Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Grupa "Szkatuły". Zatrzymano 9 przestepców

Grupa "Szkatuły". Zatrzymano 9 przestepców

Fot. filo/iStockphoto

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali dziewięć osób powiązanych z grupą przestępczą ujętego w 2011 r. Rafała S. ps. Szkatuła. Grupa specjalizowała się w przemycie oraz rozprowadzaniu narkotyków.

Do zatrzymań doszło na terenie trzech województw: mazowieckiego, pomorskiego i małopolskiego. Wśród zatrzymanych są nie tylko organizatorzy procederu, ale także kurierzy i dilerzy narkotykowi - powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dodała, dzięki działaniom CBŚ i Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie udowodniono im wprowadzenie do obrotu m. in. 70 kg amfetaminy, 23 kg kokainy oraz 12 kg marihuany.

Ponadto grupa miała na swoim koncie wwiezienie do Polski z Litwy ok. 300 litrów BMK - substancji niezbędnej do produkcji amfetaminy - powiedziała Puchalska.

Z informacji policji wynika, że do tej pory funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 87 osób powiązanych z grupą Szkatuły. Przypisuje się im popełnienie ponad pół tysiąca przestępstw. Wobec 74 zatrzymanych sądy zastosowały areszty.

Grupa Szkatuły na początku XXI wieku była uznawana za jedną z groźniejszych w Warszawie. Sam Rafał S. był numerem jeden na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Szukano go przez 10 lat; wystawiono za nim osiem listów gończych i dwa Europejskie Nakazy Aresztowania. Został zatrzymany w maju 2011 r..

W październiku 2011 roku sąd skazał go na karę 5,5 roku więzienia za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą śródmiejsko-wolską, a w lutym 2012 roku ruszył jego kolejny proces, w którym jest oskarżony o podżeganie do zabójstwa Tomasza S., pseud. Komandos. Zamachu dokonano 31 maja 2002 r. w centrum handlowym Klif w Warszawie na oczach około 100 osób. Zginęło wtedy dwóch gangsterów, trzeci został ranny. Komandos uciekł, ale zastrzelono go kilka miesięcy później - w sierpniu 2002 r. na stacji benzynowej przy ul. Radzymińskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Uciekł ze Szwecji i wpadł w ręce policji
Policja zatrzymała Krzysztofa J., który skazany w Szwecji na 10 lat więzienia za przemyt narkotyków nie wrócił z przepustki i ukrywał się w Polsce.
Rozbili szajkę narkotykową. 8 osób w więzieniu
Grupę przestępczą, która miała wprowadzić na rynek kilkaset kilogramów narkotyków, rozbili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Kokaina zatrzymana, banany popłynęły do zoo
Przechwycenie wielkiej partii kokainy okazało się dobrą wiadomością dla zwierząt w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie. Narkotyk, ukryty między skrzynkami bananów, zatrzymano, natomiast banany trafiły do małp w zoo Blijdorp.
warszawa, policja, narkotyki, grupa szkatuły
PAP
Czytaj także
Polecane galerie