Notowania

służby mundurowe
26.01.2012 14:06

Komisja finansów za podwyżkami w służbach mundurowych

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu budżetu na 2012 r. przepisu przewidującego wzrost wynagrodzeń dla służb mundurowych

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu budżetu na 2012 r. przepisu przewidującego 300 zł podwyżki dla strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Służby Więziennej.

Komisja opiniowała poprawki zgłoszone w środę w Sejmie przez posłów podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na 2012 r. Pozytywnie zaopiniowała m.in. poprawkę Krystyny Skowrońskiej z PO, która dotyczy podwyżki dla służb mundurowych.

Pieniądze na wzrost wynagrodzeń (w sumie ponad 76 mln zł) mają pochodzić z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Podwyżki, w wysokości 300 zł, zostaną uruchomione pod warunkiem, że środki z tej rezerwy nie zostaną wcześniej wykorzystane.

_ - Podwyżka nastąpi od października 2012 r., jeżeli wcześniej nie dojdzie do jakiejś nadzwyczajnej sytuacji, np. takiej jaka miała miejsce w 2010 r.( powódź - przyp. red. ), która spowodowałaby wyczerpanie środków w rezerwie _ - wyjaśniła Skowrońska.

Podobną poprawkę złożyli posłowie z PSL i PiS. Ci ostatni protestowali przeciw przyjęciu poprawki w kształcie zaproponowanym przez Skowrońską. Tłumaczyli, że ich wniosek przewiduje bezwarunkowe podwyżki dla służb mundurowych, które nastąpiłyby 1 lipca 2012 r.

Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawkę PO, która przewiduje nowe dochody państwa i ich podział w budżetach województw: mazowieckiego i wielkopolskiego. Skowrońska wyjaśniła, że chodzi o tzw. dochody własne uzyskane z badań wody przez Sanepid, które nie zostały wcześniej ujęte w planach finansowych.

W sumie komisja musi zaopiniować 380 poprawek, tyle bowiem wniosków zgłosili posłowie w środę podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na 2012 r. Do godziny 13 w czwartek rozpatrzyła 151 poprawek, po czym - z powodu kolejnego zawieszenia systemu do głosowania - ogłoszono przerwę.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała PAP, że gdyby wszystkie zgłoszone poprawki zostały wprowadzone do budżetu, niektóre instytucje państwa, np. Kancelaria Premiera czy Kancelaria Prezydenta, przestałyby funkcjonować.

_ Niemożliwa byłaby także realizacja wielu inwestycji finansowanych z wykorzystaniem środków z UE. Zgłoszone poprawki przewidują bowiem zmniejszenie o prawie 4 mld zł, czyli ponad połowę, rezerwy na ten cel _ - powiedziała Majszczyk. Dodała, że w rezerwie tej zaplanowano w sumie 6,8 mld zł.

_ - Niektóre poprawki przewidywały likwidację wszystkich dodatkowych wynagrodzeń rocznych, także tych dotyczących 2011 r., które są obecnie wypłacane. Poprawki takie skutkowałaby wstecz, co oznaczałoby naruszenie praw nabytych _ - poinformowała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/podwyzki;dla;policjantow;i;zolnierzy;uderza;w;euro;2012,112,0,997744.html) *Podwyżki dla policjantów i żołnierzy uderzą w Euro 2012? * Nicnierobienie wyszłoby rządzącym na zdrowie - pisze Paweł Zawadzki.

Wiele poprawek to tzw. wnioski regionalne dotyczące lokalnych inwestycji infrastrukturalnych, np. dróg.

Najwięcej poprawek - ponad 200 - złożyli posłowie Ruchu Palikota. Według Sławomira Kopycińskiego z RP dzięki nim w budżecie uda się zaoszczędzić 2,8 mld zł. Cięcia zaproponowane przez RP obejmują m.in. wydatki na administrację państwową, fundusz kościelny i Instytut Pamięci Narodowej. Zaoszczędzona w ten sposób kwota miałaby zostać przeznaczona na nową rezerwę celową pod nazwą Narodowy Program Wspierania Przedsiębiorczości, z którego miałyby być finansowane m.in. mikropożyczki.

Głosowanie nad budżetem musi odbyć się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, dlatego w piątek rano Sejm zakończy obrady, by po krótkiej przerwie rozpocząć kolejne tego dnia. Piątkowe głosowanie obejmie poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania i tzw. wnioski mniejszości (poprawki przedstawione do głosowania, które dwa tygodnie temu nie uzyskały poparcia komisji finansów) oraz całość ustawy, po czym budżet zostanie przekazany do Senatu.

O finansach służb mundurowych czytaj w Money.pl
Mundurowi chcą podwyżek. Są oburzeni Związkowcy służb mundurowych są oburzeni decyzją rządu w sprawie podwyżek i nie wykluczają protestu.
Cztery miliardy złotych dla mundurowych Funkcjonariusze dostaną też: nowe radiowozy, śmigłowce i lasery. Ale to nie wszystko.
Obiecali po 300 zł do pensji. "To wątpliwe" Pozostali mundurowi również domagają się wyższych pensji i dlatego protestują już od końca grudnia.
Tagi: służby mundurowe, podwyżki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz