Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korea Płd. dostarczy Irakowi 24 lekkie myśliwce naddźwiękowe

Korea Płd. dostarczy Irakowi 24 lekkie myśliwce naddźwiękowe

Fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News
Południowokoreański koncern lotniczy Korea Aerospace Industries (KAI) poinformował o podpisaniu umowy na dostawę do Iraku 24 lekkich naddźwiękowych myśliwców FA-50 za łącznie 1,1 mld dolarów.

Pełna wartość kontraktu, obejmującego również szkolenie irackich pilotów i inne usługi na rzecz sił powietrznych Iraku przez najbliższe dwa dziesięciolecia, sięgnie 2 mld dolarów - głosi komunikat KAI.

FA-50 to bojowy wariant naddźwiękowego samolotu szkolno-treningowego T-50 Golden Eagle, który powstał jako wspólny projekt KAI i amerykańskiego koncernu aerokosmicznego Lockheed Martin.

Przeznaczona dla Iraku wersja FA-50 nosi firmowe oznaczenie T-50 IQ. Jej uzbrojenie mogą stanowić pociski kierowane powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, karabiny maszynowe i precyzyjnie naprowadzane bomby - informuje producent.

Przedstawiciel KAI powiedział, że dostawy do Iraku rozpoczną się w kwietniu 2016 roku i zostaną zrealizowane w ciągu 12 miesięcy.

Jedynym na razie zagranicznym użytkownikiem samolotów T-50 jest Indonezja, która dotąd otrzymała 10 z łącznie 16 zamówionych egzemplarzy.

Czytaj więcej w Money.pl

irak, kai, fa-50, lotnictwo iraku
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-12-12 12:30 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A co Polska dostarczy Irakowi w zamian za udział w amerykańsko-irackiej wojnie? Nic. Bo zostaliśmy jak zwykle wydmuchani przez tzw sojuszników. Obiecane Polsce kontrakty pozostały obietnicami.