Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Konflikt PO z PiS. Wszystko przez katastrofę smoleńską

Konflikt PO z PiS. Wszystko przez katastrofę smoleńską

Fot. kprm.gov.pl

Słowa polityków PiS, którzy oskarżają najważniejsze osoby w państwie o zdradę i udział w zamachu, są haniebne i nie ma na nie zgody - uważa Grzegorz Schetyna. Prokuratura powinna stawiać zarzuty, bo to jest łamanie prawa - powiedział Schetyna.

W jego ocenie, obecnie obserwujemy zaostrzenie sporu politycznego między PiS a PO wokół sprawy smoleńskiej, której kulminacją była druga rocznica katastrofy. Wówczas jak - podkreślił wiceszef PO - zapanował w polityce język wojenny, kiedy z ust liderów PiS padały słowa o zdradzie i zamachu smoleńskim, który miał zacząć się już w Polsce.

- Ten język jest wojenny, jest więcej niż agresywny i jest językiem zniszczenia, kompletnej politycznej wojny. Trudno mi sobie wyobrazić, żebyśmy taki języki podjęli, żeby taka debata zajmowała przestrzeń polityczną - mówił Schetyna w Radiu Zet.

Według niego, nie ma zgody na słowa wypowiadane przez polityków PiS, którzy najważniejszym osobom w państwie zarzucają zdradę i udział w zamachu. - To są słowa haniebne, nie ma na nie zgody. Powinny się tym zająć odpowiednie służby. Prokuratura powinna wyciągać wnioski i stawiać zarzuty, jeżeli łamane jest prawo, bo to jest łamanie prawa. Kłamstwo i agresja wpisana w język polityków PiS-u jest dzisiaj po prostu łamaniem prawa i powinny reagować państwowe służby - zaznaczył Schetyna.

Jak podkreślił, nie wyobraża sobie, żeby taki język zdominował polską politykę. - Mówię tutaj o oskarżeniach wobec najważniejszych polityków w państwie: prezydenta, premiera i ministrów, że stali za zamachem smoleńskim, że był zamach i że oni są jego autorami. To są słowa haniebne, sprzeczne z elementarnym poczuciem przyzwoitości i prawa - ocenił wiceszef PO.

Pytany o kwestie sprowadzenia do Polski wraku samolotu Tu-154M stwierdził, że rząd Polski nic nie może zrobić. - Może zrobić prokuratura rosyjska, zamknąć postępowanie i wtedy będziemy mogli rozmawiać o przyszłości wraku - mówił. Dodał także, że zanim polskie postępowanie zostanie zakończone, opinia publiczna powinna być informowana o postępach i utrudnieniach w śledztwie.

- Czuję się w tej sprawie niedoinformowany. Prokuratura, nie mówiąc o postępach w śledztwie, zostawia miejsce na takie oskarżenia, które pojawiają się w ustach polityków PiS. Opinia publiczna nie wie i nie ma informacji. Tym bardziej w tą przestrzeń wchodzą kłamstwa i nieprawdziwe informacje - powiedział Schetyna.

Według niego, błędem jest, że nie reaguje się stanowczo na tezy stawiane przez polityków i środowisko związane z PiS. - Nie ma komisji (Millera) jako całości, Miller już nie jest ministrem spraw wewnętrznych i administracji, więc nie ma oficjalnej odpowiedzi na kłamstwa. To jest źle, bo nie ma drugiej strony - stwierdził.

- Jesteśmy wszyscy zawieszeni. Oczekujemy informacji od prokuratury o postępowaniu smoleńskim, a jedyną jaką otrzymujemy to tylko oskarżenia i kłamstwa, haniebne rzeczy, które mówią politycy PiS. Jesteśmy zakładnikami tej sytuacji - ocenił Schetyna.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk i jego ludzie uciekną przed Kaczyńskim. To pewne
Prawdziwy premier dopiął swego, weźmie Warszawę - pisze Andrzej Zwoliński.
Są decyzje odnośnie emerytur i Kaczyńskiego
Rafał Grupiński, szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, mówi o jej najważniejszych planach.
Obiecujemy dużo, ale każdy wie jak jest
Według Beaty Szydło, wyjaśnienie katastrofy jest równie ważne jak gospodarka.
PO, pis, grzegorz schetyna, smoleńsk
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
RW345
83.22.47.* 2012-04-19 20:18
Schetyna, a kto proponował " wyrżnięcie watahy", kto mordował w Łodzi.-Twoja partia słynna Platforma Obywatelska. Zastanów się !
Henryk37
109.107.7.* 2012-04-18 17:57
Ktoś odpowiada za złą organizację tego lotu i straszną tragedię w jej wyniku.
Tylko tego ktosia jakoś nie ma. Nikt z tego tytułu nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Wg. podłych ludzi odpowiedzialni są ci co lecieli i zginęli. Gdyby odpowiedzialnym był ktoś z opozycji to już dawno by siedział w więzieniu.
faber
91.226.117.* 2012-04-18 15:44
gdzie dwie kaczki się biją tam Palikot korzysta

TAK MA BYĆ
Zobacz więcej komentarzy (47)