Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ewakuowano 800 osób z terenów zagrożonych powodzią [GALERIA]

Ewakuowano 800 osób z terenów zagrożonych powodzią

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Po intensywnych opadach deszczu na terenie województw m.in. małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego doszło do lokalnych podtopień piwnic, garaży, dróg lokalnych, ulic oraz pól. Ewakuowano mieszkańców z najbardziej zagrożonych powiatów. Do Krakowa w związku z zagrożeniem powodziowym pojedzie dziś premier Donald Tusk. MSWiA przekazało ministrowi rolnictwa 5 mln zł na wykonanie oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych w Polsce.

aktualizacja: godz. 19.45

Ocena ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, które z nich wymagają modernizacji - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Szef MSWiA Jerzy Miller wystąpił do ministra finansów o środki na ten cel już na początku marca br. Miało to związek m.in. z raportem NIK, dotyczącym systemu ochrony przeciwpowodziowej w dwóch województwach - małopolskim i świętokrzyskim.

Kontrolerzy NIK stwierdzili m.in., że samorządy zaniedbują kontrole wałów przeciwpowodziowych, a strumienie, potoki i przydrożne rowy nie są w odpowiedni sposób utrzymywane. Ostrzegli równocześnie, że każda kolejna powódź może spowodować duże straty.

Ocenili także, że w Małopolsce połowa wałów powodziowych nie gwarantuje bezpieczeństwa mieszkańcom, a oba województwa nie mają przemyślanej i realistycznej strategii, ani też planu ochrony przeciwpowodziowej.

- Z budżetu państwa co roku przekazywane są pieniądze na przeciwdziałanie zagrożeniom powodziowym w tym m.in. na modernizacje, naprawę wałów czy regulacje potoków. Problem w tym, że niektóre z wałów mają już 40 lat - powiedziała Woźniak. Jak dodała, ocena techniczna wałów ma odpowiedzieć na szereg pytań m.in., które trzeba wybudować od początku, a które wymagają kompleksowej modernizacji.

Rzeczniczka zaznaczyła również, że w sumie, od 2002 r. ma ochronę terenów w dorzeczu Odry wydano 3,5 mld zł, ok. 250 mln przeznaczono dla górnej Wisły i ponad 800 mln zł na naprawę urządzeń melioracyjnych.

- Od 2002 do 2009 r. tylko w ramach Programu dla Odry-2006 zmodernizowano i wybudowano ponad 152 km wałów przeciwpowodziowych, wyregulowano przeszło 880 km rzek i potoków i wyremontowano 12 jazów i pięć śluz żeglugowych. Wybudowano też siedem zbiorników retencyjnych, a na ponad 40 innych przeprowadzono prace konserwacyjne oraz budowlane - dodała Woźniak.

Jak podkreśliła, podobne działania prowadzone są w dorzeczu górnej Wisły. W 2010 r. mają zostać m.in. rozbudowane 4 km wału przeciwpowodziowego Wisły w dolinie Janiszowskiej (woj. lubelskie), wybudowanych ma zostać 2,7 km nowych obwałowań wzdłuż Popradu w Muszynie (woj. małopolskie) oraz zabezpieczone mają być wały rzeki Nowy Breń i potok Zgórsko (woj. podkarpackie).

- Alarm powodziowy obowiązuje już w sumie w 73 gminach oraz w miastach Kraków i Nowy Sącz, a pogotowie powodziowe w 37 gminach - wyjaśnił rzecznik małopolskiej straży, młodszy brygadier Andrzej Siekanka. Rano alarm obowiązywał w 49 gminach, a pogotowie w 44 gminach.

Wojewoda małopolski przerwał podróż zagraniczną i wraca do Krakowa.

Według służb kryzysowych wojewody małopolskiego, najtrudniejsza sytuacja panuje w powiatach: bocheńskim, brzeskim, wielickim, oświęcimskim i nowosądeckim.

Z zalanych terenów zostało tam ewakuowanych ponad 400 osób. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Pcim, Łapanów, Dobczyce. Strażacy układają worki z piaskiem, wypompowują wodę z mieszkań i gospodarstw.

Pogotowie na Dolnym Śląsku

Pogotowie przeciwpowodziowe w dolinie Odry obowiązuje w powiatach: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, wołowskim, legnickim, lubińskim, górowskim, głogowskim i mieście Wrocław.

- Obecnie nie ma zagrożenia w naszym województwie, ale wody w Odrze może zacząć przybywać 19 i 20 maja. Fala kulminacyjna może przejść przez nasz region w sobotę i niedzielę. Obecnie jednak trudno powiedzieć, jak wysoka będzie i czy będzie stanowić duże zagrożenie - powiedział PAP dyżurny w sztabie kryzysowym.

Z kolei wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że obecnie większym zagrożeniem jest wzrost poziomu wody w Odrze niż rzekach górskich w Kotlinie Kłodzkiej czy Jeleniogórskiej.

- To nie znaczy, że nie monitorujemy i tam sytuacji, ale obecnie w tamtych rejonach woda w rzekach nie występuje z koryt. Także dlatego, że zapowiadane intensywne opady deszczu ominęły nieco nasz region - zaznaczył wojewoda.

Podnosi się poziom rzek

Na Pilicy i jej dopływach w ciągu najbliższej doby IMiGW przewiduje dalsze wzrosty stanu wody, w tym przekroczenie stanu alarmowego na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach.

W związku z intensywnymi opadami deszczu będzie także wzrastał poziom wody w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki oraz Kamiennej. Stan wody na rzekach jest wysoki, przekroczone są stany alarmowe - podaje IMiGW.

Poziom wody będzie także wzrastał na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki. Na tej rzece woda również przekroczyła stan alarmowy - podaje Instytut.

Trudna sytuacja na południu Polski, dwie ofiary powodzi

Jak informuje małopolski rząd wojewódzki w Krakowie w miejscowości Uniszowa (gmina Ryglice, powiat tarnowski) znaleziono dzisiaj ciało kobiety w wieku około 60 lat, prawdopodobnie porwanej przez potok. To już druga ofiara powodzi. W Małym Wiśniczu w powiecie bocheńskim wyłowiono ciało 45-letniego mężczyzny.

Strażacy poszukują mężczyzny, który wpadł w wezbrane wody rzeki Koszarawa w Przyborowie na Żywiecczyźnie. Mężczyzna obserwował nurt rzeki wraz synem, który w pewnym momencie wpadł do wody. Rodzic wskoczył za nim. Zdołał go wypchnąć na brzeg, jednak sam został porwany przez nurt. - Trwa akcja ratunkowa. Wciąż poszukujemy mężczyzny - powiedział oficer dyżurny żywieckiej straży pożarnej.

Aktualnie w 92 miejscach przekroczone są stany alarmowe na rzece Wiśle i Odrze, a w 84 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze - informuje MSWiA.

fot: PAP/Andrzej Grygiel fot: PAP/Andrzej Grygiel  <i> align=</i>absmiddle zobacz całą galerięStany alarmowe przekroczone zostały na 65 wodowskazach w dorzeczu Wisły i na 27 stacjach na rzece Odrze. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 50 miejscach w dorzeczu Wisły oraz w 34 na Odrze.

Najbardziej zagrożone powodzią są województwa małopolskie oraz śląskie. W województwie małopolskim ewakuowanych zostało ponad 280 osób, w powiatach: nowosądeckim, bocheńskim, brzeskim i oświęcimskim. W powiecie brzeskim 1500 osób jest przygotowywanych do ewakuacji. W województwie śląskim ewakuowano 70 osób, a w województwie podkarpackim 54 osoby.

Na dotkniętych ulewami terenach pracują 4 tysiące strażaków.

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji jest w stałym kontakcie z wojewodami i na bieżąco otrzymuje aktualne informacje na temat sytuacji hydrologicznej w kraju - informuje MSWiA.

Na obszarach, na których doszło do lokalnych zalań pracują sztaby kryzysowe i pogotowie przeciwpowodziowe. Wojewodowie za pośrednictwem Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego cały czas analizują aktualną sytuację i podejmują stosowne decyzje. Całodobowo dyżury pełnią Centra Zarządzania Kryzysowego.

