Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dwa projekty świadczeń - dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych

Dwa projekty świadczeń - dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych

Fot. Adam Guz/Reporter

Dziś ma zostać zaprezentowana rządowi, jutro - sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ustawa o świadczeniach, na które czekają rodzice niepełnosprawnych dzieci protestujący w Sejmie - choć niezgodna z ich oczekiwaniami - w środę trafi do dalszych prac w parlamencie, gdzie dalej może być dopracowywana.

Od maja tego roku rodzice niepełnosprawnych dzieci mieliby otrzymać po 1000 złotych netto, od przyszłego roku 1200 złotych na rękę, a od 2016 roku - świadczenie w docelowej wysokości około 1300 złotych netto, czyli w kwocie odpowiadającej płacy minimalnej. Taka jest propozycja premiera - odrzucona przez protestujących opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Oni domagają się świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości płacy minimalnej, natychmiast.

- Opieka i rehabilitacja jest kosztowna, a nasza praca przy dzieciach - cięższa niż szychta górnika - mówi Wojciech Kalinowski, ojciec 19-letniej Moniki z porażeniem mózgowym. Zaznacza, że tym się różni praca opiekuna takiego dziecka od służby górnika, że ten po 8 godzinach odpoczywa, a rodzice niepełnosprawnych dzieci mają nieustanne obowiązki 24 godziny na dobę.

Rząd jednak stanowiska nie zmienia. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz zapowiada, że rząd ma przesunąć fundusze z budowy dróg lokalnych, aby zapewnić środki na wypłatę świadczeń w proponowanej przez premiera wysokości - najpierw na ten rok.
Projekt oparty na deklaracji premiera, ma trafić bezpośrednio do komisji po to, by prace nad ustawą przyspieszyć, pomijając etap rządowy.

Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski zapowiada, że zmierza od razu wnieść poprawkę wprowadzającą natychmiastowy, a nie stopniowy wzrost świadczenia do kwoty płacy minimalnej.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji przywracającej utracone zasiłki opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Bliscy, nie spełniający ostrego kryterium dochodowego, stracili prawo do świadczeń w lipcu ubiegłego roku, ale Trybunał Konstytucyjny uznał wygaszenie świadczenia za niezgodne z konstytucją. Zasiłki w wysokości 520 złotych mają być przywrócone, a zaległości wypłacone. Nie stanie się to jednak automatycznie, ale na wniosek osoby zainteresowanej. Zgodnie z projektem, z wnioskiem trzeba będzie wystąpić w ciągu czterech miesięcy od wejścia w życie przepisów, w przeciwnym razie świadczenie przepadnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rodzice mówią nie, ale rząd i tak to zmieni
Chodzi o propozycje, aby od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosło z obecnych 820 zł do 1000 zł netto.
"Panie premierze, wstyd". Rodzice żądają więcej pieniędzy
Donald Tusk i rodzice niepełnosprawnych nie dogadali się. Protestujący grożą okupacją sejmowego korytarza do Świąt Wielkanocnych.
PiS przeciwko zabieraniu dzieci biednym
Zmiany w kodeksie rodzinnym mają chronić dzieci przed pochopnym odbieraniem ich z rodzin m.in. w przypadkach, gdy rodzina żyje w biedzie.

zmiany, rząd, ustawa, świadczenia
IAR
Czytaj także
Polecane galerie