Notowania

strajk
26.03.2013 10:23

Kosiniak-Kamysz: Sprawy rozwiązuje się w dialogu

- Nie można temu rządowi odmówić chęci porozumienia się na Śląsku - przekonywał szef resortu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że strajk związkowców jest formą zwrócenia uwagi mediów na ich postulaty. Minister przekonywał, że rząd dołożył wszelkich starań, by porozumieć się ze stroną związkową na Śląsku.

_ - Rozumiem, że (strajk związkowców) to jest też chęć zaakcentowania - bardzo takiego medialnego - ich postulatów, ale najważniejsze sprawy rozwiązuje się w dialogu i dyskusji _ - powiedział Kosiniak-Kamysz we wtorek rano w TVP Info.

_ - Nie można temu rządowi odmówić chęci porozumienia się na Śląsku _ - przekonywał szef resortu pracy.

_ - Tutaj chyba dołożyliśmy wszelkiej możliwej staranności i jeżdżąc na Śląsk i tam się spotykając i zapraszając do Warszawy, już nie wspomnę o Komisji Trójstronnej, bo to jest podstawowe ciało dyskusji społecznej _ - powiedział. Zaznaczył, że strona rządowa od początku jasno mówiła o obszarach, w których nie widzi możliwości zmian, m.in. w dziedzinie emerytur pomostowych.

Wskazał jednak, że kompromisową postawę rządu widać np. w decyzji o decentralizacji NFZ, którą minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ogłosił w ubiegłym tygodniu - był to jeden z postulatów śląskich związkowców.

Minister przypomniał jednak, że przewodniczący _ S _ Piotr Duda mówi o dążeniu do obalenia rządu. - _ Mnie to nie zniechęca w prowadzeniu dialogu, w prowadzeniu rozmów, w dochodzeniu do dobrych rozwiązań. Jestem zwolennikiem kompromisu _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

_ - Dialog to nie jest dyktat jednej strony, w którym narzucamy tylko swoje rozwiązania i jeżeli się ich w 100 proc. nie przyjmie, to rozchodzimy się z niczym _ - mówił Kosiniak-Kamysz w TVN24. Dodał, że wraz z wicepremierem Januszem Piechocińskim rozmawiał ze związkowcami od lutego aż 11 razy. Zaznaczył, że wiele z postulatów związkowców strona rządowa spełniła albo znaleziono wyjście kompromisowe. _ - Na dziewięć wniosków związkowców przyjęliśmy sześć _ - podkreślił.

W rozmowie z TVP Info Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że jeden z głównych postulatów związkowców, czyli wycofanie się rządu z propozycji zmian uelastycznienia czasu pracy, zostało już wcześniej przez stronę społeczną zaakceptowane. _ W 2009 roku związkowcy na ten elastyczny czas pracy w ustawie antykryzysowej się zgodzili i poparli takie rozwiązanie. Te rozwiązania najbardziej zdały egzamin z ustawy antykryzysowej - one zapobiegły likwidacji wielu miejsc pracy, np. w motoryzacji _ - tłumaczył minister.

Na początku marca Sejm skierował do dalszych prac dwa projekty, które przewidują możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy - rządowy oraz dalej idący, przygotowany przez posłów PO (przewiduje on m.in. obcięcie stawek za nadgodziny).

Minister pracy podkreślił, że zaproponowane przez rząd zmiany w rozliczaniu czasu pracy nie będą działały automatycznie. _ - Żeby takie rozwiązania w poszczególnych zakładach pracy, w poszczególnych firmach wprowadzić w życie musi być zgoda pracowników, którzy podpisują stosowną umowę ze swoim pracodawcą _ - zaznaczył. Kosiniak-Kamysz przekonywał też, że proponowane przez rząd zmiany stwarzają pracownikom możliwość indywidualnego, w porozumieniu z pracodawcą, dostosowania godzin swojej pracy.

_ - Chcemy te rozwiązania legislacyjne dostosować do potrzeb konkurencyjności gospodarki europejskiej. Chcemy pozostać jako kraj, który rozwija się gospodarczo, jako kraj, który potrafi walczyć z kryzysem i tego nie zrobi sam rząd, w pojedynkę, można to zrobić w życzliwym dialogu ze strona społeczną, z pracodawcami i związkowcami _ - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

_ - Myślę, że razem jesteśmy w stanie walczyć z tym spowolnieniem gospodarczym, właśnie z pracodawcami, ze związkowcami. Myślę, ze też dzięki tym postulatom ta ustawa o ochronie miejsc pracy stała się lepsza i za to dziękuję związkowcom _ - powiedział minister.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Cieszę się, że Gliński odzyskał wolność _ Małgorzata Kidawa-Błońska: _ mieliśmy dosyć długi serial, który szczęśliwie się zakończył. Profesor może zająć się pracą naukową _.
Tusk postawił ultimatum swojemu ministrowi - _ To od niego oczekuję zdecydowanych działań _ - powiedział premier. Jest odpowiedź resortu zdrowia.
Cały kraj zamarł, stoi transport, urzędy... Protest zaczął się kilka dni przed przybyciem do Aten przedstawicieli wierzycieli Grecji.
Tagi: strajk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz