Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korupcja na Litwie. Zatrzymano 29 celników

Korupcja na Litwie. Zatrzymano 29 celników

Na największym litewsko-białoruskim przejściu granicznym w Miednikach zatrzymano 29 litewskich celników podejrzanych o korupcję i nadużycie stanowiska służbowego.

Prokurator Martynas Jovaisza nie wyklucza, że podejrzanych w tej sprawie może być więcej. 29 osób zatrzymanych to prawdopodobnie nie jest ostateczna liczba - powiedział na konferencji prasowej.

Wszczęta sprawa korupcyjna jest największa w historii Litewskiego Departamentu Ceł. Celników zatrzymano w wyniku kilkumiesięcznego śledztwa na podstawie informacji pozyskanej od przedsiębiorców i anonimowych kierowców. Z informacji tych wynika, że na przejściu granicznym w Miednikach, przy wjeździe na Litwę nielegalnie pobierano opłatę od kierowców samochodów ciężarowych za tzw. sprawną i szybką obsługę.

Podając niektórym celnikom dokumenty, należało też przekazać 20-40 litów (24-48 złotych). Jeśli wykryto jakieś nieprawidłowości, opłata była wyższa. Nie wyklucza się, że taka praktyka była stosowana od lat.

W ciągu doby przejście graniczne w Miednikach przekracza około 600 samochodów ciężarowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Największa afera korupcyjna w Polsce?
Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek.
Ten projekt rozczarował. Już go nie chcą?
Estonia jest zawiedziona realizacją projektu budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej.
Korupcja w ministerstwie. CBA zatrzymuje
Sprawa dotyczy zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych w dawnym MSWiA.
korupcja, litwa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
podróżnik
31.11.133.* 2012-12-05 21:14
Popatrzmy jak mieszkają dawni celnicy z naszej " ściany wschodniej " :)