Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje

Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Profesor Wnuk-Lipiński był socjologiem, cenionym wykładowcą, autorem wielu publikacji naukowych, organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN (1990-1994) oraz Instytutu Spraw Publicznych (1995-1996), a także pisarzem science fiction.

O śmierci Wnuka-Lipińskiego poinformował dziś prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas, której to uczelni zmarły był honorowym rektorem.

Wnuk-Lipiński urodził się w 1944 w Suchej na Pomorzu. Wywodził się z kaszubskiej rodziny.

Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu, potem był doradcą Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

W latach 1991-1993 był też pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, przez wiele lat przewodniczył radzie naukowej tego instytutu. Wykładał w College of Europe (Bruges-Natolin), zasiadał w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Współtworzył Collegium Civitas, był m.in. prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012.

Był członkiem Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej, dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych oraz stypendystą m.in. Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytetu Notre Dame (USA) oraz Wissenschaft Kolleg w Berlinie.

Koordynował i brał udział w kilkunastu międzynarodowych projektach badawczych dotyczących elit, struktur społecznych oraz przemian demokratycznych. Autor wielu książek, m.in.: After Communism, Demokratyczna rekonstrukcja. Z socjologii radykalnej zmiany społecznej, Values and Radical Social Change, Granice wolności, Świat międzyepoki. Globalizacja - demokracja - państwo narodowe oraz Socjologia życia publicznego.

Był też autorem science-fiction, m.in. napisanej jeszcze w czasach PRL trylogii o Apostezjonie: Wir pamięci, Rozpad połowiczny, Mord założycielski.

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

Na dniach nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukaże się autobiografia Edmunda Wnuka-Lipińskiego Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjątkowo tragiczne święta. 9 osób nie żyje
Najtragiczniejsza była noc z 24 na 25 grudnia, kiedy w czterech pożarach zginęło siedem osób.
Joe Cocker nie żyje. Przegrał walkę z rakiem
Muzyk miał 70 lat, na koncie prawie 40 płyt i nagrodę Grammy.
Wępchnął rowerzystę pod autobus. Są zarzuty
Jak wynika z dotychczasowych relacji prawdopodobnym napastnikiem był 24-latek. Jednak rola każdego z uczestników zostanie określona w toku postępowania, wtedy zostaną postawione zarzuty.
śmierć, edmund wnuk-lipiński, socjolog
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Nowe to dawno zapomniane stare
159.205.136.* 2015-01-04 13:01
Wyraźnie napisał,że walka z władzą wszechwładną bezsensowna jest i należy się przyłączać."Mord założycielski."
teraz się uwolnił
213.158.222.* 2015-01-04 12:46
... przez PIS oczywiście.