Notowania

grypa
24.12.2009 08:58

Grypa odpuszcza, będzie kolejna fala?

W trzecim tygodniu grudnia zarejestrowano 38 tys. 824 zachorowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahisgett/CC/Flickr)

W trzecim tygodniu grudnia na terenie Polski zarejestrowano 38 tys. 824 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Zmarło 13 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1 - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W okresie od 16 do 22 grudnia średnia dzienna zapadalność wynosiła 14,5 na 100 tys. ludności. Tydzień wcześniej notowano 23,6 przypadków.

Jeszcze w drugim tygodniu grudnia odnotowano prawie 72 tys. przypadków grypy. Na początku tego miesiąca było ich ponad 96 tys., a pod koniec listopada prawie 134 tys.

Według epidemiologów, możliwe są jeszcze dwie fale wzmożonych zachorowań na grypę. Po świątecznych spotkaniach prawdopodobnie zwiększy się liczba osób, które ulegną zakażeniom. Druga fala zachorowań może wystąpić za dwa - trzy miesiące.

Epidemia A(H1N1) w raportach Money.pl
*Przychodnie przetrwają epidemię, ale kosztem pacjentów * Epidemia grypy A(H1N1) nie dobije finansowo przychodni. Zapłacą za to chorzy, którzy nie dostaną się do lekarza.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Tagi: grypa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz