Broń chemiczną z Syrii wywiozą Dania i Norwegia

Broń chemiczną z Syrii wywiozą Dania i Norwegia

Fot. PAP/EPA

Syryjskie zapasy broni chemicznej z ogarniętego wojną kraju zostaną wywiezione przez siły zbrojne Danii i Norwegii. O planowanej operacji poinformowano równocześnie w Kopenhadze i w Oslo we wspólnych komunikatach obu ministerstw spraw zagranicznych. Akcja ta może zostać przeprowadzona jeszcze przed końcem roku.

Z kolei we wspólnym oświadczeniu duńskiego ministra obrony Nicolai'a Wammena i jego norweskiej koleżanki minister Ine Eriksen Söreide napisano, że oba kraje są gotowe do wywiezienia bojowych środków chemicznych z Syrii. Zdaniem ministrów, operacja ta będzie znakomitym przykładem współpracy państw nordyckich. Nie podano, dokąd syryjska broń ma zostać przewieziona.

Przewidywany duński wkład w akcję ma wynieść 300 wojskowych oraz 19 osobowy zespół sił specjalnych ochraniający specjalistów ONZ. Ponadto dwa statki do przewozu kontenerów z bronią chemiczną i zapasami chemikaliów oraz co najmniej jedną fregatę eskortującą transport. Ma być też użyty duński samolot transportowy typu Herkules C-130J, stacjonujący na Cyprze.

Wkład Norwegii w tę operację poza jedna fregatą nie jest jeszcze znany.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy nie będą mediatorem w Syrii
Szef niemieckiej dyplomacji stwierdził, że najodpowiedniejsze w celu rozwiązania konfliktu w Syrii, są konferencja w Genewie i rozmowy między stronami konfliktu, a nie mediacja poszczególnych krajów.
Inspektorzy ONZ rozpoczęli misję w Syrii
Zadanie zespołu jest poważne; eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu.
Arsenał w Syrii wcale nie taki groźny
Cały syryjski arsenał chemiczny może zostać zniszczony w ciągu około dziewięciu miesięcy.
norwegia, dania, wojskowi
IAR
Czytaj także
Polecane galerie