Notowania

wybory w usa
02.04.2012 18:41

Brzeziński krytykuje Romneya

Profesor Brzeziński skrytykował dyplomatyczne kwalifikacje Romneya.

Podziel się
Dodaj komentarz
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)

*Prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej (GOP) na prezydenta USA Mitt Romney (na zdj.) nie orientuje się dobrze w polityce zagranicznej - to opinia Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera (1977-1981). *

Profesor Brzeziński skrytykował kwalifikacje Romneya w wywiadzie dla nadanego w czasie weekendu programu Telewizji Bloomberga _ Political Capital with Al Hunt _.

_ Jeżeli mamy potraktować poważnie to, co (Romney) mówi w czasie swej kampanii wyborczej, mamy wszelkie powody do zmartwienia. Prawdopodobnie podpisuje się on pod koncepcjami swego republikańskiego poprzednika _ - powiedział Brzeziński, związany obecnie z waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Politolog przypomniał, że Romney otacza się doradcami ds. polityki międzynarodowej z poprzedniej administracji prezydenta George'a W. Busha. Są to eksperci, którzy zalecili inwazję na Irak pod fałszywymi pretekstami, jakoby ówczesny dyktator iracki Saddam Husajn gromadził broń masowego rażenia i miał kontakty z Al-Kaidą.

W ekipie neokonserwatywnych doradców Romneya jest m.in. Robert Joseph, który jako doradca Busha w Białym Domu przygotował ekspertyzę, w której oskarżono Saddama o rzekome próby pozyskania broni atomowej.

Brzeziński skrytykował także wypowiedzi Romneya na temat Iranu. Zdaniem politologa są one _ tak nonszalanckie, a jednocześnie tak wojownicze, że trzeba się zastanowić czy będzie on czuł się związany swoją retoryką _. W swej kampanii Romney powtarza, że jako prezydent nie dopuści do uzbrojenia się Iranu w broń nuklearną, sugerując, że użyje w tym celu siły.

Komentatorzy krytykowali także ostatnią wypowiedź Romneya na temat Rosji. Kandydat GOP powiedział, że jest ona _ bezsprzecznie wrogiem geopolitycznym numer jeden Ameryki _.

Zdaniem Brzezińskiego, jeżeli Hillary Clinton ustąpi - jak zapowiada - ze stanowiska sekretarza stanu w ewentualnej drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy, jej najlepszym następcą byłby senator John Kerry, były kandydat Demokratów na prezydenta w 2004 roku. Jako dobrego kandydata na szefa dyplomacji wymienił on także byłego republikańskiego senatora Chucka Hagela.

Brzeziński znalazł także krytyczne słowa pod adresem prezydenta Obamy, którego od początku popierał. Według profesora, nie wykorzystuje on w pełni swego rozumienia polityki zagranicznej.

Czytaj więcej o kampanii Romney'a
Nabijał się z Obamy. "Były profesor prawa" Według niepełnych jeszcze wyników, otrzymał on 47 procent głosów, podczas gdy jego najgroźniejszy rywal, Rick Santorum - 35 procent.
Czterech milionerów chce pogrążyć Obamę Jeden jest członkiem kontrowersyjnego kościoła, drugi kobieciarzem, trzeci chce legalizować narkotyki i zabronić małżeństw cywilnych, a czwarty nie wierzy w ewolucję.
"Zdegenerowali się i nie zagrażają Obamie" _ Financial Times _ ostro krytykuje kampanię wyborczą konkurentów obecnego prezydenta USA.
Tagi: wybory w usa, romney, usa, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz