Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Federalizacja Ukrainy? "Nie ma żadnych podstaw" [WIDEO]

Federalizacja Ukrainy? "Nie ma żadnych podstaw"

Fot. PrntScreen z LiveInfo
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow w ten sposób odniósł się do koncepcji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

- Nie ma dziś na Ukrainie żadnych przesłanek dla federalizacji. Ukraina to państwo unitarne (wewnętrznie jednolite) - powiedział Turczynow dziennikarzom w wiosce Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim.

Według Turczynowa premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i minister Ławrow mogą wysuwać dowolne propozycje, ale odnośnie Rosji. Wydaje mi się, że władze Federacji Rosyjskiej powinny zajmować się problemami Federacji Rosyjskiej, a nie problemami Ukrainy - oznajmił.

Zaznaczył, że Ukraina ma rząd i parlament i jej obywatele sami decydują o swoim losie. To Ukraińcy zdecydują zarówno o postaci nowej konstytucji, jak i o ustroju kraju - podkreślił Turczynow.

Ławrow zarzucił w wywiadzie telewizyjnym ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że ten uważa za nie do przyjęcia ideę federalizacji Ukrainy i uznania rosyjskiego za drugi język państwowy.

- Jeśli obecne władze w Kijowie będą obstawać przy odrzucaniu idei delegowania pełnomocnictw regionom - a jesteśmy przekonani, że można to zrobić skutecznie tylko poprzez federalizację - jeśli Rosjanie i język rosyjski będą wciąż ignorowane, to sądzę, że nic nie wyjdzie z reformy konstytucyjnej (na Ukrainie), która w jakiejś postaci już się jakby zaczęła - oznajmił Ławrow.

Ławrow o Ukrainie: Nie może funkcjonować jako jednolite państwo

MSZ Ukrainy oceniło w niedzielę, że wypowiedzi te świadczą o tym, iż Rosji nie zależy na uregulowaniu sytuacji na Ukrainie. - Dlaczego Rosja sama nie napełni federalizmu, który jest zapisany w nazwie tego państwa, treścią realną, a nie tylko deklaratywną? Dlaczego nie dać większych pełnomocnictw narodowym podmiotom Federacji (Rosyjskiej), których rozwój jest ograniczany obecnie równie brutalnie, jak w czasach carskich i sowieckich? - zapytało ukraińskie MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zainteresowana sprawą Naddniestrza
Sergiej Ławrow zarzucił Zachodowi zbywanie całkowitym milczeniem blokady Naddniestrza ze strony Kiszyniowa i Kijowa.
Minister obrony Bułgarii ostrzega przed Rosją
W marcu odnotowano 9 takich wypadków, pięciokrotnie do eskortowania rosyjskich maszyn wylatywały bułgarskie myśliwce.
Wałęsa ostro o Putinie, ale nie chce wojny
-Nikt nie może rozpętywać wojny- mówił Wałęsa podczas debaty na temat Europy.
"Polska to dla Putina szczekający piesek"
- Warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę w Sewastopolu powinny stać wojenne okręty NATO- zastanawia się Romuald Koperski.

rosja, ukraina, federalizacja ukrainy, tuczynow
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
psycholog z Wrocławia
62.87.129.* 2014-03-31 13:26
Ukraina ma do wyboru federalizację, albo wojnę domową. Nietrudno się domyślić, że będzie to rzeź większa niż w Jugosławii.