Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Izrael zwolnił 550 Palestyńczyków w zamian za Szalita

Izrael zwolnił 550 Palestyńczyków w zamian za Szalita

Fot. Vadim Lavrusik/CC/Flickr
Izrael wypuścił wczoraj wieczorem 550 uwięzionych Palestyńczyków.To druga faza realizacji umowy w sprawie uwolnienia więźniów palestyńskich w zamian za wydanie dwa miesiące temu przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita uprowadzonego przed pięciu laty.

Wszyscy Palestyńczycy, z wyjątkiem dwóch, nie byli skazani za przestępstwa związane z przelewem krwi. Według wcześniejszych zapowiedzi ogromna większość miała powrócić na Zachodni Brzeg Jordanu, przechodząc przez przejście graniczne Betunia, nieopodal Ramallah, podczas gdy 41 miało się skierować do Strefy Gazy przez przejście Kerem Szalom. - Operacja Powrót została zaplanowana na godzinę 22 (21 czasu polskiego) - informował rzecznik izraelskiej Służby Więziennej Siwan Weizman.

Kadura Fares, jeden z historycznych przywódców palestyńskich, który przewodniczy Klubowi Więźniów, oskarżył władze izraelskie o to, że planując na tak późną godzinę uwolnienie Palestyńczyków chciały pozbawić ich rodaków możliwości uczczenia tego powrotu na ziemię ojczystą - podała palestyńska agencja prasowa Wafa.

Większość zwolnionych miała wyroki do pięciu lat pozbawienia wolności, a znacznej ich części brakowało niewiele czasu do zakończenia odbywania kary. 300 należy do ruchu Al-Fatah prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, który opowiada się za rozmowami z Izraelem.

Pierwsza partia palestyńskich więźniów, uwolniona w październiku, to byli w ogromnej większości ludzie Hamasu, radykalnego islamskiego ruchu palestyńskiego, który sprawuje rządy w Strefie Gazy.

Z tej pierwszej grupy 477 uwolnionych Palestyńczyków większość była bezpośrednio odpowiedzialna za zamachy, które spowodowały śmierć dziesiątków izraelskich ofiar.

Czytaj o stosunkach izraelsko-palestyńskich
Spowodują trzęsienie na Bliskim Wschodzie?
Palestyńczycy zamierzają zgłosić w siedzibie ONZ, powstanie niepodległego państwa.
Po ataku, jest ostra odpowiedź Palestyńczyków
Co najmniej 10 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy spadło na obszar Izraela.
Izrael: Starcia po pogrzebie Palestyńczyka
Rośnie napięcie przed arabskimi obchodami dnia katastrofy w rocznicę powstania Izraela.
izrael, szalit, palestyńczycy, uwolnienie, więzniowie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie