Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

Fot. MEDEF/CC/Flickr

Do krakowskiego sądu wpłynął pozew córki Lecha Wałęsy, (na zdjęciu) Anny o ochronę dóbr osobistych przeciwko spółce Arcana, wydawcy książki o Lechu Wałęsie.

Anna Domińska z domu Wałęsa uznała, że książka Pawła Zyzaka Lech Wałęsa. Idea i Historia narusza jej dobro osobiste, jakim jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do osoby ojca, oraz jej poczucie godności osobistej.W uzasadnieniu pozwu Anny Domińskiej, reprezentujący ją adwokat Ryszard Rydiger napisał m.in.: powódka z całą mocą twierdzi, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był obszczymurkiem!!! Zapewnia ona, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był miałki intelektualnie, a wręcz przeciwnie, co pokazuje historia!! Z całą mocą wskazuje na prawomocne orzeczenie Sądu Lustracyjnego, podnosząc, że jej ojciec nigdy nie był PRL- wskim agentem SB, TW Bolek czy też jakimkolwiek innym agentem!!!.

Książka Lech Wałęsa. Idea i historia jest oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika Arcana. Jak podano w książce, została ona wydana przez wydawnictwo Arcana.
W pozwie córka Wałęsy domaga się od spółki Arcana wydrukowania przeprosin za zawarte w książce inwektywy i kłamstwa na temat jej ojca. Wydawca powinien również przeprosić - według jej żądań - za to, że w wydanej książce nie podpisał się swoją prawdziwą nazwą (chodzi o to, że istnieje spółka, a nie wydawnictwo Arcana - red.); i za wszelkie sugestie zawarte w książce, mogące wywołać wrażenie, że osoba Lecha Wałęsy jest osobą niegodną szacunku.

W przeprosinach powinno znaleźć się ponadto stwierdzenie, że wszelkie takie sugestie są nieprawdziwe i obraźliwe i naruszają dobra osobiste Anny Domińskiej, jakimi jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do ojca oraz jej poczucie godności osobistej.

Autorka pozwu domaga się też zakazania wydawcy druku i rozpowszechniania książki w formie redakcyjnej, w jakiej została wydrukowana, oraz sprzedaży komu innemu praw do druku. Chce także, by wydawca zapłacił 20 tys. zł należnego jej za krzywdę i cierpienia moralne zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku.

Córka Lecha Wałęsy prosi też sąd o przyłączenie jej sprawy do pozwu, jaki w tej samej sprawie kilka miesięcy wcześniej złożył do krakowskiego sądu adwokat Ryszard Rydiger, który jest także jej pełnomocnikiem w tej sprawie.

Rydiger pozwał wydawcę, ponieważ stwierdził, że książka obraża jego dobra osobiste, czyli pamięć o symbolu, którym jest dla niego Lech Wałęsa - przywódca ruchu Solidarności, lider niosący wiarę, symbol Polski demokratycznej i niepodległej. Początek procesu w tej sprawie wyznaczono na 20 października.


Płaskoń: Prezydent Kaczyński dla Wałęsy jak Bruner
Pełny tekst pozwu publikuje adwokat Ryszard Rydiger na założonej przez siebie stronie internetowej www.wobronielechawalesy.pl, powołując się na zgodę zainteresowanej i podając jej nazwisko.

- Jestem głęboko przekonany, że prawa dziecka do ochrony jego dóbr osobistych zostaną uznane przez sąd. W uzasadnieniu powołuję się na wyroki sądowe w podobnych sprawach - powiedział mec. Rydiger.

Publikacja tej książki wzbudziła wiele kontrowersji. Autor napisał w niej m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko, sikał do kropielnicy i był nożownikiem z kompleksem Edypa.

Lech Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiedział m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju.

Naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2009-10-20 13:35 Bywalec forum
widocznie corka pana Walesy nie zostala o wszystkim poinformowana przez tatusia Walese.
naturalnie to boli, ale taka jest prawda i nie mozemy uprawiac w stosunku do klamcow polityki milosci.
Kazde klamstwo predzej czy pozniej wyjdzie na jaw, chociazbys dostal nagrode NOBLA - klamales.
Gdzie sa te strony, brakujace z akt TW BOLEK?? Jest czarno na bialym, pan Walesa zwrocil
nie kompletna dokumentacje. Prosze powolac na swiadkow panow CENCKIEWICZA I GONTARCZYKA
z IPN(ktore Tusk by zlikwidowak jak najszybciej) to specjalisci w sprawie TW BOLEK.
A czemu BOLEK tak nienawidzi PIS-U. To BOLEK jest zrodlem tego co teraz mamy w Polsce.
To on wprowadzil zamiast ich odsunac, komuchow dalej do zloba.
To on trzasl portkami przed dekomunizacja swoich towarzyszy.
Dlatego teraz te niedobitki walcza z ABW, IPN, PIS itp. bo oni stoja na strazy prawdy
i niemoga sie pogodzic z dominacja komuny i ich mediow.
wujekdobrarada
213.158.199.* 2009-10-16 22:01
Ha Ha Ha Wałęsa nie był TW Bolkiem :-))))))) - koniowi to mów - a kochać tatusia to nawet powinnaś - nawet tatusia-kapusia
2009-10-16 18:21 Tysiącznik na forum
I słusznie, chamom z PiSuariatu trzeba odpowiadać w ich języku.
Zobacz więcej komentarzy (9)