Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elektroniczne papierosy też szkodzą

Elektroniczne papierosy też szkodzą

Fot. EPA/PAP

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaprotestowała przeciwko papierosom elektronicznym, które uchodzą za najnowszy środek mający pomóc w rzuceniu palenia. Według WHO zawierają one substancje toksyczne.

WHO wyraziła też oburzenie postępowaniem producentów elektronicznych papierosów, którzy bezprawnie umieścili logo i nazwę organizacji na opakowaniach, w reklamach lub na swoich stronach internetowych, by przekonać kupujących, że jest to produkt zupełnie bezpieczny.Miało to im pomóc w konkurowaniu z lepiej znanymi na rynku plastrami i gumami antynikotynowymi.

- To stuprocentowe kłamstwo, jakoby papierosy elektroniczne miały wyleczyć kogokolwiek z nałogu - powiedział dyrektor departamentu antynikotynowego WHO Douglas Bettcher. WHO wysłało list do producentów tych papierosów, nakazując natychmiastowe wycofanie swojego logo i nazwy z wszelkich materiałów reklamowych.

Wynalezione w 2004 roku w Chinach, elektroniczne papierosy działają na podstawie procesu waporyzacji, w trakcie którego przetworzona i oczyszczona nikotyna z liści tytoniu zostaje w atomizerze skroplona, zamiast być spaloną.

- Od czasu wprowadzenia na rynek tych papierosów, żadne poważne instytucje nie przeprowadziły badań klinicznych bądź toksykologicznych, które udowadniałyby skuteczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia e-papierosa - podsumował Bettcher.

Ostatnio francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że elektroniczne papierosy mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia takie jak glikol propylenowy.

palenie, papieros, nikotyna, who, palacz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
KasiaB570
178.216.109.* 2017-08-23 19:13
Myślę, że i to i to jest tak samo szkodliwe. Różnica jest - e-papierosy nie śmierdzą i są tańsze.
ciekawoscopinii
5.172.247.* 2016-07-07 20:30
Witajcie!
Jestem lekarzem i wszystkich palących i niepalących zachęcam do udziału w badaniu naukowym o E-PAPIEROSACH, opracowanym przez Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ankieta nie jest długa. Będę bardzo wdzięczna za wypełnienie.

https://www.surveymonkey.com/r/Epapierosy
2016-04-29 17:59
A moim zdaniem tradycyjne papierosy i e-papierowy szkodzą tak samo :) Pierwsze i drugie to takie samo dziadostwo.
Zobacz więcej komentarzy (329)