Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komorowski uzgadnia z Kopacz reformę służby zdrowia

Komorowski uzgadnia z Kopacz reformę służby zdrowia

Fot. kprm.gov.pl
Prezydent Bronisław Komorowski i minister zdrowia Ewa Kopacz rozmawiali o projektach ustaw związanych z reformą służby zdrowia.

Komorowski ocenił w weekendowym wywiadzie dla portalu Onet.pl, że najpilniejszą reformą dla rządu Donalda Tuska powinna być reforma zdrowia, którą - jak powiedział prezydent - "niesłusznie zablokował" jego poprzednik. "- Spodziewam się ustaw do podpisu, które ponownie uruchomią tę reformę. Paradoksalnie, reformę służby zdrowia pomogła przygotować kampania prezydencka, która obnażyła wiele kłamstw" - podkreślił prezydent.

"- Polacy wiedzą, że nie grozi im prywatyzacja służby zdrowia, a reformy służą ich interesom. Liczę na rozpoczęcie tych reform i stopniowe ich wdrażanie zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem" - dodał Komorowski.

W Sejmie trwają prace nad pakietem ustaw zdrowotnych. Jeden z kluczowych projektów rządowego pakietu - o działalności leczniczej - dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie).

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich zadłużenie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

Czytaj w Money.pl
Kopacz: Ten pakiet to zwycięstwo pacjentów i lekarzy
- Pakiet zdrowotny skróci kolejki do lekarzy - przekonywał premier Donald Tusk. W Sejmie posłowie dyskutują nad reformami przygotowanym przez resort zdrowia.
650 tys. ludzi w kolejkach do lekarza. To się nie zmieni
Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązać ten problem prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ale szacunki resortu mogą być błędne.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2010-11-08 23:10 Tysiącznik na forum
Tak dla informacji Kopacz jest do wzięcia nie jest z Pis dla tego o tym nie piszą na wszystkich portalach .. zostawił ją bo w łóżku przeszkadzał jej długi nos od kłamania który ciągle rośnie i rośnie
Ryszard W
83.30.124.* 2010-11-08 21:39
Czy komercjalizacja jest własciwym lekarstwem na lepsze funkcjonowanie ochrony zdrowia.? Istnieją wątpliwosci wynikajace z doswiadczen innych krajów. Odpowiedz na pytanie ;- dlaczego pani premier Thatcher pozostawiła ochrone zdrowia w 90 % państwową i zarzadzana przez panstwo a prezydent Obama poddał ochrone zdrowia w USA większemu "nadzorowi ". wyjasnia ten problem .
To przede wszystkim koszty i efekty zdrowotne.!
W USA zdrowie kosztuje 16% PKB a zyja 1,5 roku krócej niz w W. Brytanii gdzie ten koszt wynosi 9%.
Sprawnosc zarzadcza w tych krajach jest nieco inna niz w moim i stąd te obawy.
Zmiana paradygmatu działania ochrony zdrowia z medycznego na ekonomiczny, uderzy w panstwo i jego ekonomie , - tak jak czyni to w USA.. Pani minister Kopacz wierzy, ze zmiana zasad działania spowoduje zanik wielu problemów z którymi mamy do czynienia dzis ale spowoduje wystąpienie nowych , grozniejszych (USA) dla naszej raczkujacej administracji panstwowej i samorządowej. Będzie to bibilijne wypedzanie diabła Belzebubem czyli proponowane lekarstwo spowoduje wiecej kłopotów niz obecna choroba.-A 75% szpitali radzi sobie jeszcze dobrze, pomimo rosnącego niedofinansowania.
2010-11-08 20:26 Tysiącznik na forum
Komorowski człowieku masz takie baraki wiedzy jak kopacz co Ty oceniałeś ? Pytanie będzie normalne Pełowskie czy lubisz słońce ? ale za nim będzie stała istota pytana o reformie służby zdrowia ale co tam takie tam kłamstwo