Komorowski powoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Komorowski powoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Pierwsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaplanowane jest na przyszły czwartek i prawdopodobnie będzie dotyczyć katastrofy pod Smoleńskiem - zapowiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Do Rady wejdą m.in. premier, wicepremier oraz szefowie głównych partii politycznych.

- Trzeba ocenić jak mogło się stać, że w jednym samolocie leciało tyle ważnych osób - powiedział Komorowski uzasadniając wybór tematu pierwszego posiedzenia rady.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Marszałek Sejmu zapowiedział, że w skład Rady powinny wejść osoby, pełniące ważne role w państwie polskim i odzwierciedlające układ sił politycznych w kraju.

- Chciałbym również do współpracy z Radą Bezpieczeństwa Narodowego zaprosić wszystkich byłych prezydentów i byłych premierów jako osoby, które gromadzą doświadczenie z kierowania państwem polskim w różnych okresach funkcjonowania Polski wolnej i demokratycznej - zaznaczył polityk.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Komorowski dodał, że Rada ma się zająć również sprawą polepszenia stosunków z Rosją, aby wykorzystać szczególnie sprzyjający obecnie klimat współpracy między krajami.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

W poniedziałek Bronisław Komorowski przedstawi posłom skład rady, sposób pracy, i będzie czekał na ich opinię w sprawie tematów. - Zamierzam powołać ją po konsultacjach, na które zapraszam wszystkich szefów głównych partii politycznych na poniedziałek na godz. 15 do Sejmu - dodał polityk.

Rafał Grupiński z PO chwali inicjatywę marszałka Komorowskiego. - Jest to taki czas, w którym należy szukać najważniejszych wspólnych punktów w polityce z punktu widzenia polskiej racji stanu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa to jest właściwe ciało, żeby spotkali się politycy koalicji rządzącej i opozycji. To jest właściwe ciało, żeby w nim skorzystać z doświadczenia byłych premierów, czy prezydentów - stwierdził poseł PO.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

(Dźwięk: Money.pl)

Zdaniem Grupińskiego Rada Bezpieczeństwa Narodowego może być wykorzystana do poszukiwania wspólnych punktów np. w tworzeniu polityki wschodniej. - To miejsce do konsultowania spraw z opozycją. Zawsze jest dobrze gdy Polska na arenie międzynarodowej mówi jednym głosem - dodaje.

Pomysł utworzenia rady krytykuje natomiast Lewica. Zdaniem polityków tego ugrupowania wybór rady może poczekać jeszcze kilka tygodni i powinien tego dokonać prezydent. - W obecnym składzie rady zasiadają dwie osoby: pani Anna Fotyga od 7 września 2006 roku do teraz i pan Jarosław Kaczyński od 28 grudnia 2005 roku do dzisiaj. Przez bardzo długi okres czasu rada nie funkcjonowała, więc nic się nie wydarzy jeżeli ta rada zostanie powołana przez prezydenta - stwierdził Marek Wikiński.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

(Dźwięk: Money.pl)

Poseł Lewicy stwierdził, że decyzję w sprawie udziału w radzie podejmie Grzegorz Napieralski, po powrocie ze Śląska.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego:
Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.

Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego skład Rady kilkakrotnie się zmieniał. Prezydent Kaczyński powołał RBN pod koniec grudnia 2005 r. Wtedy tworzyli ją ówcześni: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz szef Prawa i Sprawiedliwości poseł Jarosław Kaczyński, który następnie zasiadał w niej też jako premier. W lutym 2006 r. do składu dołączył ówczesny minister spraw zagranicznych Stefan Meller.

W 2006 i 2007 r. - w wyniku kolejnych zmian w rządzie PiS - w skład rady weszli: ówczesna szefowa MSZ Anna Fotyga, ówcześni: szef MSWiA Janusz Kaczmarek, szef MON Aleksander Szczygło. Kaczmarek został z niej odwołany po utracie funkcji ministerialnej. Jesienią 2007 r. prezydent Kaczyński odwołał ze składu Rady Sikorskiego i Borusewicza.

Po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych w 2007 r. skład Rady nie został uzupełniony o członków nowego rządu. W lutym 2008 r. z zasiadania w RBN zrezygnował Dorn.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej BBN, w ostatnim okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego w skład RBN wchodzili tylko Anna Fotyga i Jarosław Kaczyński. Od 2005 do kwietnia 2010 r. sekretarzami Rady byli kolejni szefowie BBN - Władysław Stasiak i Aleksander Szczygło.
premier, komorowski, rada, powołanie, wyjaśnienie, smoleńsk
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kolejny dowcip o polskiej głupocie
83.30.47.* 2010-05-13 16:47
powiedział Polak powołując organ ze wszystkimi najważniejszymi osobami w państwie i wsiadając wspólnie z nimi do jednej windy.
Pol^^
213.158.197.* 2010-05-13 14:43
Panie Komorowski - macie nadal się ośmieszać, zapewniać o "zacieśnianiu i pojednaniu" wmawiając nam winę polskich pilotów i Prezydenta, to szkoda na to czasu; JUŻ NIKT WAM NIE WIERZY.

Żądamy międzynarodowego śledztwa i ukarania winnych zaniedbań w tej sprawie.
Żądamy ustalenia i ukarania winnych niszczenia dowodów i organizatorów dezinformacji.
Żądany wyjaśnienia sytuacji NA LOTNISKU - działań przed i po katastrofie.
Żądamy wyjaśnienia celu i zbadania szczegółó w lotu IŁ-a76
Żądamy szczegółowego zbadania ruchu nad lotniskiem w dniu katastrofy.
Żądamy ustalenia i objęcia ochroną autora filmu amatorskiego z miejsca katastrofy.
Żądamy wyjaśnienia owego filmu - ustalenia personaliów wszystkich osób w nim występujących
Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego...
151.82.137.* 2010-05-13 11:50
"Marszałek Sejmu zapowiedział, że w skład Rady powinny wejść osoby, pełniące ważne role w państwie polskim i odzwierciedlające..." WRON w latach '80 stworzona przez Jaruzelskiego do zwalczenia opozycji.


WRON w latach '80 też służyła do "polepszania stosunków" z Rosją...
Zobacz więcej komentarzy (13)