Notowania

rozejm w syrii
21.02.2013 08:38

Konflikt w Syrii. Rosja oferuje mediacje

Rosja i Liga Arabska zaproponowały wczoraj mediacje prowadzące do bezpośrednich rozmów mających na celu zakończenie wojny domowej w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosja i Liga Arabska zaproponowały wczoraj mediacje prowadzące do bezpośrednich rozmów mających na celu zakończenie wojny domowej w Syrii, toczącej się między rebeliantami a reżimem Baszara el-Asada.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że przemoc jest _ drogą donikąd _. Dodał, że Kreml i Liga Arabska próbują doprowadzić do bezpośredniego kontaktu syryjskich władz i opozycji, gdyż negocjacje są jedynym sposobem zakończenia konfliktu bezpowrotnie niszczącego Syrię.

_ - Żadna ze stron nie może sobie pozwolić na militarne rozwiązanie konfliktu, ponieważ to droga donikąd, droga do wzajemnego niszczenia ludzi _ - powiedział Ławrow w Moskwie, gdzie podejmował przedstawicieli Ligii Arabskiej i szefów dyplomacji kilku państw arabskich.

Ławrow i sekretarz generalny Ligii, Nabil al-Arabi, zgodzili się, że priorytetem powinno być powołanie w Syrii rządu przejściowego, który wyprowadzi kraj z konfliktu. Nie postawiono żadnych warunków do rozmów; według szefa dyplomacji Kremla najważniejszą sprawą powinno być ich rozpoczęcie.

W poniedziałek Moskwę odwiedzi syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim. W marcu do rosyjskiej stolicy ma przyjechać przywódca opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, Moaz al-Chatib. Obie strony sygnalizowały wcześniej chęci do rozmów.

Propozycja jest o tyle istotna, że składa ją Rosja, dotychczas jeden z najbliższych sojuszników reżimu Baszara el-Asada.

Trwający blisko dwa lata konflikt pochłonął już życie ponad 70 tysięcy ludzi i pozostawił kraj w ruinach. Nie ma dokładnych doniesień na temat wojny, gdyż kraj od chwili jej wybuchu pozostaje zamknięty dla niezależnych dziennikarzy, a lokalne media podają fragmentaryczne informacje.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zabiera z Syrii swoich obywateli Rosja wysyła do Syrii samoloty, które mają dostarczyć pomoc humanitarną do tego kraju, a w drodze powrotnej zabrać Rosjan, którzy zechcą opuścić ten kraj.
Rosja wysyła broń do Syrii. "ONZ nie zabrania" Szef firmy Rosoboroneksport Anatolij Isajkin powiedział, że Moskwa kontynuuje dostawy broni do Syrii. Zaznaczył, że ONZ nie zabrania handlu bronią z Syrią.
"W kryzysie nie można ciąć wydatków na..." Szef NATO apelował do członków paktu, aby w czasie kryzysu nie zmniejszali budżetów obronnych.
Tagi: rozejm w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz