Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV

Fot. PAP/Paweł Kula

Nowelizacja ustawy abonamentowej, poszerzająca krąg osób zwolnionych z płacenia na TVP i Polskie Radio m.in. o bezrobotnych, emerytów czy rencistów są zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie badali ustawę na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na zdjęciu przedstawiciel Sejmu poseł PO Stanisław Chmielewski. W tle sędziowie TK: Mirosław Wyrzykowski i Andrzej Rzepliński

Część nowelizacji uznał jednak za niezgodną z ustawą zasadniczą. Według Trybunału niezgodny z konstytucją jest tryb uchwalenia ustawy abonamentowej. A także wprowadzenie przez Senat poprawek merytorycznych. Senat m.in. jeszcze bardziej niż Sejm poszerzył krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Tylko ci zaproponowani przez Sejm powinni - zdaniem TK - być zwolnieni z opłat.

Nowelizacja uchwalona w 2008 roku z inicjatywy PO rozszerza dotychczasowy katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki ma blisko 7 mln 65 tys. gospodarstw. Z tej grupy zwolnionych z opłacania abonamentu były blisko 2 mln gospodarstw, czyli abonament powinno opłacać ponad 5 mln 134 tys. 3 mln 1408 gospodarstw z tej grupy zalegało z opłatą abonamentu.Oprócz dotychczas zwolnionych (m.in. osób, które ukończyły 75 lat, inwalidów I grupy) abonamentu nie musieliby płacić m.in. emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i internowane w stanie wojennym.

17 listopada pięciu sędziów TK zbada konstytucyjność ustawy abonamentowej z 2005 r., powierzającej Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników rtv; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika - zobowiązującej pocztę do ustanowienia kary. Wniosek w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich w trakcie debaty nad likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Raport Money.pl
TVP na krawędzi przepaści finansowej
Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat.

Czytaj w Money.pl

abonament, telewizja, rząd, prezydent, tk, radio, trybunał, konstytucyjny
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2010-03-23 22:11
A jak to jest z zwolnieniem z abonamentu osob zaliczonych do trwale czesciowo niezdolnych do pracy ,posiadajacych umiarkowany stopien niepelnosprawnosci /wzrok/ . I ta trwala czesciowa niezdolnosc trwa od wielu lat..
Leo 10
94.40.29.* 2010-02-02 11:05
Nie rozumię dlaczego zwolniono internowanych w czasie stanu wojennego.
Obecnie są chyba finansowo sytuowani bardzo dobrze. Chyba, że jak za PRL uważają iż należą im się dodatkowe ulgi.Jak widać czasy i przywileje się nie zmieniają tylko ludzie.
infowars
79.191.198.* 2010-01-17 10:49
od ponad 15 lat wogóle nie oglądam żadnej telewizji. Nierozumiem jak można patrzeć na tą obłudną propagandę i jeszcze za to płacić? ha ha. Cieszmy się niezależnymi mediami w necie póki jeszcze nie ma pełnej cenzury, a derektywy w tym celu już są forsowane w Waszej opiekuńczej UNII EUROPEJSKIEJ.
Zobacz więcej komentarzy (9)