Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
parlament europejski
10.06.2009 18:45

Eurowybory 9 maja?

Aby podnieść frekwencję w eurowyborach, mają być one organizowane w okolicach Święta Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W obliczu historycznie niskiej frekwencji w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - 43,2 proc. - Komisja Europejska (KE) zaproponowała, by już kolejne zorganizować w całej Unii w okolicach 9 maja, czyli Święta Europy. Aby w ten sposób bardziej zmobilizować obywateli do głosowania.

_ Trzeba ułatwić wszystkim obywatelom głosowanie, organizując wybory wokół 9 maja _ - powiedział unijny komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Jacques Barrot.

Przyjęty przez KE dokument poświęcony m.in. promowaniu praw obywateli UE głosi, że udział w wyborach europejskich powinien być _ ułatwiony i zwiększony _.

_ W perspektywie wyborów w 2014 roku należy zastanowić się, jak zachęcić obywateli: trzeba nam ambitnego podejścia na rzecz kampanii wyborczych, które skoncentrują się na prawdziwej debacie europejskiej. Przyczyni się do tego ułatwienie obywatelom wszelkich czynności związanych z głosowaniem i zapisem na listy wyborcze, a także głosowanie w tygodniu, w którym przypada 9 maja _ - głosi dokument.

We wstępnej wersji KE proponowała wręcz, by głosować we wszystkich krajach jednego dnia, _ na przykład 9 maja _. To wniosek z ostatnich wyborów europejskich, które odbyły się w dniach od 4 do 7 czerwca, przy czym w większości krajów, tak jak w Polsce, w niedzielę 7 czerwca.

9 maja 1950 r. Robert Schuman przedstawił wizję _ zorganizowanej _ Europy jako niezbędnego warunku utrzymania pokoju na kontynencie, co uważa się za początek integracji europejskiej. Dlatego 9 maja stał się europejskim symbolem obok euro, flagi i hymnu, stanowiących o politycznej tożsamości UE.

Tagi: parlament europejski, eurowybory, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz