Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kanonizacja Jana Pawła II. Prezydent zamierza uczestniczyć w uroczystości

Kanonizacja Jana Pawła II. Prezydent zamierza uczestniczyć w uroczystości

Fot. prezydent.pl/GFDL
Prezydent Bronisław Komorowski zamierza wziąć udział w uroczystości kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, która będzie miała miejsce w Watykanie 27 kwietnia przyszłego roku.

- Na pewno tak - odpowiedział Komorowski dzisiaj w radiowej Jedynce na pytanie, czy weźmie udział w tej uroczystości.

Jak dodał powodów jest tysiąc, ale przede wszystkim chyba ten jeden, że będzie to wydarzenie ważne dla całej wspólnoty narodowej Polski, z całym jej wewnętrznym skomplikowaniem.

- Bo Jan Paweł II był ważny i jest ważny w dalszym ciągu, dla całej Polski - powiedział prezydent.

Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił wczoraj papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II.

Intencją papieża Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży. Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku.

W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił tu istotny wyjątek, bowiem zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

W poniedziałek również premier Donald Tusk powiedział, że jako Polak będzie bardzo chciał być w Rzymie na uroczystości kanonizacyjnej Jana Pawła II. Dodał, że udział w niej powinien być motywowany potrzebą serca.

Czytaj więcej w Money.pl
Znamy dzień kanonizacji Jana Pawła II
Papież po naradzie z kardynałami, wyznaczył datę kanonizacji papieża Polaka i Jana XXIII.
Decydują kiedy Jan Paweł II zostanie świętym
W konsystorzu uczestniczą również dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie.
W Watykanie rozpoczyna się konsystorz
Obserwatorzy są pewni, że Jan Paweł II będzie kanonizowany 27 kwietnia.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-10-01 15:01 Tysiącznik na forum
Hmmm...Jako Pan Komorowski - zgoda. Jako Prezydent - po co? W czyim imieniu?...
drugi brzeg
94.42.189.* 2013-10-01 08:54
Podpisywanie wszelkich ustaw antyrodzinnych i przeciw życiu.
Od Smoleńska poznaliśmy dobrze ciebie wielmożny panie. i ta ostatnia walka z Konstytucją RP , namawianie do rezygnacji z praw konstytucyjnych w referendum warszawskim.
Nie zamalujesz nam świata na czerwono.