Prognozy pogody nie są optymistyczne

Z prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że dziś będzie pochmurno, z przejaśnieniami na krańcach zachodnich kraju i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze opady deszczu, wysoko w Tatrach śniegu. W centrum i na południu kraju opady będą okresami silne. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie po południu burze.

Według IMiGW będzie padać przynajmniej do piątku, choć nie tak intensywnie jak w ciągu ostatniej doby - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na obniżenie poziomu wody w rzekach możemy jednak poczekać do wtorku.

Dyrektor IMiGW Mieczysław Ostojski powiedział, że najbardziej deszczowo będzie na Śląsku. Również pozostałych województwach, głównie na południu kraju, opady będą obfite.

Szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że dopiero pod koniec tygodnia, może pogoda się poprawić, ale nie jest to pewne.

W niektórych rejonach Małopolski spadło 180 milimetrów wody, czyli tyle, ile średnio spada w ciągu dwóch miesięcy. Instytut prognozuje, że w ciągu kilku najbliższych dni opady nadal będą intensywne.

fot: PAP/Piotr Polakfot: PAP/Piotr Polakfot: PAP/Pawe Topolski <i> align=</i>absmiddle zobacz całą galerię

Najgorsza sytuacja na Śląsku i w Małopolsce

Na Śląsku Cieszyńskim woda wylała w wielu miejscach. Strażacy ewakuowali 35 osób z zagrożonych rejonów, między innymi w Kończycach, Marklowicach, Puńcowie i Górkach Wielkich.

Krzysztof Zaczek ze powiatowej straży pożarnej w Ustroniu powiedział, że we wszystkich gminach, poza Istebną, sytuacja jest bardzo trudna i wciąż trwają działania ratowników. Zamkniętych jest kilka dróg, w tym krajowa numer 81 w rejonie Skoczowa.

W Przyszowicach koło Gliwic rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców zagrożonych zalaniem domów. Zdezorganizowany jest ruch kolejowy.

Jak powiedział w poniedziałek rano rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, w akcji uczestniczy ponad 4 tys. strażaków, którzy uszczelniają i umacniają wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych budynków i obszarów, udrażniają przepusty i usuwają z dróg czy torów powalone drzewa.

Woda zalała odcinek drogi krajowej nr 4 przebiegający przez Ropczyce (Podkarpackie). Kierowcy muszą korzystać z objazdów - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Objazd z kierunku Rzeszowa prowadzi w kierunku na Kolbuszową i Mielec. Jadący do Ropczyc od strony Krakowa kierowani są na Dębicę - Mielec - Kolbuszowę - Rzeszów.

Jak dodała Klee, drogę zalała woda z rzeczki Wielopolka.

Na Podkarpaciu w niedzielę wojewoda wprowadził alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe w kilku powiatach.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
pogoda, deszcz, podtopienia
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bóg
83.12.36.* 2011-07-27 10:45
a miejcie tych polityków jak ja w DUPIE
Smutne
93.96.101.* 2010-05-18 02:09
Potrzebna jest rozbudowa kanalizacjii we wszystkich miastach zagrożonych powodzią, bo bedziemy mieli te same newsy co roku
dor to ja!
83.12.255.* 2010-05-18 01:14
1 lutego 2008 roku nowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska skreśliła z listy projektów współfinansowanych przez UE wszystkie projekty "antypowodziowe" z Podkarpacia. Tak, tak, z Podkarpacia, tego tak cierpiącego dzisiaj. Było ich 10 na kwotę 400 mln euro. Największy dotyczył zbiornika wodnego k. Krępnej (wartość - ok. 170 mln euro). Był też szczególnie istotny, dotyczący z kolei zlewni rzek Wisły i Wisłoki.

Rząd Tuska wyciął też międzywojewódzki program poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Obejmował on 5 województw: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie i mazowieckie (od Koszyc w górnym biegu Wisły po Płock).
Zobacz więcej komentarzy (10)