Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Grzegorz Lato odpiera zarzuty korupcyjne [DŹWIĘK]

Grzegorz Lato odpiera zarzuty korupcyjne

Fot. PAP/Leszek Szymański

Sześciu delegatów biorących udział w walnym zgromadzeniu Polskiego Związku Piłki Nożnej podpisało się pod wnioskiem o odwołanie prezesa Grzegorza Laty.

[Aktualizacja: 20:05]

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato określa podejrzenia o korupcję jako manipulację. Prezes PZPN odrzuca wszelkie podejrzenia kierowane pod jego adresem. Z kolei sekretarz PZPN Zdzisław Kręcina powiedział, że człowiek, który ujawnił te nagrania, od kilku lat szantażuje działaczy piłkarskich. Powiedział, że chodzi o Grzegorza Królikowskiego, którego firma wykonuje usługi transportowe dla związku. Kręcina powiedział, że ujawnione dzisiaj nagrania są przez niego zmanipulowane.

pierwsze doniesienia do prokuratury i CBA

Minister sportu Joanna Mucha poinformowała, że złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekupstwa menedżerskiego w Polskim Związku Piłki Nożnej. Pismo w tej sprawie zostało skierowane do prokuratora generalnego, zawiadomione dostało też Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Joanna Mucha powiedziała, że zażądała wyjaśnień od PZPN i po ich uzyskaniu rozważy, czy wnioskować do sądu o wprowadzenie kuratora do Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wniosek do prokuratury złożył też PiS. - Poleciłem już, aby wysłać odpowiednie zawiadomienia o przestępstwie. Jeżeli to by się potwierdziło, to oczywiście trzeba tam wprowadzić komisarza - powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński na popołudniowej konferencji prasowej.

Nie będzie głosowania nad odwołaniem LatyPodkarpacki delegat Marek Hławko powiedział, że pod wnioskiem nie ma wypisanych powodów odwołania. - Wniosek będziemy składać ponieważ cała ostatnia sytuacja Polskiego Związku Piłki Nożnej, cały ostatni rok, dni pokazują, że prezes Lato stworzył sobie folwark, na którym chce rządzić, a my, jako delegaci, nie chcemy na to pozwolić - mówi Hławko.

Jedna wniosek nie będzie głosowany. Jak powiedział Zbigniew Lach, wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, odwołanie jest niemożliwe, bo takiej sytuacji nie przewiduje statut PZPN. Zgodnie z przepisami prezes urzęduje do końca kadencji.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA HŁAWKO:

(Źródło: IAR)

Przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia PZPN Kazimierz Greń - prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej - zaprezentował nagranie wideo z rozmową prezesa i sekretarza PZPN, które jego zdaniem dowodzi korupcji przy przetargu na budowę siedziby Związku.

ZOBACZ NAGRANIE ROZMOWY PREZESA I SEKRETARZA PZPN:

- Dostałem to od jednego z delegatów, pana Bogdana Duraja, materiały, które otrzymał od informatora. Są to filmy zgrane na płytach, które mówią o korupcji w polskiej piłce. Rozmowa jest pana prezesa, sekretarza i innych osób, które mówią o kwotach za siedzibę, za działkę, za grunt - mówi Greń.

Kazimierz Greń dodał są kolejne filmy, a na nich większe konkrety na temat nieprawidłowości przy przetargu na budowę nowej siedziby PZPN'u. Powiedział, że razem z Bogdanem Durajem dostali te materiały późno w nocy i dlatego nie przekazali ich od razu do odpowiednich służb:

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KAZIMIERZA GRENIA:

(Źródło: IAR)

PiS: powołać komisarza w PZPN

Jeszcze dziś PiS chce złożyć do prokuratury i CBA zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - w związku z najnowszymi informacjami na temat Polskiego Związku Piłki Nożnej. Według niektórych działaczy PZPN mogło dojść do korupcji.

- Poleciłem już, aby wysłać odpowiednie zawiadomienia o przestępstwie. Jeżeli to by się potwierdziło, to oczywiście trzeba tam wprowadzić komisarza - powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że zawiadomienia mają jeszcze dziś zostać skierowane do prokuratury i do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak dodał, jeśli dojdzie do postawienia zarzutów, to klub PiS na pierwszym posiedzeniu sejmowej komisji sportu złoży wniosek o wprowadzenie kuratora do PZPN

Czytaj więcej na temat PZPN w Money.pl
Orzeł wraca na koszulki piłkarzy. PZPN się tłumaczy
Następny mecz piłkarska reprezentacja Polski rozegra w nowych strojach. Tym razem z orzełkiem na piersi.
Przed ich decyzją ugnie się nawet PZPN?
Zapis o obowiązkowym umieszczaniu godła narodowego na koszulkach sportowców miałby znaleźć się w ustawie o sporcie.
Orzeł wróci na koszulki? To może sie udać
Wrzawa wokół decyzji Grzegorza Laty i innych nie ustaje. Internauci organizują kolejne protesty, bo takie akcje już się udawały.
odwołanie, pzpn, grzegorz lato
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2011-11-26 04:54
Dawno to całe towarzystwo o cechach mafijnych powinni rozwiązać, ale jest Euro, co powie Platini ( szef tej mafii) itd. My boimy się podjąć jakieś decyzji bo zaraz nas porównają do Rosji. Polska jako kraj jest bardzo i to bardzo słaba. Widzimy korupcję i skandale i nic nie potrafimy zrobić, ale jak babcia na rynku sprzedaje grzyby to zaraz afera ...
jasiooo
80.50.131.* 2011-11-25 20:24
Na kontach wykazują 5 tys. zł oszczędności a jak gościa przymkną to nagle wpłąca złotówkę z sześcioma zerami i wychodzi. Cuda cuda.
2011-11-25 19:30 Tysiącznik na forum)
Przecież ten związek po to jest, żeby organizować kasę gdzie się da, i zarabiać, zarabiać, zarabiać...
Zobacz więcej komentarzy (35)