Krzysztof Czarnecki wygrał wybory burmistrza Trzcianki

Krzysztof Czarnecki wygrał wybory burmistrza Trzcianki

Fot. imagestock/iStockphoto

Krzysztof Czarnecki (PiS) wygrał przeprowadzone wczoraj w Trzciance przedterminowe wybory burmistrza - poinformowała dzisiaj PKW. W drugiej turze wyborów pokonał niezależnego kandydata Włodzimierza Ignasińskiego. Frekwencja wyniosła 29,11 proc.

Wybory zarządzono, bo dotychczasowy burmistrz nie mógł dalej pełnić swojej funkcji jako prawomocnie skazany za korupcję. Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej na b. posła PiS i obecnego miejskiego radnego Krzysztofa Czarneckiego głos oddało 2990 osób (54,29 proc.), na przewodniczącego rady miejskiej Włodzimierza Ignasińskiego głosowało 2517 osób (45,71 proc.).

Głosowanie odbywało się w 19 obwodach, uprawnionych do głosowania było 19,1 tys. osób. Oddano ponad 5,5 tys. ważnych głosów. Pierwsza tura wyborów odbyła się 10 marca, wówczas żaden z czworga kandydatów nie zdobył ponad połowy ważnych głosów. W pierwszej turze startowali ponadto: pełniący funkcję burmistrza Trzcianki Piotr Birula (PO), oraz kandydatka niezależna, przedsiębiorca Ewa Dopieralska.

Dotychczasowy burmistrz Marek K. (w wyborach 2010 r. startował z ramienia Trzcianeckiego Forum Obywatelskiego; był popierany przez PO) został prawomocnie skazany i nie mógł dalej pełnić funkcji.

W grudniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu prawomocnie skazał go na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za korupcję. Sąd uznał, że burmistrz obiecywał jednemu z radnych, że w zamian za pomoc w odwołaniu przewodniczącego rady miejskiej, zostanie wiceprzewodniczącym rady i pracę w miejskiej spółce. Propozycja została nagrana przez radnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Platformie. Dziś zdecydują o...
Kto stanie w szranki z Donaldem Tuskiem? Trzeba dać głos wszystkim członkom partii - mówi Grzegorz Schetyna.
"Eurosceptycy odniosą sukces w Brukseli"
Dla brytyjskiego konserwatysty Daniela Hannana UE stała się zbyt odległa i coraz bardziej niedemokratyczna.
W sobotę decyzja o wyborach w PO
Wybory w PO zaczną się w październiku, a skończą konwencją krajową w lutym 2014 r. Kalendarz w sobotę ma zatwierdzić Rada Krajowa partii.
wybory, burmistrz, krzysztof czarnecki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
234567
86.111.118.* 2013-03-25 16:52
Prawdziwy bastion :D