Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Biegun Północny powinien należeć do Danii" [WIDEO]

"Biegun Północny powinien należeć do Danii"

Fot. Jacob Botter/CC/Flickr

- Biegun Północny powinien należeć do Danii - uważa Ron McNab naukowiec z kanadyjskiego Państwowego Instytutu Geologicznego.

Twierdzenie to opiera na wynikach badań szelfu kontynentalnego w rejonie Bieguna. Wynika z nich, że jest on częścią szelfu grenlandzkiego, a Grenlandia należy do Danii.

O prawa do Bieguna Północnego ubiegają się Dania, Norwegia, Kanada, Stany Zjednoczone i Rosja. Jednym z powodów tych zabiegów jest fakt, iż prawdopodobnie w rejonie bieguna znajdują się ogromne zasoby ropy i gazu.

Wszystkie zainteresowane państwa uzgodniły, że kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na forum ONZ. Rozstrzygnięcie to poprzedzi konferencja, którą Duńczycy organizują w maju na Grenlandii.

ZOBACZ REPORTAŻ CBS O TYM,  ŻE LÓD NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM MOŻE STOPNIEĆ CAŁKOWICIE (ang.):

 

ZOBACZ TAKŻE:

rosja, dania, kanada, arktyka, biegun, antraktyda
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
777c
149.254.217.* 2009-03-13 23:53
Tak a Kamczatka albo Madagaskar powinny należeć do Polski żeby móc zsyłać tam Tusko-matołków i Kaczyńsko-Rydzykowo-moherowczyków oraz Socjal-dupo-komuszko-włazów oraz tych niedouczonych i cepów z dyplomami co głosują na takich.
issael
94.254.129.* 2009-03-13 19:36
i co zntego ze ten czy tamten sobie cos powie,

terytoria północne beda nalezały do rosji (najprawdopodobniej) przynajmniej w przewazajacej swojej czesci, pozostała czesc do usa i odrobina do kanady, reszta obędzie sie smakiem,
to jest najprawdopodobniejszy scenariusz,
oczywiscie będzie przy tym duzo piany, pieniacze ze wszystkich stro swiata beda w ataku, tyle tylko ze , bedzie to bez wiekszego znaczenia,
własciwie , to terytoria północne juz zostały podzielone, cała reszta to igrzyska, bardzo potrzebne do utrzymania plebsu we własciwym miejscu,
no chyba ze bedzie inaczej , ale wtedy to tylko wojna i to nie zimna ale gorąca.
2009-03-13 18:22 -
A Księżyc to jest Polski bo pierwszy na nim był Twardowski a i było dwóch takich co go ukradli ale im zwiał. ;-)
Zobacz więcej komentarzy (8)