Notowania

kryzys w hiszpanii
17.07.2012 19:50

Kryzys w Hiszpanii. Finlandia jednak pomoże

Północny kraj dostał gwarancje. Sprawdź, ile potrzebują hiszpańskie banki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Fiński rząd poinformował, że osiągnął porozumienie z rządem Hiszpanii w sprawie gwarancji, jakich udzieli Madryt w zamian za udział Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków.

_ - Negocjacje Finlandii w sprawie gwarancji w ramach programu stabilizacji dla hiszpańskich banków zakończyły się powodzeniem. Na mocy porozumienia hiszpański fundusz gwarancji depozytów daje Finlandii gwarancje, które ograniczą ryzyko dla fińskich podatników _ - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej fińskiego ministerstwa finansów.

Jak sprecyzowano, porozumienie zostało wynegocjowane na takich samych zasadach jak to zawarte w październiku 2011 r. z Grecją. Gwarancje pokrywają 40 proc. udziału Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków, czyli opiewają na 769,92 mln euro - podano w komunikacie.

Według informacji podanych przez fińską telewizję publiczną YLE całkowity udział Finlandii w planie ratunkowym wzrósł do 1,9 mld euro._ - Gwarancje będą przekazywane w gotówce na konto gwarancyjne Finlandii stopniowo w miarę, jak pożyczki będą udzielane Hiszpanii _ - wskazało w komunikacie fińskie ministerstwo finansów.

Zadowolenie z osiągnięcia porozumienia wyraził premier Finlandii Jyrki Katainen. Jak podkreślił, gwarancje _ ograniczają ryzyko finansowe dla Finlandii w programie _ ratowania hiszpańskich banków.

Na początku lipca fińska minister finansów Jutta Urpilainen na łamach dziennika kół gospodarczych _ Kauppalehti _ oświadczyła, że jej kraj odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi. _ - Odpowiedzialność zbiorowa za długi i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować _ - podkreśliła Urpilainen.

W zeszłym tygodniu ministrowie finansów strefy euro ogólnie porozumieli się co do warunków pomocy dla Hiszpanii, a pierwsza transza w wysokości 30 mld euro ma być wypłacona do końca lipca.

Dalsze wypłaty mają jednak nastąpić po pełnym zbadaniu kondycji hiszpańskich banków; wówczas ma być też znana ostateczna wielkość pomocy. Partnerzy ze strefy euro zadeklarowali do 100 mld euro wsparcia na dokapitalizowanie banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Pożyczyli im już 340 mld euro. Wystarczy? Banki mają w swoich bilansach miliardy w kredytach hipotecznych. Spora część może być nigdy nie spłacona.
Hiszpania nie daje rady. Chce więcej czasu Sytuacja kraju jest szczególnie trudna. W 2011 roku deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 8,9 proc. PKB, zamiast obiecanych 6 proc. W przyszłym roku PKB kraju skurczy o 0,3 proc.
Kolejny kraj prosi o pomoc. Będzie gorzej niż w Grecji? Zadłużony sektor bankowy zmaga się z olbrzymimi problemami. Zobacz, jak dużego wsparcia potrzebuje rząd.
Tagi: kryzys w hiszpanii, finlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz