Notowania

arktyka
13.03.2009 13:00

"Biegun Północny powinien należeć do Danii"

Kanadyjski naukowiec opiera na wynikach badań szelfu kontynentalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacob Botter/CC/Flickr)

*-_ Biegun Północny powinien należeć do Danii _- uważa Ron McNab naukowiec z kanadyjskiego Państwowego Instytutu Geologicznego. *

Twierdzenie to opiera na wynikach badań szelfu kontynentalnego w rejonie Bieguna. Wynika z nich, że jest on częścią szelfu grenlandzkiego, a Grenlandia należy do Danii.

O prawa do Bieguna Północnego ubiegają się Dania, Norwegia, Kanada, Stany Zjednoczone i Rosja. Jednym z powodów tych zabiegów jest fakt, iż prawdopodobnie w rejonie bieguna znajdują się ogromne zasoby ropy i gazu.

Wszystkie zainteresowane państwa uzgodniły, że kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na forum ONZ. Rozstrzygnięcie to poprzedzi konferencja, którą Duńczycy organizują w maju na Grenlandii.

ZOBACZ REPORTAŻ CBS O TYM,  ŻE LÓD NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM MOŻE STOPNIEĆ CAŁKOWICIE (ang.):

 

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Dania odrzuca rosyjskie i kanadyjskie roszczenia do Arktyki ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/dania;odrzuca;rosyjskie;i;kanadyjskie;roszczenia;do;arktyki,71,0,259399.html )
* [ Dania podbija Arktykę ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/dania;podbija;arktyke,91,0,259163.html )
* [ Rosja: Koniec misji pod biegunem północnym ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rosja;koniec;misji;pod;biegunem;polnocnym,37,0,258085.html )
Tagi: arktyka, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz