Notowania

bakteria
05.07.2011 19:01

Embargo na egipskie nasiona. Są źródłem epidemii?

Importowana z kraju partia nasion kozieradki może być przyczyną fali zatruć w Niemczech i Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Gathany/public domain/cdc.gov)

Unia Europejska wycofuje ze sprzedaży i zakazuje do 31 października importu pewnych typów nasion z Egiptu, po tym jak stwierdzono związek między nasionami kozieradki z Egiptu a falą zakażeń szczepem EHEC w Europie - poinformowała Komisja Europejska.

Wcześniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informował, że partia nasion kozieradki importowana z Egiptu najprawdopodobniej ma związek z falą zarażeń EHEC we Francji i w Niemczech. Partia ta mogła trafić także do innych krajów.

_ - Opublikowany we wtorek raport skłania nas do wycofania pewnych egipskich nasion z rynku UE oraz wprowadzenia tymczasowego zakazu importowania niektórych nasion i ziaren do produkcji kiełków pochodzących z tego kraju _ - oświadczył w komunikacie unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli._ - Komisja będzie w dalszym ciągu bacznie przyglądać się sytuacji i w razie potrzeby podejmie dodatkowe środki _ - dodano w oświadczeniu.

Wszystkie nasiona kozieradki eksportowane do Europy od 2009 roku przez egipską firmę, zidentyfikowaną jako dostawca zakażonej partii, muszą zostać wycofane, przebadane i zniszczone - poinformowała KE, która nie sprecyzowała, o jaka firmę chodzi.

Według EFSA _ partia nasion kozieradki, wykorzystywanych do produkcji kiełków, sprowadzana z Egiptu przez niemieckiego importera, ma najbardziej prawdopodobny związek _ z falą zarażeń.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło około 50 osób. Po raz pierwszy ostrzeżenie przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu EFSA wydała 29 czerwca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t139372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uwaga;na;ogorki;bakteria;juz;w;austrii,185,0,840889.html) Uwaga na ogórki! Bakteria już w Austrii Potwierdzono dwa przypadki zatruć pokarmowych spowodowanych EHEC - oba u niemieckich turystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grozna;bakteria;z;niemiec;nie;grozi;polsce,39,0,839207.html) Groźna bakteria z Niemiec nie grozi Polsce W Niemczech zaraziło się już 600 osób. Władze ostrzegają przed jedzeniem ogórków, sałaty i pomidorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejna;kobieta;zmarla;na;ehec;bakteria;pochodzi;z;egiptu,97,0,864865.html) Kolejna kobieta zmarła na EHEC. Bakteria pochodzi z Egiptu Do tej pory w wyniku zarażenia tą bakterią zmarło 50 osób. Głównie w Niemczech.
Tagi: bakteria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz