciwnym razie dziecko zostanie zawiezione do schroniska _ - oznajmił przedstawiciel MSW.

Rodzicom będzie grozić kara w postaci ostrzeżenia lub grzywny do 200 tys. rubli (80 zł). Jeśli w ciągu roku sytuacja się powtórzy, grzywna będzie mogła wynosić do 500 tys. rubli (200 zł).

Milicja będzie też miała prawo zatrzymywać na ulicy dziecko z osobą pełnoletnią i pytać, dlaczego mimo późnej pory jest ono poza domem. - _ Dziecku może towarzyszyć babcia, dziadek, a nawet osoby postronne, ale muszą mieć ze sobą pisemne zaświadczenie od rodziców, że przekazują im swoje dziecko _ - powiedziała dziennikowi _ Komsomolskaja Prawda w Biełorussii _ przedstawicielka inspekcji ds. nieletnich Wolha Zujkiewicz. Jeśli dziecko będzie szło ulicą z pijanymi rodzicami, milicja będzie miała prawo zabrać ich na komisariat.

Według danych MSW, w ciągu pierwszego półrocza tego roku ofiarą przestępstw padło na Białorusi około 2 tys. nieletnich. Około 40 proc. wykroczeń popełnianych przez osoby do 18. roku życia przypada na późny wieczór lub noc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rząd uczy o protestach w Białorusi Autor - pułkownik rezerwy Wiaczasłau Warłamau - tytułuje fragment podręcznika dotyczący protestów oraz późniejszych wydarzeń: _ Przeciwdziałanie agresji informacyjno-psychologicznej. _
Tak Mińsk ogranicza start opozycji w wyborach Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania kandydatury lidera ruchu _ O Wolność _ w wyborach parlamentarnych.
Złapali białoruskiego przestępcę. Wysadził... Polscy policjanci zatrzymali Białorusina, który był poszukiwany w związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w fabryce w białoruskim Pińsku w październiku 2010 roku.
Tagi: prawo na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz